A szokatlan összefogásnak az az oka, hogy az új autonóm katalán parlament két pártja hétfőn megfogalmazott egy új függetlenségi nyilatkozatot, amely leszögezte, hogy a legfőbb cél az önálló katalán köztársaság megteremtése. Az Együtt az igenért nevű egységes, függetlenségpárti katalán pártlista és a radikális baloldali Népi Egység Jelöltje (CUP) igazából előremenekült a nyilatkozat megfogalmazásával. A szeptember 27-én tartott katalán tartományi választások nem hozták meg a kívánt eredményt, mert nem érték el az áhított abszolút többséget a szavazatok terén.
Nehezíti az egyetértést, sőt, a felkarolt függetlenségi ügyet is, hogy már az előbbi pártban sem értenek egyet a Madriddal való nyílt ellenszegüléssel, és ellentétek feszítik a nyilatkozat aláíróit. Artur Mas, az autonóm tartomány hivatalban levő elnöke a viszály tárgya, aki ellen a CUP tagsága és vezetésének egy része is berzenkedik, mert korruptnak tartják a függetlenségi folyamat három évvel ezelőtti elindítóját. Sorra derülnek ki a terhelő adatok politikai atyjáról, Jordi Pujolról, a katalán autonóm rendszer kidolgozójáról, de több családtagjáról is, hogy nemcsak külföldre menekítette vitatott eredetű vagyonát, hanem a vád szerint vesztegetési hálózatot épített ki a katalán gazdaságban. Mas és két volt kormánytagja ellen ügyészségi eljárás is zajlik, amiért tavaly november 9-én az alkotmánybíróság tiltása ellenére mégis megtartották a függetlenségi pótnépszavazást. Minden jel arra vall, hogy időt húznak a Katalóniában egymással patthelyzetbe került felek, és meg akarják várni a decemberi általános választások eredményeit, hátha már nekik fognak kedvezni az új erőviszonyok. De ha mégse így történik, akkor újabb választásokat kell tartani Katalóniában.
Enric Juliana, a katalán La Vanguardia madridi tudósítója szerint az országban három tábor alakult ki. Az egyik a büntetést helyezné előtérbe, hogy a katalánoknak eszükbe se jusson még egyszer az elszakadás. A másik kényszerintézkedéseket javasol, hogy még idejekorán le lehessen állítani az elindított, de egyre nehezebben zajló folyamatot, és Juliana szerint Rajoy ebbe a táborba tartozik. A harmadik a paktumot előnyben részesítők még formálódó tábora. Mozgalmas két hónap elé néz Katalónia, de Spanyolország is.
Közben bombaként hatott Manuel Valls, a katalán származású francia szocialista kormányfő minapi kijelentése: ha úgy alakulnak a körülmények, szívesen látná a francia bajnokságban kedvencét, a Barcelonát, amely eddig csak kosarat kapott a kiszemelt (olasz, francia, brit és portugál) bajnokságoktól.