Mély ellentétek Katalóniában

Nem minden függetlenségpárti akar nyíltan szembefordulni Madriddal.

2015. 10. 30. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szokatlan összefogásnak az az oka, hogy az új autonóm katalán parlament két pártja hétfőn megfogalmazott egy új függetlenségi nyilatkozatot, amely leszögezte, hogy a legfőbb cél az önálló katalán köztársaság megteremtése. Az Együtt az igenért nevű egységes, függetlenségpárti katalán pártlista és a radikális baloldali Népi Egység Jelöltje (CUP) igazából előremenekült a nyilatkozat megfogalmazásával. A szeptember 27-én tartott katalán tartományi választások nem hozták meg a kívánt eredményt, mert nem érték el az áhított abszolút többséget a szavazatok terén.

Nehezíti az egyetértést, sőt, a felkarolt függetlenségi ügyet is, hogy már az előbbi pártban sem értenek egyet a Madriddal való nyílt ellenszegüléssel, és ellentétek feszítik a nyilatkozat aláíróit. Artur Mas, az autonóm tartomány hivatalban levő elnöke a viszály tárgya, aki ellen a CUP tagsága és vezetésének egy része is berzenkedik, mert korruptnak tartják a függetlenségi folyamat három évvel ezelőtti elindítóját. Sorra derülnek ki a terhelő adatok politikai atyjáról, Jordi Pujolról, a katalán autonóm rendszer kidolgozójáról, de több családtagjáról is, hogy nemcsak külföldre menekítette vitatott eredetű vagyonát, hanem a vád szerint vesztegetési hálózatot épített ki a katalán gazdaságban. Mas és két volt kormánytagja ellen ügyészségi eljárás is zajlik, amiért tavaly november 9-én az alkotmánybíróság tiltása ellenére mégis megtartották a függetlenségi pótnépszavazást. Minden jel arra vall, hogy időt húznak a Katalóniában egymással patthelyzetbe került felek, és meg akarják várni a decemberi általános választások eredményeit, hátha már nekik fognak kedvezni az új erőviszonyok. De ha mégse így történik, akkor újabb választásokat kell tartani Katalóniában.

Enric Juliana, a katalán La Vanguardia madridi tudósítója szerint az országban három tábor alakult ki. Az egyik a büntetést helyezné előtérbe, hogy a katalánoknak eszükbe se jusson még egyszer az elszakadás. A másik kényszerintézkedéseket javasol, hogy még idejekorán le lehessen állítani az elindított, de egyre nehezebben zajló folyamatot, és Juliana szerint Rajoy ebbe a táborba tartozik. A harmadik a paktumot előnyben részesítők még formálódó tábora. Mozgalmas két hónap elé néz Katalónia, de Spanyolország is.

Közben bombaként hatott Manuel Valls, a katalán származású francia szocialista kormányfő minapi kijelentése: ha úgy alakulnak a körülmények, szívesen látná a francia bajnokságban kedvencét, a Barcelonát, amely eddig csak kosarat kapott a kiszemelt (olasz, francia, brit és portugál) bajnokságoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.