Merkel helyett tunéziaiak kapták a Nobel-békedíjat

A bizottság szerint a kvartett biztosította, hogy Tunézia vezetése az arab tavasz után békés, demokratikus módon történjen.

MNO
2015. 10. 09. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferenc pápa és Angela Merkel helyett a Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett kapta 2015-ben a Nobel-békedíjat – közölte a The Guardian. A díjazottak döntő mértékben járultak hozzá a 2011-es jázminos forradalom után a tunéziai pluralista demokrácia megteremtéséhez az indoklás szerint.

A bizottság szerint a kvartett biztosította, hogy Tunézia vezetése az arab tavasz után békés, demokratikus módon történjen. A Nobel-bizottság szerint a díjjal bátorítani kívánják a tunéziai embereket is, és remélik, más országok is követni fogják Tunézia példáját.

A tunéziai kvartett 2013-ban állt fel, miután a politikai merényletekkel súlyosbított arab tavasz polgárháborús állapotokat hagyott az országban. Ben Ali autoriter rezsimje ez előtt, 2011-ben bukott meg. Sokan elnyomással és radikalizálódással vádolták a szabad választásokon hatalomra került, akkor még mérsékelten iszlamista en-Nahda (Újjászületés) pártot. 2013 októberében azonban „nemzeti párbeszéd” kezdődött a kormánypárt és az ellenzék között. Tavaly elnök- és parlamenti választásokat tartottak az országban, és lépésről lépésre hozták létre a demokrácia többi intézményét. A folyamatot időnként beárnyékolják súlyos erőszakcselekmények, főleg olyanok, amelyeket iszlám szélsőségesek követnek el. Idén két nagyon súlyos terrortámadás történt az országban, ezeknek összesen 60 halálos áldozata volt.

Az indoklás szerint a négyes biztosított egy alternatív, békés politikai megoldást az átmenetre, garantálva az alapvető jogokat a teljes népesség számára, függetlenül nemtől, politikai vagy vallási meggyőződéstől. A bizottság szerint bebizonyosodott, hogy iszlám és szekuláris politikai szervezetek békében tudnak együtt dolgozni, hogy jobb helyzetet teremtsenek egy országban. Négy szervezet küldötte alkotta, akik mindannyian különböző oldalakat képviseltek. A négyesben ott volt a tunéziai munkavállalók szövetségének elnöke, Wided Bouchamaoui, a tunéziai General Labour Union (UGTT) főtitkára, Houcine Abbassi, a tunéziai emberi jogi szövetséget vezető Abdessattar ben Moussa, illetve a National Bar Association elnöke, Mohamed Fadhel Mahmoud. A díjat a kvartett kapta, tehát nem az egyes szervezeteket díjazták ezzel.

Huszin Abbászi, a tunéziai munkásszakszervezet főtitkára a bejelentésre reagálva úgy nyilatkozott, hogy nagyon meglepte a kitüntetés, de nemcsak őt, hanem a kvartett többi tagszervezetének tagjait is. „Azokat az erőfeszítéseket jutalmazza a kitüntetés, amelyeket a kvartett több mint két évvel ezelőtt kezdett el, amikor az ország minden fronton veszélyben volt. Ez nagy öröm Tunéziának, és remény az arab világnak” – jelentette ki.

A Nobel-békedíjra legesélyesebbnek tartott jelölt, Angela Merkel német kancellár kiváló döntésnek nevezte a tunéziai szervezetek kitüntetését szóvivője szerint. A díj „megérdemelt jutalom a demokráciáért folytatott küzdelemért, és ahhoz a gondolathoz való ragaszkodásért, hogy egy nép, amely megszabadult egy diktatúrától, valami jobbat érdemel, mint egy újabb diktatúrát” – idézte a kancellárt Steffen Seibert. Arra a kérdésre, hogy a német vezető reakciója megkönnyebbülését tükrözi-e amiatt, hogy nem őt tüntették ki egy olyan időszakban, amikor menekültpolitikája feszültségeket kelt, a szóvivő így válaszolt: „Nem. Amiatti örömét tükrözi, hogy jó döntés született. Tisztelet a nyerteseknek, a többi pedig csak spekuláció, de nem a miénk” – szögezte le.

Francois Hollande francia elnök szerint a díj szentesíti a tunéziai demokratikus átmenet sikerét. A kitüntetés alkalmából az államfő üdvözölte a kvartett minden aktivistáját, a férfiakat és a nőket egyaránt, hiszen – mint mondta – sok nő is van közöttük. Hozzátette: „Ismerjük el, hogy az arab tavasz forradalmai közül a tunéziai az egyetlen, amelynek vitathatatlan választások és megalapozott demokrácia lett az eredménye.”

A szintén Nobel-békedíjas Lech Walesa volt lengyel elnök kijelentette: az idei díj a tunéziai szervezetek tevékenységének dicsérete, a jóért folytatott küzdelem elismerése és bátorítás „további bölcs cselekedetekre”, hiszen a demokratizálódási folyamat feladatai nem fejeződtek be Tunéziában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.