„Nem akarok találgatni az okokat illetően, de nem tűnik véletlennek, [ ] ráadásul kétszer is előfordult” – mondta Jens Stoltenberg Brüsszelben sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy az orosz harci repülők nem csupán néhány másodpercig voltak a török légtérben, hanem hosszabb ideig. Stoltenberg azt is megjegyezte, hogy a NATO nem kapott semmilyen „igazi” magyarázatot az incidensre, amelyet a főtitkár nagyon súlyosnak minősített, és visszautasította Moszkva álláspontját, miszerint nincs jelentősége a légtérsértésnek.
Óva intette kedden Recep Tayyip Erdogan török elnök Oroszországot a két állam baráti viszonyának tönkretételétől azután, hogy orosz harci repülőgépek rövid időn belül kétszer is behatoltak Törökország légterébe szíriai bevetésük során. „Köztudott, hogy jó a kapcsolatunk Oroszországgal, de ha Oroszország elveszít egy olyan barátot, mint Törökország, amellyel számos téren együttműködik, akkor sokat fog veszíteni, és ezt tudnia kell” – hangsúlyozta Erdogan Brüsszelben egy sajtótájékoztatón, amelyet a belga kormányfővel közösen tartott.
Oroszország a kedvezőtlen időjárás miatti véletlennel magyarázta a szombati légtérsértést, állítása szerint repülői kénytelenek voltak a légköri viszonyok miatt észak felől visszatérni támaszpontjukra. A védelmi tárca csupán néhány másodpercesnek mondta a légtérsértés időtartamát, közleménye szerint „nem kell semmiféle összeesküvés-elméletet keresgélni”.
A török külügyi minisztériumba hétfőn kétszer is bekérették az orosz nagykövetet, először a szombati, majd pedig a vasárnapi légtérsértés miatt – közölte kedden egy minisztériumi tisztségviselő, ám a második légtérsértés részleteiről nem beszélt.
A NATO hétfőn felszólította Oroszországot, hogy tartózkodjon Törökország – és ezáltal az észak-atlanti szövetség – légterének megsértésétől, és adjon magyarázatot a történtekre. A szervezet arra figyelmeztetett, hogy a „felelőtlen” orosz légtérsértés rendkívüli veszélyekkel fenyeget.