Orbáni útra léphet az új lengyel kormánypárt

A Jog és Igazságosság a jövő évi költségvetés „nagyon alapos” módosítására készül.

MTI
2015. 10. 26. 6:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuzmiuk, a PiS gazdasági szakértője a párt varsói választási központjában nyilatkozott így, miután az Ipsos közvélemény-kutató intézet az első exit poll felméréseket közölte. Elmondta: pártja törekedni fog arra, hogy már a jövő évtől kezdve bevezessék a bankadót, amely az adott pénzintézmény folyóeszközeinek 0,39 százalékát tenné ki. Kuzmiuk emellett jelezte, hogy pártja a lengyel jegybanktól a gazdaság serkentésére irányuló aktívabb politikát várja el.

A PiS az ország fogyasztásának ösztönzésével serkentené a gazdaságot. A gazdasági programja szerint egyebek közt felemelné az adómentes bevételi küszöböt, a kisvállalatok adóját csökkentené, valamint a devizahiteleseknek és a családoknak nyújtott állami támogatásokat növelné. Az ezzel kapcsolatos magasabb állami kiadásokat a vasárnapi választások győztese elsősorban az általános forgalmi adó hatékonyabb behajtásával, valamint a nagy kereskedelmi cégek és a bankok megadóztatásával fedezné.

Amint arról már beszámoltunk, az ellenzéki PiS győzött a vasárnapi lengyel parlamenti választásokon: a voksolók körében az Ipsos által végzett exit poll felmérés szerint a nemzeti konzervatív párt a szavazatok 39,1 százalékát nyerte el, miközben a nyolc éve kormányzó, jobbközép liberális Polgári Platform (PO) a voksok 23,4 százalékát szerezte meg.

A választásokon a szavazók részvételi aránya 51,6 százalék volt. Az első exit pollok szerint a 460 mandátumos parlamenti alsóházba, a Szejmbe összesen 5 párt jutott be, a PiS 242, a PO 133 mandátumra tett szert. Amennyiben a náluk kisebb tömörülések nem érnek el jobb választási eredményt, a PiS a mandátumok előzetes átszámítása szerint önállóan kormányozhat.

Sikorskiék tisztújítást követelnek

Tisztújítást követelnek az eddig kormányzó PO politikusai, Grzegorz Schetyna és Radoslaw Sikorski, miután az előzetes eredmények alapján a vasárnapi lengyel választásokon a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) győzött. A lengyelországi megfigyelők már a választások előtt jelezték: a PiS jelöltjének, Andrzej Dudának a májusi elnökválasztáson aratott győzelme óta gyengülő PO-ban a belső harcok nyomán tisztújítás várható. A pártban az eddigi kormányfő és pártelnök, Ewa Kopacz helyére pályázó eddigi külügyminiszter, Grzegorz Schetyna éjjel azt mondta a közép-lengyelországi Kielcében: a PO-n belül „következtetéseket kell levonni” a vasárnapi vereségből. Hasonló értelemben nyilatkozott a nyugat-lengyelországi Bydgoszczban a PO másik ismert politikusa, Radoslaw Sikorski volt külügyminiszter és házelnök, aki júniusban kénytelen volt lemondani a házelnöki posztról a tavaly kirobbant lehallgatási botrány nyomán. A PO-nak új vezetésre van szüksége, mondta, hozzátéve:

„Meg vagyok győződve, hogy Ewa Kopacz tudni fogja, mit kell tennie ilyen helyzetben”.

Az első exit pollok szerint a választásokat megelőző felmérésekhez képest magas, 9 százalékos támogatottságot nyert a jobboldali Kukiz’15 mozgalom. A tömörülés vezetője, májusi elnökválasztásokon független jelöltként felfutott Pawel Kukiz rockzenész vélhetően most is a protesztszavazatokat gyűjtötte be.

Az 5 százalékos bejutási küszöb felett végezhetett még a jobbközép Nowoczesna (Modern) párt, amely a szavazatok 7,1 százalékot érte el, valamint az eddigi kormánykoalíció kisebbik tagja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) 5,2 százalékkal.

Nem érte el a koalíciókra vonatkozó 8 százalékos küszöböt, így a parlamenten kívül maradhat a voksok 6,6 százalékát megszerző Egyesült Baloldal (ZL), amelyet a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD), a balliberális Te Mozgalmad (TR) és több kisebb baloldali tömörülés alkot. A lengyel politikai színtérről az SLD leköszönésével eltűnhet a posztkommunista baloldal. Feltehetően nem jut be a parlamentbe a 4,9 százalékot nyert jobboldali populista KORWiN sem.

Az előzetes eredmények ismertetése után Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke a párt választási központjában közölte: „kezet nyújtunk mindazoknak, akik meg akarják változtatni Lengyelországot”. Hangsúlyozta, hogy amennyiben megalakul a PiS kormánya, „óriási és hallatlanul nehéz feladatok” várnak rá. Mint mondta, „a jogot gyakorolni fogják, de semmiféle bosszúról nem lesz szó”. Ezzel a PO negatív választási kampánya során tett kijelentéseire reagált, melyek szerint a PiS győzelme esetén megtorlás következik, „felekezeti állammá” alakítják át Lengyelországot.

A PiS elnöke után Beata Szydlo, a PiS kormányfőjelöltje a 2010-es szmolenszki légi katasztrófában elhunyt Lech Kaczynski volt elnökről emlékezett: „az ő útján haladtunk” – jelentette ki. „Alázatosak voltunk a minket körülvevő valósággal szemben, becsületesen dolgoztunk” – mondta, utalva a PiS szakértői hátterének több éves munkájára. A párt egyebek között a kormányzás első száz napja alatt elfogadandó, a lengyel gazdaság serkentésére irányuló törvényjavaslatokat ennek a szakértői gárdának a segítségével dolgozta ki.

Lengyelországban négyévente tartanak parlamenti választásokat, vasárnap a Szejm képviselőin kívül a felsőház, a Szenátus 100 szenátorát választották meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.