A Ciampino római katonai repülőtérről szállt fel az olasz pénzügyőrség gépe az eritreaiakkal a fedélzetén. A csoportban öt nő és fiatalkorúak is voltak. Mindannyian az utóbbi hetekben keltek át Észak-Afrikából a Földközi-tengeren és érkeztek meg a dél-olaszországi partokra.
Egy 26 éves eritreai fiatalember elmondta, hogy két napon át utazott Líbiából egy rozoga hajóval Olaszországba. Rokonok nélkül indult el, és nincsen családtagja egyetlen egy európai országban sem. Svédországban ügyvédnek akar tanulni. Hangsúlyozta, hogy azért sem marad Olaszországban, mivel ott kevesebb munkalehetőség van.
Az eritreaiakat a római repülőtéren Angelino Alfano olasz belügyminiszter, Dimitrisz Avramopulosz az Európai Unió migrációs és belügyi biztosa, valamint Jean Asselborn, az EU soros elnökségét ellátó Luxembourg bevándorlásügyi és külügyminisztere búcsúztatta.
A kicsi csoport ellenére Angelino Alfano „jelentős előrelépésről” beszélt a repülőtéren tartott sajtótájékoztatóján. Az eritreaiak elindításával ugyanis megkezdődött az Olaszországba érkező bevándorlók európai szétosztása. A kvótarendszer értelmében Itáliából mintegy 40 ezer embert helyeznek át más tagállamokba, így enyhítve az olaszországi befogadóállomások túlterheltségét, amelyekben jelenleg mintegy 100 ezren szoronganak.
Svédország több mint nyolcszáz bevándorlót vesz át Olaszországtól és több mint ötszázat Görögországtól. Az olaszok kizárólag eritreaiakat és szíriaiakat adnak tovább más országokba, mivel Itáliában ők alkotják a menedékkérők többségét.
Az áthelyezés feltételeként Olaszországnak novemberben meg kell nyitnia az első itáliai regisztrációs központot (hot spot) Lampedusa szigetén.
A bevándorlás korlátozását célzó „önvédelmi” intézkedésekről dönt pénteken a bajor tartományi kormány, a tervek között szerepel az Ausztriából érkező menedékkérők belépésének megtagadása a határon – mondta Horst Seehofer tartományi miniszterelnök a Bild című német lapban pénteken megjelent interjúban.
Horst Seehofer egyelőre nem beszélt arról, hogy a müncheni vezetés miként kívánja megvalósítani az elképzelést.
A határőrizet nem tartományi, hanem szövetségi hatáskör, és a szövetségi rendőrség illetékességi körébe tartozik.
A bajor miniszterelnök elmondta: a tervezett lépések között van az is, hogy a tartományba érkező menedékkérőket rögtön továbbküldik más tartományokba. Az intézkedésekre azért van szükség, mert Bajorország elérte terhelhetőségének határát.
„Amit egyedül meg tudunk valósítani, azt meg is valósítjuk” – mondta Horst Seehofer arra a kérdésre, hogy Bajorország tervez-e egyoldalú lépéseket.
Hozzátette, hogy a határoknál ki kell jelölni tranzitzónákat, amelyekben „menedékjogi gyorseljárásokat” folytatnak le, és végrehajtják az „azonnali kitoloncolásokat”. Az övezetek kialakításához azonban „szükségünk van a szövetségi kormány segítségére” – jegyezte meg a tartományi miniszterelnök.
Horst Seehofer badarságnak nevezte azt a feltételezést, hogy Angela Merkel kancellár megbuktatására törekszik, és elmondta, hogy egy problémát akar megoldani, a „probléma pedig nem Angela Merkel, hanem a bevándorlók nagy száma”.
Az elmúlt napokhoz képest nőtt a migránsok száma Horvátországban – tájékoztatott a horvát sajtó pénteken.
A belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe, a szerb–magyar zöldhatár lezárása óta 136 723 illegális bevándorló lépte át a szerb–horvát határt. Horvátország területére – a kelet-szlavóniai Babska és Tovarnik körzetébe – csütörtökön 7798 migráns érkezett, akiket rövid időn beül vonattal és buszokkal elszállítottak a magyar határra.
Csütörtökön éjfélkor 4426 fő tartózkodott az opatovaci ideiglenes sátortáborban.
A belügyminisztérium közleménye szerint előreláthatólag nem csökken a migránsnyomás az országra.