A Moammer Kadhafi négy évvel ezelőtti bukását követő káosz után most egy lépéssel közelebb került a békéhez Líbia, miután az ENSZ közvetítésével sikerült megegyeznie egy egységkormány felállításában az országot irányító két legfőbb erőnek. Az alku szerint a nemzetközileg elismert, jelenleg Tobrukban székelő kormány és a Tripoliból kormányzó iszlamista Líbiai Hajnal megosztaná egymással a hatalmat, és egy közös miniszterelnök keze alatt három miniszterelnök-helyettes irányítaná az egyes régiókat. A döntés még nem végleges, a feleknek a saját parlamentjükkel is meg kell még szavaztatniuk, ami nem lesz egyszerű feladat. „Ösztönzésképpen” mindenesetre Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője bejelentette: százmillió euróval támogatnák az egységkormány működését.
„Ünneplésre nincs is ok, legfeljebb reménykedni lehet” – értékelte a megállapodást lapunknak Szalai Máté. A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója hangsúlyozta, egyáltalán nem biztos, hogy az alkut a felek jóváhagyják, hiszen máris komoly kritikák fogalmazódtak meg vele szemben. Ráadásul nem világos, hogy a különböző fegyveres milíciák, például az iszlamisták ádáz ellenfele, a legnagyobb erőket irányító Halifa Haftár tábornok elfogadna-e egy efféle kiegyezést.
A szakember arra is emlékeztetett, hogy a hatalommegosztással nem köszöntene azonnal béke az észak-afrikai országba, hiszen az egyre nagyobb teret nyerő szélsőséges csoportokkal, például az Iszlám Állam helyi sejtjeivel is le kellene számolni, ami csak fegyveres úton képzelhető el. Szalai Máté mindamellett úgy véli, hogy ha az optimista forgatókönyv valósul meg, akkor végre stabilitás jöhet létre Líbiában. Ez az Európát érintő menekültválságon is enyhítene, hiszen fel lehetne lépni a kaotikus állapotokat kihasználó embercsempészek ellen – tette hozzá.