Az oroszok felfüggesztik a törökök vízummentességét

Az indoklás szerint Moszkva kifejezetten aggódik a Törökországban fennálló terrorveszély miatt.

MTI
2015. 11. 27. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangsúlyozta, hogy Moszkva kifejezetten aggódik a Törökországban fennálló terrorveszély miatt, ami közvetlen hatással bír Oroszország biztonságára és annak állampolgáraira. „Mindenféle irányba utaznak fegyveresek Törökországon keresztül” – mondta Lavrov.

Sérelmezte, hogy az orosz hatóságok idén 17 alkalommal kértek felvilágosítást a török hatóságoktól azokról az orosz állampolgárokról, akiket Törökországban terrortevékenység gyanújával őrizetbe vettek, de nem kaptak választ.

Arról is beszámolt, hogy idén a török hatóságok több mint 200 orosz állampolgárt utasítottak ki törvényellenes tevékenység miatt, viszont az érvényben lévő megállapodások ellenére csak 7 esetben értesítették az orosz illetékeseket erről. Hozzátette, hogy az érintett állampolgárokat ráadásul többször olyan országokba toloncolták ki, amelyeknek kapcsolata nem baráti Oroszországgal.

Törökország kedden lelőtte az orosz légierő egyik vadászbombázóját, aminek nyomán Moszkva és Ankara között mély válság alakult ki. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök gazdasági és humanitárius szankciók bevezetését helyezte kilátásba Törökországgal szemben csütörtökön, az orosz külügyi tárca pedig hazatérésre szólította fel a Törökországban tartózkodó orosz állampolgárokat.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján a „terroristák cinkosának” nevezte Törökországot.

A gép lelövése „biztosan nem segített, sőt nagy valószínűséggel bonyolította” a politikai folyamatot – közölte Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja.

A NATO-tagállam Törökország és Oroszország szópárbajt vív egymással, amióta a török légierő F–16-os gépe a szíriai határ térségében kedden lelőtt egy orosz Sz–24 orosz vadászbombázót, amely Ankara szerint megsértette a török légteret.

Az amerikaiak azt állapították meg, hogy az orosz gép a végzetes repülés során rövid időre valóban megsértette a török légteret, ám a találat szíriai terület fölött érte.

Barack Obama amerikai és Francois Hollande francia elnök közös keddi washingtoni sajtóértekezletén óva intette Oroszországot és Törökországot a konfliktus kiélezésétől. Ezen a véleményen volt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is.

A vadászgép lelövése gyilkos tett Törökország vezetése részéről, és ezt a tettet meg kell büntetni. „Tudjuk, hogy kik követték el a gyilkosságot, és el kellene ítélni őket” – nyilatkozta Szergej Nariskin, az orosz parlament alsóházának elnöke Bukarestben a román Digi24 hírtelevíziónak.

A politikus hozzátette, hogy Oroszország a nemzetközi jognak megfelelő lépéseket megteszi, de katonai válaszlépéshez is joga van. Emlékeztetett, hogy növelték a katonai kiadásokat az Sz–400-as légvédelmi rakétarendszer szíriai telepítése érdekében. Ennek feladata biztosítani az orosz repülőgépek biztonságát, amelyeknek meg kell semmisíteniük az Iszlám Állam és egyéb, Szíria területén tevékenykedő terrorista szervezetek infrastruktúráját – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.