Belgák és franciák gyilkoltak Párizsban

Mind a húszas éveikben jártak. Van, akit hiába próbált hazavinni az apja Szíriából. Egyikük a migránsokkal együtt jöhetett.

GB
2015. 11. 16. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia hatóságok hét olyan merénylőről tudnak, aki személyesen részt vett a párizsi terrortámadásokban, és feltételezésük szerint egy ember közvetlen kapcsolatban állt velük az akciók idején. A lehetséges elkövetők közül néhánynak nyilvánosságra hozták a nevét: hárman testvérek. Egyikük meghalt pénteken, a másikukat letartóztatták, a harmadik testvér pedig szökésben van. A The Guardian cikke nyomán összegyűjtöttük a terroristák fontosabb életrajzi adatait.

A párizsi támadásokkal kapcsolatos összes fontos tudnivalót tartalmazó percről percre tudósításunkat ide kattintva találja.

Korábban írtunk róla, hogy a terroristák körüli szálak Brüsszel egyik kerületébe, Molenbeekbe vezetnek, ahol számtalan terrorellenes akciót hajtottak már végre, és ahol egy komoly iszlamista tömb él.

A nyomozók a 27 éves, belga állampolgárságú Abdelhamid Abaaoudot nevezték meg a támadás fő kitervelőjeként. Őt még nem sikerült elfogni, a feltételezések szerint Szíriában van. A hatóságok azt gyanítják, hogy egy korábbi francia gyorsvasút elleni és egy párizsi templomnál végrehajtott korábbi támadást is ő tervezhette meg. Minden bizonnyal kulcsfigurája lehet annak a belga terrorsejtnek, melyet a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni akciót követően próbált meg felszámolni a brüsszeli rendőrség. Telefonon tartotta a kapcsolatot a csoporttal. Abaaoudot távollétében 20 év börtönre ítélték, mert embereket toborzott az Iszlám Államnak.

13 éves testvérét is Szíriába tudta csábítani, Younest egy ideig a világ legfiatalabb dzsihadistájaként tartották számon. Abaaoud felbukkan egy videón is, ahol hullákat szállítanak egy tömegsírhoz Szíriában. Egy dzsihadista magazinnak adott interjúban azzal büszkélkedett, hogy anélkül tud csapást mérni Nyugat-Európára, hogy a belga titkosszolgálat el tudná kapni. Arról is beszélt, hogy a szolgálatok figyelik őt, sőt egy alkalommal egy rendőr is feltartóztatta. Egy fotó miatt történt az eset, melyen az Iszlám Állam zászlójával fényképezkedett. Miután azonban a rendőr nem ismerte fel, elengedte.

Az első párizsi merénylő, akinek nyilvánosságra hozta a nevét a francia rendőrség, Omar Ismail Mostefai volt. A 29 éves, algériai felmenőkkel bíró férfi a Párizstól délre található Courcouronnes-ban nőtt fel, kisebb súlyú bűncselekményeket követett el korábban. Ő volt a Bataclanbeli mészárosok egyike, az ujjlenyomata alapján azonosították, miután felrobbantotta magát. A szolgálatok előtt akkor vált ismertté, amikor 2010-ben egy olyan mecsetbe kezdett járni, ahol más szélsőségesek is gyakran megfordultak. Ekkor aktát is nyitottak róla, de ebbe nem került olyan jelentés, hogy radikális szervezettel felvette volna a kapcsolatot. Egy kisebb francia lap azt írta nemrég, hogy egy lucéi mecsetbe járt, és itt feltehetően megismerkedett egy belga iszlamistával. 2013-ban eltűnt szem elől, minden bizonnyal Szíriába ment, a határt legalábbis biztosan átlépte a török hatóságok szerint.

A török titkosszolgálat azt állítja, ők tavaly decemberben és idén nyáron is küldtek adatokat hollétéről francia kollégáiknak, de állításuk szerint a franciák csak a pénteki vérengzés után fordultak hozzájuk információs igénnyel Mostefait illetően.

Samy Amimour nevét hétfőn tette közhírré a francia rendőrség. A 28 éves francia fiatalember volt a másik merénylő, aki a Bataclanban gyilkolt, végül ő is felrobbantotta magát. Párizsban született és ott is dolgozott buszsofőrként 2012-ig. Ebben az évben felmerült a neve egy terrorista perben, és a bíróság megfigyelés alá helyezte, de ő levette magáról a nyomkövetőt és meglépett, emiatt nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene.

Az apja elutazott Szíriába, hogy hazavigye a fiát, de nem járt sikerrel. A Le Monde-nak adott tavalyi interjújában azt mondta, győzködte a fiút, de ez nem érdekelte Amimourt. A férfi korábban megsérült, de arról sincs információ, hogy hogyan. A családjából 3 embert tartóztattak le hétfőn egy terrorellenes művelet során.

A Stade de France-nál robbantók egyike a hírek szerint Bilal Hadfi volt, bár őt a francia ügyészség még nem azonosította hivatalosan. A 20 éves férfi Belgiumban élt, és harcolt az Iszlám Állam soraiban. Az észak-brüsszeli kerületben Neder-over-Heembeekben született, és a jelentések szerint tavaly kezdett radikalizálódni. Egy belga lap azt állítja, idén tavasszal utazott Szíriába.

Ahmad al-Mohammad szintén a stadionnál akart gyilkolni. A Szíria észak-nyugati részén fekvő Idlibből származott, 25 éves volt. A stadionnál talált útlevele alapján azonosították, az ügyészségi információk szerint októberben érkezett Európába, Lerosz szigetére, vagyis a migránsok között elvegyülve jött. Ujjlenyomatot is vettek tőle. A Blic című lap azt írja, október 7-én már át is haladt Szerbián, és hogy a francia hatóságok kértek róla adatokat szerb kollégáiktól. Egy görög újság, a Proto Thema azt közölte, hogy nem egyedül érkezett, vele volt Mohammed al-Muhamed is, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg. Azt nem lehet tudni, hogy hamis iratokkal utaztak vagy valódiakkal.

A francia rendőrség egyelőre keresi Salah Abdeslamot, aki a fekete Volkswagen Polót bérelhette, amellyel a támadók a Bataclanhoz mentek. A 26 éves Abdeslam szintén Belgiumban született, bár a francia hatóságok szerint francia állampolgár. Néhány órával a mészárlás után a férfit és két társát megállították a francia–belga határon, de ellenőrzés után továbbengedték őket, mert nem voltak rajta a körözési listán.

Abdeslam testvére, Brahim is részt vett az akcióban. Az ügyészség azt állítja, ő bérelte a Seatot, amit az egyik támadásnál használtak. Ő a Comptoir Voltaire kávézónál követett el öngyilkos robbantást. 31 éves volt, a hírek szerint francia nemzetiségű, de Belgiumban élt.

A párizsi merényletek utáni terrorellenes műveletek során elfogott 7 emberből ötöt már elengedtek Belgiumban. Még vasárnap Toulouse-ban, Grenoble-ban, Jeumont-ban és Bobignyban több helyen is lecsaptak a terrorelhárítók, de azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a párizsi akciókkal összefüggésben vonultak-e ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.