A hír szerint a feketedobozok adatait már kedden letöltötték, és az egyiptomi, illetve az orosz főügyészből, valamint az egyiptomi, orosz, francia és ír szakértőkből álló kutatócsoport még aznap éjjel megvizsgálta az eredményeket.
Ugyanakkor szerdán a polgári repülésügyi minisztérium közleményt adott ki, amely szerint csak a repülési adatokat rögzítő (Flight Data Recorder, FDR) doboz tartalmának letöltése fejeződött be. A pilótafülke hangrögzítő berendezése (Cockpit Voice Recorder, CVR) részben károsodott, s emiatt csak „rengeteg munka árán” lehet majd hozzájutni az általa felvett adatokhoz. „Következésképpen, egyelőre lehetetlen további megjegyzéseket fűzni a CVR tartalmához.”
Mindenesetre az Al-Maszri al-Jóm forrása szerint „robbanás történt a repülőgép hajtóművében, a detonáció okát azonban csak a műszaki vizsgálatoknak, a baleset helyszínén készült felméréseknek, illetve a holttestek és a holttesteken talált anyagok szemrevételezésének eredményei fogják majd meghatározni”.
A nevének elhallgatását kérő forrás szerint egyelőre semmi jel nem utal terrortámadásra, és rámutatott: a leletek jelenleg zajló vizsgálata során ki fog derülni, hogy valamilyen robbanóanyag okozta-e a detonációt vagy hiba történt a jármű gépezetében.
Azt is elmondta, hogy a feketedobozok nem rögzítettek a pilóta által az irányítótoronynak leadott vészjelzést. Ugyanakkor az adatok értékeléséből az már kiderült, hogy a gép nagyon nagy sebességgel süllyedt. Mindez a szakértő szerint arra utal, hogy hatalmas robbanás történt, amely a repülő összes hajtóművét egyszerre működésképtelenné tette, a gép egyik oldalát lángokba borította, egy darabját pedig kiszakította.
A kutatócsoport szerdán újból a baleset helyszínére sietett, amelyet immár harmadik alkalommal vizsgálnak meg.
Az Iszlám Állam egyiptomi ága eközben fenyegető hangvételű felvételt jelentetett meg, amelyben megerősítette, hogy a milícia okozta a Sínai-félszigeten történt légi katasztrófát. A Vilájat Színáa (Sínai Tartomány) arra emlékeztetett, hogy állítólagos tettét az iszlám naptár szerint egy évvel azután hajtotta végre, hogy hűségesküt tett az Iszlám Állam önjelölt kalifájának, Abu Bakr al-Bagdadinak.
A Mi szedtük le az égről, fulladjatok bele haragotokba! címmel megjelent hangfelvételen névtelenül beszélő szélsőséges a kételkedőkhöz szólva kijelentette: „nem kötelességünk felfedni, hogy miként okoztuk a repülő lezuhanását. [ ] Vizsgáljátok meg a roncsdarabokat, elemezzétek a feketedobozaitokat, rukkoljatok elő elméleteitekkel és tapasztalataitokkal, és bizonyítsátok be, hogy nem mi szedtük le az égről, illetve hogy miként zuhant le.”
Hozzátette, hogy a Vilájat Színáa akkor fogja felfedni a repülőgép leszedésének módját, „amikor és ahogyan akarja”.
A Downing Street szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette azt is, hogy egyelőre nem indulhatnak az egyiptomi Sarm-es-Sejk üdülőközpont repülőteréről járatok Nagy-Britanniába. A szombaton lezuhant orosz repülőgép is erről a repülőtérről szállt fel.
David Cameron brit miniszterelnök szerda estére összehívta a kormány rendkívüli események idején ülésező tanácskozó csoportját (COBRA) a helyzet áttekintésére.
Jóllehet egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy mi okozta az orosz Airbus katasztrófáját, mivel még tart a vizsgálat, azonban a legutóbbi információk alapján a brit kormányban „az az aggály támadt”, hogy a repülőgép lezuhanásának lehetséges okai között „igencsak elképzelhető” egy robbanószerkezet detonációja is – fogalmazott szerda esti tájékoztatóján a brit kormányfői hivatal szóvivője.
Az illetékes nem részletezte, hogy London pontosan milyen információk alapján jutott erre a véleményre. Kijelentette ugyanakkor, hogy mindezek alapján szerda estétől „késleltetik” a Sarm-es-Sejkből Nagy-Britanniába irányuló járatok indulását, időt engedve a brit szakértői csoportnak a helyi biztonsági intézkedések megvizsgálására, és annak eldöntésére, hogy szükségesek-e további intézkedések. A brit kormányszóvivő közölte, hogy a szakértők már elindultak az egyiptomi üdülőközpont repülőterére, és várhatóan még csütörtökre virradó éjjel elvégzik a kitűzött biztonsági vizsgálatokat.
A szóvivő szerint szerda este Nagy-Britanniából már nem terveznek turistajáratokat Sarm-es-Sejkbe, így az oda irányuló légi forgalmat az intézkedés jelenleg nem érinti.
A Downing Street illetékese szerint „elővigyázatossági” intézkedésekről van szó. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a brit külügyminisztérium nem módosította az Egyiptomra vonatkozó hivatalos utazási útmutatást.