Moszkva kész tervei

A szíriai reformokat nem Basár al-Aszad elnök vezetné.

2015. 11. 12. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország nem csak bombázni tud, de rendezési terve is van Szíriában. A kijelentés talán magától értetődőnek tűnik, de korántsem az, hiszen mióta a közel-keleti országban négy évvel ezelőtt elkezdődött a polgárháború, sok szó nem esett a hosszú távú tervekről. Ezen nem igazán változtatott az Iszlám Állam megjelenése és szabályos népirtása sem, de a több millió menekült is csak most nyitogatja a világ szemét. Lehet, hogy ideje lenne tenni valamit? Moszkva a szombaton soron következő bécsi tárgyalásokra már egészen konkrét javaslatokkal érkezik. A „kiszivárgott” dokumentumok szerint Vlagyimir Putyin másfél éves reformfolyamatot szeretne Szíriában, amelynek végén választásokat tartanának. Az orosz tervek alapján a reformokat nem Basár al-Aszad jelenlegi elnök vezetné, hanem egy olyan kompromisszumos jelölt, akinek a személyét a kormányzat és az ellenzék is elfogadná. Arról a dokumentum nem ír, hogy Aszad indulhatna-e az elnökválasztásokon, korábban azonban Moszkva többször leszögezte, hogy nem ragaszkodik az elnök személyéhez, és maga Aszad is mutatott már hajlandóságot a távozásra.

A javaslat egyébként nem új keletű. Ahogyan arról lapunk elsők között beszámolt, Putyin már a Valdaj klubban is arról beszélt, hogy szeretné megőrizni Szíria egységét, és szívesen lát a tárgyalóasztalánál mindenkit, aki hajlandó fegyvert ragadni az Iszlám Állam ellen. A legfőbb kérdés továbbra is az, ki lehet az a kompromisszumos jelölt, akit mindenki elfogad, egyáltalán létezik-e ilyen? Szírián belül biztosan nem, ezért elsősorban az ENSZ szíriai különmegbízottja, Steffan de Mistura jöhet szóba, hogy levezényelje a reformokat. Oroszország szombaton azt is szeretné tisztázni, amit már hosszú hónapokkal ezelőtt kellett volna: ki számít terroristának Szíriában? Az orosz javaslat ennek kapcsán meglehetősen egyértelmű különbségtételt tesz. Aki hajlandó elfogadni Szíria szekuláris és demokratikus jellegét, az ellenzéki, és helye van a tárgyalóasztalnál, aki viszont nem, az terrorista.

Az orosz forgatókönyv egyszerűnek és működőképesnek tűnik, de nem valószínű, hogy a konfliktus többi résztvevője is egyetért vele. A legnagyobb probléma, hogy az orosz terv nem követeli meg egyértelműen Aszad távozását, illetve a terroristacsoportok azonosítása is lehetetlennek tűnik ilyen kritériumok alapján, hiszen Moszkva szemében a hivatalos kormányzat ellen harcoló, a Nyugat által támogatott erők nem demokratikusak, tehát terroristák. Alternatíva híján ugyanakkor az orosz terv közelebb vihet a végső megoldáshoz. A politikain kívül persze katonai sikerek is kellenek a szíriai békéhez. Tekintve, hogy a kormányerők a minap visszafoglaltak egy légibázist Aleppónál, úgy tűnik, hogy az orosz támogatásnak hála, az Aszad-párti csapatok új erőre kaptak. Közben sajtóértesülések szerint már Törökország is kilátásba helyezte szárazföldi offenzíva megindítását, amihez szövetségesei támogatását kérte. Ennek célja Szíria északi részének megtisztítása lenne, hogy a menekültek visszatérhessenek, de egyúttal az Iszlám Állam körül is szorosabbra zárulna a harapófogó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.