Politika a polcokon

Ismét botrányt kavart az izraeli termékek újracímkézése.

2015. 11. 23. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin egyik közkedvelt és patinás bevásárlóközpontja, a KaDaWe (Kaufhaus des Westens) úgy döntött, hogy az Európai Unió nemrégiben hozott szabályozásának megfelelően leveszi polcairól azokat az árukat, amelyeket az Izrael által megszállt területeken gyártottak. A döntés nem örökre szólt, csupán néhány napra, míg a termékeket – egyébként mindössze néhány borról volt szó – újracímkézik, a lépés azonban kiszivárgott, és óriási botrányt kavart. Olyannyira, hogy az ügyben az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu is azonnal felszólalt, követelve a német kormánytól, lépjen fel a bevásárlóközpont ellen. A politikai nyomás gyorsan célt ért, a KaDaWe tegnap bocsánatot kért, visszatette polcaira a szóban fogó árukat, és kijelentette, hogy a döntést nem antiszemitizmus vezérelte, mindössze az új uniós normáknak akartak megfelelni.

A nemrégiben elfogadott szabályozás szerint ugyanis az Izrael által megszállt területeken előállított termékeket nem lehet az „Izraelben készült” címkével ellátni, hanem külön kell jelölni rajta a pontos származási helyet. Az unió indoklása szerint a döntés nem politikai, hanem gyakorlati, Izraelben ugyanakkor a bojkott egy formájaként értékelik a lépést, rámutatva, hogy a világon több száz vitatott hovatartozású terület van, az unió esetükben mégsem jár el hasonlóan. A címkézési gyakorlat betartatására Brüsszelnek valójában semmilyen eszköze nincsen, és elmaradása esetén sem tud büntetést kiszabni, ráadásul a megszállt területekről származó termékek az Izraelből érkező árunak csupán jelentéktelen töredékét teszik ki.

A vitának tehát, úgy tűnik, nagyobb a füstje, mint a lángja, különösen annak fényében, hogy az ötlet egyáltalán nem újkeletű. Nagy-Britanniában például már 2009-ben bevezették az izraeli telepekről származó termékek megkülönböztetését, csakúgy mint később Dániában és Belgiumban. Az EU is régóta tervezte már a lépést, de részint az Egyesült Államok nyomására eddig halogatta azt, tekintettel az izraeli–arab konfliktusra.

A tagállamok jelenleg is megosztottak a kérdést illetően, Németország például többször is határozottan a címkézés ellen foglalt állást. Nemrégiben a Jeruzsálembe látogató Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is kijelentette, hogy Magyarország nem támogatja az Izrael által megszállt területekről származó termékek külön címkézését, mert az nem segíti a palesztin–izraeli viszály megoldását, ugyanakkor károkat okoz. Másrészről a döntés nem légből kapott, az unió tizenhat tagállama, köztük például Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Svédország már áprilisban petíciót fogalmazott meg a külügyi biztosnak, Federica Mogherininek, amelyben az izraeli címkézés reformját sürgették.
Abból, hogy az izraeli miniszterelnök személyesen emelt szót, mert néhány bor néhány napra lekerül a polcokról, jól látszik, Izrael számára a kérdésnek óriási jelentősége van. Jeruzsálemben hevesen tiltakoznak minden olyan lépés ellen, amely megkérdőjelezi palesztinokkal szembeni politikájukat, legyen szó akár olyan szimbolikus eseményekről, mint a palesztin zászló felhúzása az ENSZ-ben. Kétségtelen ugyanakkor az is, hogy bár Brüsszel gyakorlati indokokkal takarózik, a döntés valójában inkább elvi jelentőségű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.