Törökország a határ háromnegyedét már korábban lezárta. A szóban forgó 98 kilométer hosszú – Szíria északnyugati részén lévő szakasz – szíriai oldala jelenleg az IÁ ellenőrzése alatt áll, és a dzsihadisták utánpótlási útvonalként használják. A határ szíriai oldalának fennmaradó részét a Törökországban betiltott és terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai ága, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) ellenőrzi. A kurdok a területükön három saját maguk által igazgatott kantont alakítottak ki.
Ankara attól tart, hogy a kurdok egy önálló államot hozhatnak létre a térségben, és ezzel a törökországi kurdok függetlenségi törekvéseit is feltüzelhetik. Törökország ezért régóta egy ütközőzóna kialakítását akarja elérni a határán. A tervet bírálók azt mondják: a török kormány ezzel csupán azt akarja megakadályozni, hogy a kurdok további területeket foglalhassanak el. Az Egyesült Államok is kétségeit fejezete ki egy ilyen ütközőzóna kialakítása, de egy repüléstilalmi zóna kapcsán is.
Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter szerdán azt mondta, hogy Ankara és szövetségesei műveleteket terveznek a szakasz dzsihadistáktól való megtisztítására. Washington jelenleg arról tárgyal Ankarával: hogyan tudnák a területet biztosítani – mondta Mark Toner amerikai külügyi szóvivő. Egyelőre nem világos, hogy amerikai katonák részt vesznek-e a határbiztosításban.
Az Anadolu török állami hírügynökség jelentése szerint a nyolc ember érkezett az isztambuli repülőtérre a marokkói Casablancából szerdán, és migránsnak adta ki magát. Nyomozók kihallgatták őket az Atatürk repülőtéren. Az egyik gyanúsítottnál volt egy kézzel rajzolt térkép, amely egy Törökországból Görögországon, Szerbián és Magyarországon át Németországba vezető útvonalat ábrázolt.
A BBC brit közszolgálati műsorszóró társaság által idézett rendőrségi források szerint a nyolc ember marokkói állampolgár, és azt mondták magukról, hogy turisták és szállodaszobát foglaltak Isztambulban, ám erről kiderült, hogy nem igaz.