Kiáll javaslata mellett Donald Trump

Az amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns a muzulmánok egyesült államokbeli beutazását tiltaná be.

MTI
2015. 12. 09. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb támogatottságot élvező amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns az ABC televízió egyik keddi műsorában párhuzamot vont javaslata és az Egyesült Államokban élő japánok üldöztetése között a második világháború idején. Azt mondta, hogy ötlete nem rosszabb Franklin D. Roosevelt néhai amerikai elnökénél, akinek a felügyelete alatt több mint 110 ezer embert internáltak gyűjtőtáborokba, miután a japán hadsereg 1941. december 7-én megtámadta az amerikai haditengerészet Pearl Harbor-i (Hawaii-szigetek) támaszpontját.

„Amit teszek, nem különbözik attól, amit FDR (Roosevelt) tett” – mondta Trump. A milliárdos politikus hétfőn az amerikai sajtónak küldött állásfoglalásában azt írta, hogy „teljesen és mindenestül le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba”, amíg nem tisztázódik, hogy mi zajlik az országban. Azzal indokolta javaslatát, hogy a muzulmánok széles rétegei gyűlöletet éreznek az amerikaiak iránt. Nyilatkozata nyilvánvalóan összefüggött a múlt heti San Bernardinó-i vérengzéssel, amelyben egy muzulmán pár megölt 14 embert és 21-et megsebesített.

„Nincs más lehetőségünk, mint ezt tenni” – mondta az ABC-nek adott interjúban Trump. Az üzletember-politikus azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban élnek olyanok, akik épületeket és városokat akarnak felrobbantani.

„Ki kell deríteni, hogy mi történik” – mondta Trump, aki indulatos nyilatkozatot adott az MSNBC és a CNN hírtelevízióknak is, amellett érvelve, hogy a San Bernardinó-i eset után be kell tiltani a muzulmán bevándorlók, diákok, turisták és más látogatók belépését az országba.

Trump javaslatát nemcsak Washingtonban, hanem az Egyesült Államokkal szövetséges nyugati országokban és ENSZ-ben is keményen bírálták, nem is beszélve az ázsiai arab országokról. Elítélte nyilatkozatát a francia és a brit miniszterelnök és a kanadai külügyminiszter is, illetve Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője szerint Trump kijelentése alkalmatlanná teszi őt az elnöki tisztségre. John Kerry amerikai külügyminiszter azt mondta: Trump kijelentése nem segíti az Iszlám Állam elleni harcot. Elhatárolódott Trumptól Paul Ryan, az amerikai képviselőház republikánus elnöke is.

A republikánus párt színeiben induló milliárdos elnökjelölt nem először tesz olyan kijelentéseket, amelyek megbotránkoztatják az amerikai közvélemény egy részét, de figyelmes fülekre találnak a társadalom egy jelentős rétegében. A minap azt mondta, hogy az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcban nemcsak a terroristákat, hanem a családjukat is „ki kell iktatni”. A múlt hónapban arról beszélt: ha elnökké választják, kötelezi a muszlimokat az Egyesült Államokban, hogy regisztrálják magukat, és megfigyelteti a mecseteket.

Emellett ismét bevezettetné az Obama-kormány által betiltott, a vízbefojtást imitáló vallatási módszert (waterboarding), mert – mint fogalmazott – az „semmiség” ahhoz képest, hogy az Iszlám Állam embereket fejeztet le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.