A kezdeti információk szerint legalább három férfit kerestek San Bernardinóban, mely Los Angeles perifériáján helyezkedik el. A jelentések szerint a három gyanúsított vélhetően golyóálló mellényt viselt és erősen fel volt fegyverezve.
A rendőrség tájékoztatása szerint két elkövetőt, egy nőt és egy férfit, akik egy fekete terepjárón menekültek el a helyszínről, és akiket üldözőbe vettek, a hajszát követően megöltek. Az első elkövető, akit megneveztek, Syed Farook amerikai állampolgár. A New York Times szerint az Egyesült Államokban született, szülei Dél-Kelet-Ázsiából valók. A Los Angeles Times tájékoztatása szerint a második lelőtt elkövető, aki nő, neve Tafsheen Malik, az ő állampolgársága nem tisztázott.
Farook a megyei egészségügyi hatóság ellenőreként dolgozott, még nem világos, hogy egyébként hivatalos volt-e az említett szociális intézményben a hatóság születésnapi rendezvényére, ahol ez a hatóság gyakran bérel helyet rendezvényei megtartása céljából. A Los Angeles Times szerint Farook nemrégiben Szaúd-Arábiában járt, és onnan új feleséggel tért haza, akit az interneten ismert meg. A Los Angeles Timesnak arról számoltak be családtagok, hogy a férfi és a nő két éve házasodtak össze.
A Los Angeles Times azt közölte, hogy Farook tucatnyi kollégájával együtt részt vett a munkahelyi rendezvényen, de nem sokkal azelőtt eltűnt, hogy a tömegmészárlás megkezdődött. San Bernardino rendőrfelügyelője, Jarrod Burguan szerint elég dühösnek tűnt, amikor távozott. Burguan szerint meglehetősen biztos, hogy Farook és Malik gyanúsíthatóak a lövöldözéssel.
Farook munkatársait sokkolta, hogy a férfit összefüggésbe hozták a lövöldözéssel – közölte a Los Angeles Times. Mint mondták, csendes és udvarias férfinak ismerték meg. A Farookkal egy öltözőt megosztó Patrick Baccari elmondta: volt egy gyerekük is, és nagyon úgy tűnt, hogy tökéletesen megélik az „amerikai álmot”. Baccari és Christian Nwadike kifejtették azt is: a három éve velük dolgozó Farook emellett ritkán kezdeményezett beszélgetést. Más kollégák azt említették, hogy a muszlim férfi ritkán beszélt vallásról munka közben. Korábban többen is kitettek képeket az internetre Farook Facebook-oldaláról, de a profil azóta nem található meg a közösségi portálon, viszont több családi kép elérhető a megosztások alapján.
Családtagok beszámolója alapján az elkövetők a nagymamánál hagyták hat hónapos lányukat. A család megrémült a lövöldözés hallatán, hogy Farookék megsérülhettek, de az újságírók hívásai alapján hamarosan értesülhettek róla, hogy rokonuk az egyik gyanúsított.
A férfi Illinoisban született, szülei Délkelet-Ázsiából emigráltak az Egyesült Államokba.
Egy harmadik gyanúsítottat a rendőrség letartóztatott, de egyelőre nem világos, hogy neki köze volt-e az ámokfutáshoz.
Az elkövetők indítékai egyelőre nem tisztázottak.
A gyanúsítottaktól lefoglalt két fegyvert legálisan szerezték be – közölték a szövetségi hatóságok. Meredith Davis szerint összesen négy fegyvert találtak. Ezeket a közlés szerint a nyomozásban érintett egyik magánszemély vásárolta. A gyanúsítottaknál két gépkarabély és két félautomata kézifegyver volt. A helyszínen a hatóságok három, robbanóanyagnak gondolt berendezést is megsemmisítettek.
A bombaszakértőket is kirendelték, mivel a rendőrség több, azonosítatlan tárgyat is talált az ámokfutás helyszínén az épületen belül, amiket feltehetően az elkövetők vittek be magukkal. A CNN-nek nyilatkozó bűnüldözési személy hozzátette: a második emeleten találták egy gyanús csomagot, melyet egy robottal robbantottak fel.
Magyar idő szerint a 22.50-kor kezdődött hivatalos, helyszíni sajtótájékoztatón az FBI szóvivője elmondta: egyelőre nem tudják megállapítani, hogy terrortámadás volt-e. A San Bernardinó-i rendőrfőnök megerősítette, hogy 14-en meghaltak a lövöldözésben és 14-en megsérültek (utóbbiak száma két órával később már 17-re emelkedett). „Fel voltak készülve. Úgy jöttek, mintha egy küldetésen lennének” – mondta a rendőrfőnök.
A médiában megszólaltatott egyes biztonsági szakértők szerint az, hogy egy összehangolt, több elkövető által végrehajtott támadásról van szó, utalhat arra, hogy egy kormányellenes milícia a felelős – írta az MTI.
A vérengzés helyszíne, az Inland Regional Center fogyatékkal élő vagy traumatizált emberek központjaként üzemel. Az ügyvezető igazgató a CNN-nek elmondta: a támadást a konferencia-központban hajtották végre, ahol éppen egy ünnepség zajlott.
A létesítményből, melyet a hatóságok blokád alá vettek, emberek tucatjait menekítették ki.
Egy szemtanú arról számolt be, hogy a gyanúsítottak egy fekete terepjáróval menekültek el.
Éjfél után a CNN élőben tudósított arról, ahogy a rendőrök üldözték az elkövetőket. A Telegraph idézett egy rendőrségi diszpécsert, aki azt mondta: két csapatot is tűz alá vettek, és szükségük van egy hordágyra. Ezután arról írtak, hogy az egyik elkövető cselekvőképtelen állapotban van, és legalább egy rendőr megsérült, akiről később kiderült, nem életveszélyesen.
Nem sokkal ezután érkezett a hír, hogy az egyik elkövetőt megölték a rendőrök. A magyar idő szerint éjjel egykor tartott sajtótájékoztatón ezt megerősítették, az egyik elkövetővel kapcsolatban úgy nyilatkoztak, hogy „kezelik” (valószínűleg őrizetben van a Telegraph szerint), a többi elkövetővel vagy elkövetőkkel kapcsolatban azonban nem volt információja a rendőrség szóvivőjének.
Az incidensről Lisa Monaco belbiztonsági tanácsadó tájékoztatta Barack Obama elnököt, aki a CBSN-nek nyilatkozva kifejezte együttérzését az áldozatok családjai felé. Mint mondta, a cél ezen incidensek ritkítása, és ismételten a fegyverhez jutásra vonatkozó törvények megszigorítását sürgette. Egyebek között a vásárlók hátterének ellenőrzésére és egyéb ésszerű intézkedések bevezetésére szólított fel a tömegmészárlások megelőzése érdekében. „A tömeges lövöldözések olyan rendszeressé váltak ebben az országban, amihez nincs hasonló a világban” – mondta.
Az Egyesült Államokban az idén szinte napi gyakorisággal követtek el olyan vérengzéseket, amelyekben négynél több embert öltek vagy sebesítettek meg – közölte csütörtökön, friss statisztikai adatokra hivatkozva a The New York Times című amerikai napilap a San Bernardino városában elkövetett mészárlás apropóján.
Az újság internetes felületén azt írta, hogy az idén 462 ember halt meg lőfegyverrel végrehajtott támadásokban és 1314-en sebesültek meg – ebben benne van a szerda esti, San Bernardinó-i vérengzés 14 halálos áldozata és 17 sebesültje. A statisztikai adatokból ítélve a támadások zöme az utcán vagy nyilvános helyeken történt.
A lap két, nem hivatalos adatbázisra hivatkozik, amelyeket az amerikai média is taglalt, négynél több halálos áldozatot vagy sebesültet követelő tömegmészárlásokat tartanak nyilván. Év eleje óta 354 ilyen eset történt az Egyesült Államok 47 szövetségi államának 220 városában, amiből a lap szerint következtetni lehet az ilyesfajta esetek általánossá vált jellegére. A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a tendencia felerősítette a lőfegyverek tartásával kapcsolatos vitát az Egyesült Államokban.