Állóháború Oregonban

A Bundy-milícia nem adja fel az elfoglalt kormányépületet.

Balogh Roland
2016. 01. 05. 4:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állóháborúvá alakult a hét végi amerikai kormányépület-foglalás. A felfegyverzett, mintegy száz-százötven farmer Ammon Bundy vezetésével ugyanis jelezte, nem hajlandók elhagyni az oregoni Malheur Nemzeti Park központját. A csoport – amelyben sok az amerikai külmissziókat is megjárt, katonaviselt személy – még az újévi hosszú hétvégét kihasználva foglalta el egy tüntetés után a szövetségi épületet, és úgy tűnik, addig nem is adja át, amíg nem teljesítik a követeléseit. A kormányellenes milícia szándékai még mindig nem tisztázottak, egyelőre annyi világos, azt szeretnék, ha a helyiek irányítása alá kerülne a földhasználat. Ennek lehetőségét azonban a helyi hatóságok egyelőre elutasítják.

A csapat eredetileg azért kezdett ellenállásba, mert két farmert, Dwight Hammondot és fiát, Stevent öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, amiért 139 hektár állami földet gyújtottak fel, hogy a bíróság szerint így tüntessék el illegális vadászataik nyomait. A két férfi ezt tagadja, ám a hírek szerint tegnap bevonultak a kaliforniai San Pedro fegyházba, hogy megkezdjék büntetésüket. Hammondék tegnap ugyancsak elhatárolódtak a Bundy-milícia akciójától.

Ammon Bundy közben továbbra is kitart álláspontja mellett, azaz nem hagyják el a nemzeti parkot, sőt arra szólított fel, csatlakozzanak hozzájuk, akik egyetértenek nézeteikkel. David Wars seriff szerint azonban a csoport csak álcának használta a tüntetést, és céljuk a helyi és szövetségi kormány megbuktatása. A hatósági jelenlétnek ugyanakkor még tegnap sem volt látszata. Az FBI arról tájékoztatott, hogy mérlegelik a lehetőségeket, és mindenképpen békésen szeretnék megoldani a helyzetet. A CNN biztonsági elemzője szerint ha még többen csatlakoznak Bundyékhoz, akkor még keményebb helyzetbe kerülnek a hatóságok. Art Roderick azt is leszögezte, a csoport arra számít, hogy nagy erőkkel vonulnak ellenük, és nekik támadnak, így beválthatják a „vagy mi ölünk, vagy minket ölnek” fenyegetésüket. A szakértő szerint épp ezért kellene ettől óvakodni. Többen úgy vélik, a csoport tagjait már rég lelőtték volna, ha muszlimok vagy feketék volnának. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a csoportból sokan például tengerészgyalogosként szolgáltak, így igencsak értenek a fegyverekhez, és nem restek használni.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.