Észak-Korea azt állítja, sikeres hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre, számolt be a hírről több nagy nemzetközi hírügynökség is szerda reggel. A rezsim állami médiája azután jelentette ezt be, hogy a tesztet végrehajtó Punge-ri kísérleti telep térségében Richter-skála szerint 4,9 és 5,1 közötti erősségű földrengést mértek. A dél-koreai YTN arról tájékoztatott, hogy a robbanás ereje 8 kilotonna volt. A hivatalos nyilatkozat szerint a robbantásra Kim Dzsongun december 15-én adott engedélyt, amit az országalapító unokája január 3-án megerősített.
Az állami televízió közlése szerint, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor végezték a kísérletet. A bejelentés szerint „történelmi hidrogénbombája tökéletes sikerével” Észak-Korea csatlakozott a fejlett atomhatalmakhoz, hozzátéve, hogy „miniatürizált” eszközről van szó.
A kísérlet gyanúja először akkor merült fel, amikor az amerikai országos geológiai intézet bejelentette, hogy a földrengés epicentruma az említett kísérleti telep közelében volt. De „szokatlan szeizmikus aktivitást\" észlelt Észak-Koreában az Átfogó Atomcsend Egyezmény Szervezete (CTBTO) is.
A hidrogén- (vagy termonukleáris) bombában elhelyezett hidrogénizotópok a magas hőmérsékleten és nyomáson héliummá egyesülnek, és ezáltal hatalmas energia szabadul fel. Egy hidrogénbomba hatása megfelel nagyjából háromezer darab atombomba hatásának. Ráadásul az utóbbinak van tömegkorlátja, a hidrogénbombának viszont nincs.
Az AFP arról ír, hogy igen hamar megérkeztek a nemzetközi reakciók. Japán, Dél-Korea és az ENSZ Biztonsági Tanácsa a határozatok súlyos megsértéséről beszél. Míg Washington tanulmányozza a tesztet, de John Kirby külügyi szóvivő ennek ellenére felszólította Észak-Koreát, hogy tartsa tiszteletben nemzetközi kötelezettségei.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán várhatóan összeül az eset miatt – jelentette helyi idő szerint kedden késő este a CNN hírtelevízió két, neve elhallgatását kérő diplomatára hivatkozva. A világszervezet azonban még nem adott ki erről közleményt.
Természetesen a „szomszéd nemzet” képviselője is megszólalt az eset kapcsán. A dél-koreai elnök, Pak Kunhje nemzetbiztonsági kabinetjének rendkívüli ülése után bejelentette, hogy országa határozott lépéseket tesz további hasonló észak-koreai provokációk megakadályozására. A bombakísérlet változást hozhat az észak-koreai nukleáris program miatti nemzetközi helyzetben – tette hozzá. A dél-koreai hírszerzés szerint lehetséges, hogy amit Észak-Korea felrobbantott, nem hidrogénbomba volt – jelentette a Yonhap hírügynökség.
Pekingi látogatáson tartózkodó Philip Hammond brit külügyminiszter kijelentette, hogy mind hazája, mind Kína elítéli az észak-koreai kísérletet, és támogatja, hogy felújítsák az észak-koreai atomprogram felszámolásáról szóló hatoldalú tárgyalásokat, és lehetségesnek mondta, hogy szigorítsák a Phenjan elleni büntetőintézkedéseket.
Francois Hollande francia elnök nyilatkozatot tett közzé a kísérleti hidrogénbomba-robbantásra vonatkozó észak-koreai bejelentésre válaszul, hangsúlyozva, hogy „Franciaország elítéli a(z ENSZ) Biztonsági Tanács határozatainak elfogadhatatlan megsértését, és a nemzetközi közösség erőteljes reagálását szorgalmazza\".
Abe Sindzó japán miniszterelnök újságírók előtt azt mondta, hogy országa határozott választ fog adni az észak-koreai lépésre. „Az észak-koreai nukleáris teszt súlyos fenyegetés országunk biztonságára, és egyáltalán nem vagyunk hajlandók eltűrni. A kormánynak együtt kell működnie a nemzetközi közösséggel annak érdekében, hogy Észak-Korea megfizesse a bombakísérlet árát.