A macedón házelnök hozzátette: megvárja, mi lesz a Johannes Hahn uniós bővítési biztossal folytatott pénteki tárgyalások kimenetele, és azt követően jelenti be a további lépéseket. Reményét fejezte ki, hogy a kormánypártok és az ellenzék között tavaly júliusban uniós közvetítéssel megkötött megállapodásban foglaltakat – amelyeknek része a miniszterelnök lemondása is – teljes mértékben végre fogják hajtani az érintettek, hogy rendeződjön a belpolitikai helyzet.
A macedón belpolitikai válság már a 2014-es választások után elkezdődött, amikor az ellenzék csalással vádolta meg Nikola Gruevszki miniszterelnököt és a mögötte álló jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet–Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMR–DPMNE) koalíciót. Ez éleződött tovább tavaly év elején, amikor a miniszterelnök államcsínnyel vádolta meg az ellenzéki Zoran Zaevet.
Ezt követően az SDSM elnöke közzétette Gruevszkinek és a kormány több magas rangú tisztségviselőjének illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetéseit, amelyek a szociáldemokraták szerint azt bizonyítják, hogy a VMRO–DPMNE párt az elmúlt években több választáson is csalt. Mint arról korábban mi is írtunk, az OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) nemzetközi újságíró-szervezet, mely a szervezett bűnözést és korrupciót vizsgálja Kelet-Európától Közép-Ázsiáig, január elején jelentette meg a legkorruptabb vezetők listáját. Ezen harmadik helyezést ért el a macedón miniszterelnök, aki a szervezet szerint azzal érdemelte ezt ki, hogy – a fenti csalásokon kívül – lehallgatott ellenzéki képviselőket és újságírókat, bíróság elé citált politikai ellenfeleket, és ellehetetlenített gyilkossági nyomozásokat.
Szkopjéban emiatt több tüntetést is szerveztek a kormány ellen, a válságot pedig csak uniós közvetítéssel lehetett megoldani. A megállapodás részeként Gruevszki lemond, a választásokig pedig átmeneti kormány irányítja az országot.