A kurdok állnak az ankarai merénylet mögött

A két fél közötti tárgyalások megszakadása lehet az eset kiváltó oka.

MTI
2016. 02. 18. 8:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elkövető szír származását, valamint PKK-s kötődését más lapok, köztük ellenzéki sajtóorgánumok is valószínűsítik. A Sabah továbbá tudni véli, hogy a támadó az akcióhoz Volkswagen Scirocco típusú autót használt, amelyet TNT-vel töltött meg.

A híreszteléseket Ahmet Davutoglu török miniszterelnök egy csütörtöki sajtótájékoztatón erősítette meg. Hozzátette, hogy a merénylő a szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) tagja volt, a támadást a szakadár Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) együttműködésben követte el. Davutoglu azt is elmondta, hogy kilenc személyt őrizetbe vettek a merénylettel kapcsolatban. Davutoglu arról is beszélt, hogy a merényletnek 28 halálos áldozatából 27 a török hadsereg tagja vagy alkalmazottja, egy pedig civil volt. bejelentette: folytatják tüzérségi hadműveleteiket a támadást végrehajtó szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) állásai ellen.

Az ankarai merénylet fő kiváltó oka az lehetett, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és a török kormány között két évvel ezelőtt kezdődött béketárgyalások zsákutcába jutottak, és nemcsak leálltak, de meg is szakadtak – mondta a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Hóvári János turkológus csütörtök reggel. Hozzátette: a PKK különböző frakciókra esett, és egyes frakciók harcolni akarnak a török kormány ellen. Mint mondta, a török politikusok, kormányzati szereplők, de még a török média is a kurd lázadószervezet számlájára írja a merényletet.

Hóvári úgy vélte, miután a merénylet Ankara közigazgatási központjában történt, közel a miniszterelnökséghez és a vezérkar épületéhez, a végrehajtói üzenni is akartak, mégpedig azt, hogy képesek terrorcselekményre a török főváros közepén. Ennek következményeként véleménye szerint az eddigieknél komolyabb biztonsági ellenőrzésekre van szükség a városban, és várható, hogy a PKK ellen is hathatósabb intézkedéseket hoz a török állam.

Földi László titkosszolgálati szakértő a M1-en már arról beszélt, hogy nem terrortámadás, hanem hadművelet volt az ankarai robbantás. Mint mondta terrortámadásnak a békeidőben elkövetett, alapvetően polgári célpontok elleni támadásokat nevezik, amelyeknek fő célja a társadalom megfélemlítése. A szerdai ankarai merénylet azonban hadműveletnek tekintendő, hiszen katonai célpont ellen irányult, az áldozatok is főként katonák. Egy hadművelettel az elkövetők szimbolikusan pedig azt jelzik: képesek csapást mérni jelentős célpontra is.

Azok, akiket a török kormány most barátként kezel, például az országba beengedett szír ellenzéki katonákat, bármikor ellenük fordulhatnak – jegyezte meg a szakértő és kiemelte, ez történt az elmúlt egy évben is: a NATO-pénzen kiképzett helyiek szembefordultak korábbi szövetségeseikkel.

Áder János köztársasági elnök részvétét fejezte ki Recep Tayyip Erdogan török államfőnek a 28 halálos áldozattal járó szerdai ankarai merénylet miatt. A török elnöknek küldött – a Köztársasági Elnöki Hivatal által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott – levélben az áll: Áder János mély fájdalommal értesült arról, hogy „a baráti Törökországra ismét lesújtott a terror”. Levelében az államfő azt kérte, török kollégája tolmácsolja őszinte együttérzését az áldozatok hozzátartozóinak, a kegyetlen merénylet sebesültjeinek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.