Bármi lesz is a brit referendumból, az EU meggyengül

Ha a britek többsége a kilépésre voksolna, az máshol is biztatást adna az EU-ellenes erőknek.

MTI
2016. 02. 19. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a brit választók a bennmaradásra szavaznak, az viszont az EU-hoz fűződő viszonyrendszer újratárgyalására ösztönözhetne más tagállamokat, különösen akkor, ha az uniós közvélemény úgy értékeli, hogy a brit kormány által kezdeményezett újratárgyalási folyamat eredményei javították Nagy-Britannia EU-tagságának feltételeit, és erősítették a brit szuverenitást – áll a Fitch elemzésében.

A ház szerint ennek megvan az a kockázata is, hogy bármelyik olyan korábbi vitás ügy újranyílhat, amelyben más tagállamok vonakodva ugyan, de elfogadták a döntést az EU-tagsággal járó „szükséges rosszként”. A Fitch Ratings londoni elemzői szerint a belátható jövőben továbbra is az EU marad Európa legfontosabb egyesítő tényezője, és az unió intézményi integritását nem fenyegetik érdemi rövid távú veszélyek.

A valós kérdés azonban az, hogy az EU-szintű szakpolitikai és intézményi hatáskörök meddig terjednek majd ki a tagállami szintű politikák és hatáskörök ellenében, és az, hogy a tagállamok kormányai mindezek után szembeszállnak-e az EU új szakpolitikai kezdeményezéseivel. Az Európai Unió történetében most tűnik a legreálisabbnak az a kilátás, hogy eróziónak indul a további integráció támogatása – fogalmaznak a Fitch Ratings elemzői.

Más hitelminősítők Nagy-Britannia szempontjából is kedvezőtlennek tartják az EU-tagságról tervezett népszavazást. A Standard & Poor’s nemrégiben megerősítette ugyan Nagy-Britannia lehető legjobb, „AAA/A-1 plusz” államadós-besorolását, de érvényben hagyta a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást is, arra a véleményére hivatkozva, hogy a népszavazás kockázatot jelent a brit pénzügyi szektorra, a brit exportra és általánosságban a brit gazdaságra.

A Standard & Poor’s közölte, hogy nagy valószínűséggel leminősítené a brit államadós-osztályzatot, ha a referendum eredményeként Nagy-Britannia távozik a brit export 45 százalékát felvevő Európai Unióból.

A brit kormány legkésőbb 2017 végéig tervezi megtartani a népszavazást Nagy-Britannia uniós tagságáról, de ha a London által igényelt reformokról sikerülne a mostani EU-csúcson egyezségre jutni, akkor a konszenzusossá vált elemzői vélemények szerint a referendumot már az idén megtartják, leghamarabb júniusban, legkésőbb szeptemberben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.