Csehországban is megjelent a zikaláz

Brazíliában súlyosbodhat a helyzet.

MTI
2016. 02. 25. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter később sajtótájékoztatón úgy pontosított, hogy két cseh turistáról – egy férfiról és egy nőről – van szó, akik januárban látogatást tettek a járvány sújtotta területeken. Az 58 éves férfi Martinique szigetén, a 49 éves nő pedig a Dominikai Köztársaságban volt szabadságon.

Miután visszatértek Csehországba, lázra, fejfájásra és influenzás tünetekre panaszkodtak, testükön pattanások jelentek meg. Mindkettőjüket megvizsgálták a prágai Bulovka kórházban, és megállapították a zikalázas fertőzést.

Hana Rohácová, a Bulovka kórház fertőzési osztályának főorvosa szerint könnyebb esetekről van szó, az érintettek nem szorulnak kórházi kezelésre, és nincs szó csehországi járványveszélyről sem.

Vít Valenta, országos tisztifőorvos szerdán közölte, hogy a zikavírussal kapcsolatos legfontosabb információkat, beleértve a szükséges óvintézkedések foganatosítását is, a hét elején az összes csehországi egészségügyi intézmény megkapta.

Roman Prymula, a Cseh Vakcinológiai Társaság elnöke szerint a járvány veszélyének Csehországban nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, mert alapvetően csak a terhes nőkre veszélyes.

A főorvos már február elején úgy vélekedett, hogy a vírusnak Csehországban ugyan nincsen táptalaja, hiányoznak a megfelelő feltételek, de külföldről bekerülhet az országba. „Az egyetlen kockázatot az importált fertőzések okozzák, ami azt jelenti, hogy olyan ember érkezik Csehországba, aki már megkapta a kórt, s tőle cseh állampolgárok is megfertőződhetnek“ – mondta Prymula a televízióban.

Rövid távon súlyosbodni fog a járványügyi helyzet Brazíliában a zikavírus terjedése miatt, de ez nem fogja veszélyeztetni a nyári olimpiai játékok megtartását – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kétnapos brazíliai látogatása végén tartott sajtótájékoztatóján.

Az egyesült államokbeli Dallasban diagnosztizálták az első olyan zikavírus-fertőzést, amely vélhetően szexuális úton, nem pedig szúnyogcsípéssel történt.

A brazil hatóságok később azt közölték: volt, aki vérátömlesztés során fertőződött meg tavaly a zikavírussal Brazíliában.

Margaret Chan szerdán úgy fogalmazott, hogy Brazíliában a fertőzöttek számának növekedésével várhatóan súlyosbodni fog a helyzet, még mielőtt elkezdene javulni, és „senki se lepődjön meg azon, ha mikrokefáliás esetekről érkeznek hírek Brazília több részéből is”.

Brazília a világon egyre terjedő zikajárvány kiindulópontja volt. Eddig másfél milliónál több megbetegedést regisztráltak, de a fertőzések előfordulása javarészt az ország északkeleti részére koncentrálódott.

Margaret Chan azt mondta, hogy a járványhelyzet nem jelent veszélyt az augusztusban tartandó Rio de Janeiró-i olimpiai játékok megtartására. Augusztusban a dél-amerikai országban általában csapadékmentes az időjárás, és ilyen körülmények között a vírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyogok előfordulása a minimálisra csökken – fogalmazott, hozzátéve, hogy a helyi hatóságok komoly munkát végeznek a veszélyes szúnyogok irtásában.

A zikavírus és kóros kisfejűség (mikrokefália) esetleges összefüggéséről szólva Margaret Chan azt mondta: a kutatók még dolgoznak azon, hogy bizonyítsák az ok-okozati kapcsolatot a fertőzés és e születési rendellenesség között, amely szellemi visszamaradottságot, látás- és halláskárosodást is okozhat.

A brazil hatóságok a hét elején közölték, hogy október óta 583 mikrokefáliás gyermek jött a világra – a korábbi évek 150-es átlagához képest –, és az esetek többsége kapcsolatba hozható azzal, hogy az édesanyák zikavírus okozta betegségben szenvedtek. Csak a múlt hét folyamán 14,7 százalékkal nőtt a bizonyítottan mikrokefáliás csecsemők száma. További 4100 mikrokefália-gyanús esetet vizsgálnak még, és 120 gyerek belehalt a születési rendellenességbe.

A WHO február elején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikalázas megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a kór 2014 februárjában jelent meg az őslakosok körében Brazíliában.

A WHO a múlt pénteken közölte, egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy összefüggés van a zikavírus és a kóros kisfejűség között, de a gyanú igazolásához akár 4-6 hónapra is szükség lehet. A kutatók azonban nemcsak a mikrokefáliát, hanem a bénulást okozó Guillain–Barré-tünetegyüttest (GBS) is a zikavírussal hozzák összefüggésbe. A járvány kitörése óta Brazíliában, Kolumbiában, El Salvadorban, Suriname-ban és Venezuelában is terjedőben van az idegrendszert érintő, végtaggyengeséget, izomgyengeséget, légzészavart, súlyos esetben pedig teljes bénulást előidéző Guillain–Barré-tünetegyüttes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.