Szexuális úton is terjedhet a Zika-láz

A járvánnyal szembeni küzdelem módszereiről tanácskoznak a latin-amerikai országok.

MTI
2016. 02. 03. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megfertőződött személy – aki nem járt külföldön az utóbbi időben – a hatóságok szerint olyan embertől kapta a vírust, aki korábban Venezuelában járt, és akivel szexuálisan érintkezett. Az ezzel kapcsolatos információt a hírügynökségek szerint az amerikai járványügyi hivatal (CDC) laboratóriumában erősítették meg. Részleteket azonban nem közöltek erről az esetről.

A helyi egészségügyi szervek tájékoztatása szerint Texasban eddig nem volt nyoma a kórt terjesztő szúnyogok jelenlétének. A hírügynökségek felidéznek néhány korábbi közlést – nemzetközi egészségügyi szakértőkre is hivatkozva – miszerint korábban voltak olyan esetek, amikor a fertőzés gyaníthatóan szexuális úton terjedt át egyik emberről a másikra, de ezeket nem erősítették meg mértékadó helyeken. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet ugyanakkor úgy vélekedett: egyelőre nincs elegendő tudományos bizonyíték arra, hogy a vírus nemi érintkezés által is terjedhet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor aggodalmának adott hangot a jelentés miatt, és az eset alaposabb vizsgálatát sürgette, hogy kétséget kizáróan kiderülhessen, valóban terjedhet-e nemi úton is a vírus, ha pedig igen, akkor mennyi a fertőzés esélye, hány szexuális együttlét esetén válik veszélyesen valószínűvé.

Latin-Amerika tizenegy országának képviselői tanácskoztak kedden Managuában a Zika-vírust terjesztő szúnyogok irtásának számos, már eddig is alkalmazott vagy tervbe vett módszereiről.

Bolívia, Costa Rica, a Dominikai Köztársaság, Ecuador, Guatemala, Honduras, Kolumbia, Mexikó, Nicaragua, Salvador és Panama egészségügyi és járványügyi szakemberei azért ültek össze a nicaraguai fővárosban, hogy megtalálják a járvány leküzdésére alkalmas „integrált módszereket”.

Számos elképzelés hangzott el azzal kapcsolatosan, miként lehetne hatékonyan irtani a Zika-vírust – akárcsak a sárgaláz, a dengue-láz és a chikungunya-láz kórokozóját – terjesztő egyiptomi csípőszúnyogot (Aedes aegypti). Egyebek mellett felmerült a szúnyog ellen „bevethető” baktériumok felhasználása, és a résztvevők megismerhették a tömeges szúnyogirtás Nicaraguában már használt sajátos módszereit is.

Ennek a találkozónak a megrendezése azért is volt sürgető, mert éppen Latin-Amerikában terjed robbanásszerűen ez a kór. Nap mint nap újabb fejleményekről adnak hírt a tájékoztatási eszközök.

Brazília egészségügyi minisztere két nappal ezelőtt az eddig véltnél súlyosabbnak minősítette az országában tomboló Zika-járványt, szerinte jóval több lehet a fertőzött, a vírussal fertőzött emberek 80 százalékának ugyanis nincsenek tünetei. Vasárnapi közlés szerint Kolumbiában eddig 20 297 Zika-vírussal fertőzött embert regisztráltak, közülük 2116 várandós nő. A guatemalai egészségügyi hatóságok százöt beteg esetében erősítették meg a Zika-fertőzöttséget, Venezuelában pedig több száz betegnél léptek fel súlyos szövődmények.

Egy hét alatt 14 százalékkal nőtt az újszülötteknél gyanított vagy diagnosztizált mikrokefáliás (kóros kisfejűséget jelentő) esetek száma Brazíliában – jelentették be kedden a latin-amerikai ország egészségügyi hatóságai.

Az egészségügyi minisztérium adatai szerint Brazíliában eddig már 4783 ilyen esetet regisztráltak, amely a Zika-vírust – akárcsak a sárgaláz, a dengue láz és a chikungunya-láz kórokozóját – terjesztő egyiptomi csípőszúnyognak (Aedes aegypti) tulajdonítható.

Kedden a chilei hatóságok bejelentették, hogy az országban háromra emelkedett a fertőzöttek száma. Olyan embereknél diagnosztizálták a vírust, akik korábban Venezuelában, Kolumbiában és Brazíliában jártak, ott fertőződtek meg. Fiatalemberekről van szó, egyikük már meg is gyógyult, a másik kettő állapota is javul.

Costa Rica egészségügyi minisztériuma kedden bejelentette: vizsgálja annak az amerikai állampolgárnak az esetét, aki az eddigi információk szerint január 7-én ebben a közép-amerikai országban kapta meg a fertőzést. Az illető az ország egyetlen pontján, egy tengerparti városban töltötte szabadságát, olyan helyen, ahol még nem sikerült kimutatni a kórt terjesztő szúnyog jelenlétét. Costa Rica egyébként – Nicaraguával, Curacaóval és Amerikai Szamoával együtt – egy nappal korábban került fel az amerikai járványügyi hivatal (CDC) által összeállított, a Zika-járvány által érintett országok listájára.

Kubába még nem jutott el a vírus, legalábbis a hatóságok szerint, de a szigetország egészségügyi minisztériuma megelőző intézkedések bevezetését jelentette be. Közleményében jelezte, hogy minden, lázzal járó megbetegedést alaposan ellenőrzés alatt tartanak, hogy szükség esetén „idejekorán azonosítsák” a Zika-vírust. A hatóságok megpróbálják megelőzni, hogy fertőzött egyének utazzanak be az országba. A lakosságot is be akarják vonni a megelőzést szolgáló munkába.

Az WHO két nappal korábban globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a Zika-vírus miatt. A szervezet becslései szerint az idén négymillióra emelkedhet a Zika-vírusos megbetegedések száma az amerikai kontinensen. Margaret Chan, a WHO főigazgatója úgy vélte, szükség van az összehangolt nemzetközi válaszra, utazáshoz kötődő vagy kereskedelmi korlátozások azonban nem várhatóak.

Az amerikai vöröskereszt kedden azzal a felhívással fordult a Zika-vírussal fertőzött országokba utazó önkéntes véradókhoz, hogy legalább 28 napot várjanak addig, amíg utazásukat követően vért adnak. Ez azokra vonatkozik, akik Mexikóban, a Karib-térségben, Közép- vagy Dél-Amerikában jártak az utóbbi két hétben.

Minél melegebb az idő, annál könnyebben terjeszti a Zika-vírust az egyiptomi csípőszúnyog. Ugyan szakértők úgy vélik, egyelőre túl korai lenne a jelenlegi Zika-járványról kijelenteni ezt, a hasonló járványok történetében jelentős szerepet játszottak az időjárás mellett a gazdasági tényezők, az utazás, a légkondicionálás és a szúnyogirtás. Az El Nino hatásával is számolni kell.

Bill Reisen, a davisi Kaliforniai Egyetem rovarkutatója szerint ha emelkedik a hőmérséklet, az egyiptomi csípőszúnyog egyedei gyakrabban táplálkoznak, tehát nagyobb eséllyel kapják el a vírust, mely a meleg miatt gyorsabban szaporodik, így a szúnyogok életük korábbi szakaszában kezdik terjeszteni azt.

A jelenlegi Zika-járvány kitörésének hőmérsékleti és aszálygócpontjai is vannak: a Zika-vírus sújtotta régió legnagyobb városában, Recifében a mérések kezdete óta a 2015-ös ősz volt a legforróbb, körülbelül 1,2 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet az átlagos fölé a NASA adatai alapján.

A brazil meteorológiai szolgálat szerint Pernambuco államban 1998 óta a legmelegebb év a tavalyi volt. Globálisan is 2015 bizonyult a legforróbbnak a mérések kezdete óta.

Tom Scott, a davisi Kaliforniai Egyetem közegészségügyi és rovartanprofesszora elmondta, hogy a szúnyogok nem élnek sokáig, átlagosan mintegy 10-12 napig. Melegebb időben a vírus gyorsabban fejlődik a rovar szervezetében, a szúnyognak így több ideje van a kórokozó terjesztésére.

Az időjárás mellett Jonathan Patz, a Wisconsini Egyetem egészségügyi intézetének igazgatója a gazdasági tényezőre is felhívta a figyelmet. Az El Nino általában szárazságot okoz Brazília északkeleti részén, 2015-ben is így történt. Aszály idején a fejletlenebb régiókban jól megél a csípőszúnyog, mert ilyenkor a szegényebb háztartások kültéri tartályokban tárolják a vizet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.