A harci cselekmények beszüntetéséről a kormányerők és az úgynevezett mérsékelt ellenzék fegyveresei között, továbbá a háború miatt a külvilágtól elzárt települések humanitárius segélyezéséről február közepén állapodtak meg a Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) Münchenben tartott külügyminiszteri értekezletén. A megállapodás részleteit az Egyesült Államok és Oroszország dolgozta ki.
A tűzszünet nem terjed ki olyan szervezetekre, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsa terrorista csoportnak minősített, így az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezetre és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai ágának tekintett an-Núszra Frontra. Ez utóbbi vezetője pénteken elítélte a tűzszünetet, és fokozott harca szólított fel a kormányerők és szövetségeseik ellen.
A Szaúd-Arábia támogatását élvező, ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság pénteken közölte: csaknem száz szíriai felkelőcsoport egyezett bele abba, hogy két héten át tartja magát a tűzszüneti megállapodáshoz, ha a szíriai kormány nem folytatja ellenük a harcot a terrorizmus elleni küzdelemre hivatkozva.
Az Egyesült Államok és Oroszország támogatását is bíró, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia már csütörtökön közölte, hogy betartja a tűzszünetet, de fenntartja a jogot a válaszcsapásra, ha támadás éri.
A szíriai kormány ugyancsak beleegyezett a megállapodás betartásába, ugyanakkor a harc folytatását helyezte kilátásba, ha az általa terroristának tartott csoportok „kihasználják” a fegyvernyugvást.
A konfliktus fejleményeit nyomon követő, Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szíriai emigráns civil szervezet péntek délelőtt még arról számolt be, hogy Oroszország a szokásosnál is intenzívebb légi csapásokat mért a szíriai lázadókra. Közölte, hogy az orosz harci repülők Szíria több részén is olyan helyeket támadtak, ahol kisebbségben vannak a szélsőséges szervezetek tagjai, és a felkelők ellenőrzik az adott térséget.
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja nem sokkal a tűzszünet életbelépése előtt bejelentette, hogy március 7-re kitűzte a szíriai rendezést célzó béketárgyalások következő fordulóját. Hozzátette, hogy ennek feltétele a fegyvernyugvás betartása.
A Biztonsági Tanács röviddel a tűzszünet kezdete előtt határozatot fogadott el, amelyben felszólította a harcoló feleket a fegyvernyugvás tiszteletben tartására, és szorgalmazta a genfi béketárgyalások folytatását.
Március 7-re tűzte ki az ENSZ a szíriai konfliktus rendezését célzó genfi béketárgyalások következő fordulóját, ha tartósnak bizonyul a tűzszünet, és minél több területen lehetővé válik a humanitárius segélyek célba juttatása – mondta pénteken Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt.
A szíriai tűzszünet bevezetését követő néhány percben a szíriai fővárosban, Damaszkuszban és Darában még voltak összetűzések, ezt követően azonban a két város elcsendesült – mondta az első jelentésekre hivatkozva Staffan de Mistura.
Az ENSZ szíriai különmegbízottja videokapcsolaton keresztül jelentést tett az ENSZ Biztonsági Tanácsának, majd Genfben a sajtó munkatársai előtt bejelentette: a szíriai békefolyamatot támogató országok szombaton összegyűlnek a svájci városban, hogy megvizsgálják a fegyvernyugvás helyzetét.
Úgy vélte, nagy valószínűséggel akadnak majd kisebb „fennakadások” a tűzszünet végrehajtásában, a kérdés az, hogy ezeket az incidenseket mennyire gyorsan tudják ellenőrzés alá vonni és megfékezni.
A különmegbízott arra figyelmeztetett, hogy ha a tűzszünetet megsértik, megtorlásként csupán végső esetben szabad erőszakhoz folyamodni.
A fegyvernyugvás betartását az Egyesült Államok és Oroszország ellenőrzi washingtoni, moszkvai, ammáni, latakiai központokból, valamint az ENSZ genfi székhelyéről. Ha újraindulnak a fegyveres harcok, Washington és Moszkva értesíti a békefolyamatot támogató többi országot.