Huszonnyolc miniszter győzködi ma a törököket

A balkáni térséget és Kelet-Közép-Európát fenyegető krízisről tárgyalnak ma az EU belügyminiszterei.

2016. 02. 25. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migrációs krízis megoldása érdekében az unió tagállamainak mind a 28 belügyminisztere tárgyalásokba kezd csütörtökön Brüsszelben – tájékoztatott több vezető hírügynökség, így az AFP és a BBC is előzetes híradásában. A tanácskozáson részt vesznek az érintett, de nem uniós tagállamok is, köztük Szerbia, Macedónia és Törökország is.

Az EU-s tanácskozásra egy nappal azután kerül sor, hogy Bécsben a balkáni országokkal folytatott egyeztetésen Ausztria arra figyelmeztetett, hogy a menekültválság kapcsán Európa jövője forog kockán, valamint Magyarország népszavazást kezdeményezett a kötelező betelepítési kvóta ellen.

A török belügyminiszter-helyettes késő délután fog találkozni az EU minisztereivel. Az unió arra próbálja rávenni Ankarát, hogy lépjen életbe egyezség a Törökországból érkező migránsok számának korlátozásáról.

Mint ismert, Ankara és az unió novemberben szignózta azt a szerződést, miszerint az unió 3 milliárd eurónyi támogatást nyújt Ankarának különböző jogcímeken, ennek értelmében Törökország csökkenti az EU-tagállamokba, valamint a Görögországba tartó menekültek számát. Az ajánlat a Törökországgal folyó csatlakozási tárgyalások gyorsítását is kilátásba helyezte.

Az uniós tárgyalások célja, hogy csökkentsék a balkáni útvonalon áthaladó bevándorlók számát, valamint tervezettel készülnek a térséget veszélyeztető humanitárius válság kezelését illetően is.

Alexis Ciprasz viszont azzal fenyegetőzött, hogy mindaddig nem működik együtt az Európai Unióval, míg a menekülthelyzettel járó terheket tisztességesen és arányosan szét nem osztják a tagállamok között. Görögországra nagy migrációs nyomás nehezedik, hiszen a bevándorlók közül sokan a görög határ átlépésével jutnak az unió területére, és folytatják tovább útjukat Nyugat- és Észak-Európába.

Az Európai Unió már kedden kiadott egy közleményt, melyben humanitárius válságra figyelmeztetnek, amely különösen Görögországot érinti. Brüsszel rendkívüli intézkedéseket hozott, hogy támogatásáról biztosítsa a humanitárius válságban érintett tagállamokat és nem uniós országokat. A menekültkrízis egyébként akkor eszkalálódott, amikor Macedónia úgy döntött, hogy lezárja a görög határt az afgán menekültek előtt.

Az unió továbbra is mélyen megosztott abban a kérdésben, hogyan kezeljék a válságot, az egyes tagállamoknak különösen a határ lezárásával kapcsolatban vannak kételyei.

Ausztria azzal váltott ki nagy visszhangot az unióban, hogy nyolcvanra csökkentette a menedékkérelmek napi számát. Az intézkedést azzal magyarázta, hogy Görögországból a balkáni régión keresztül elképesztő méretű menekülthullám tart az ország felé. Éppen ezért a tanácskozáson Szerbia, Macedónia és az EU miniszterei a térséget fenyegető migránsválságról tárgyalnak, hiszen az illegális bevándorlók a nyugat-balkáni útvonalon keresztül érik el Észak-Európát.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint idén eddig százezer bevándorló érkezett Európába, tavaly pedig több mint egymillióan érkeztek a kontinensre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.