A migrációs krízis megoldása érdekében az unió tagállamainak mind a 28 belügyminisztere tárgyalásokba kezd csütörtökön Brüsszelben – tájékoztatott több vezető hírügynökség, így az AFP és a BBC is előzetes híradásában. A tanácskozáson részt vesznek az érintett, de nem uniós tagállamok is, köztük Szerbia, Macedónia és Törökország is.
Az EU-s tanácskozásra egy nappal azután kerül sor, hogy Bécsben a balkáni országokkal folytatott egyeztetésen Ausztria arra figyelmeztetett, hogy a menekültválság kapcsán Európa jövője forog kockán, valamint Magyarország népszavazást kezdeményezett a kötelező betelepítési kvóta ellen.
A török belügyminiszter-helyettes késő délután fog találkozni az EU minisztereivel. Az unió arra próbálja rávenni Ankarát, hogy lépjen életbe egyezség a Törökországból érkező migránsok számának korlátozásáról.
Mint ismert, Ankara és az unió novemberben szignózta azt a szerződést, miszerint az unió 3 milliárd eurónyi támogatást nyújt Ankarának különböző jogcímeken, ennek értelmében Törökország csökkenti az EU-tagállamokba, valamint a Görögországba tartó menekültek számát. Az ajánlat a Törökországgal folyó csatlakozási tárgyalások gyorsítását is kilátásba helyezte.
Az uniós tárgyalások célja, hogy csökkentsék a balkáni útvonalon áthaladó bevándorlók számát, valamint tervezettel készülnek a térséget veszélyeztető humanitárius válság kezelését illetően is.
Alexis Ciprasz viszont azzal fenyegetőzött, hogy mindaddig nem működik együtt az Európai Unióval, míg a menekülthelyzettel járó terheket tisztességesen és arányosan szét nem osztják a tagállamok között. Görögországra nagy migrációs nyomás nehezedik, hiszen a bevándorlók közül sokan a görög határ átlépésével jutnak az unió területére, és folytatják tovább útjukat Nyugat- és Észak-Európába.
Az Európai Unió már kedden kiadott egy közleményt, melyben humanitárius válságra figyelmeztetnek, amely különösen Görögországot érinti. Brüsszel rendkívüli intézkedéseket hozott, hogy támogatásáról biztosítsa a humanitárius válságban érintett tagállamokat és nem uniós országokat. A menekültkrízis egyébként akkor eszkalálódott, amikor Macedónia úgy döntött, hogy lezárja a görög határt az afgán menekültek előtt.
Az unió továbbra is mélyen megosztott abban a kérdésben, hogyan kezeljék a válságot, az egyes tagállamoknak különösen a határ lezárásával kapcsolatban vannak kételyei.
Ausztria azzal váltott ki nagy visszhangot az unióban, hogy nyolcvanra csökkentette a menedékkérelmek napi számát. Az intézkedést azzal magyarázta, hogy Görögországból a balkáni régión keresztül elképesztő méretű menekülthullám tart az ország felé. Éppen ezért a tanácskozáson Szerbia, Macedónia és az EU miniszterei a térséget fenyegető migránsválságról tárgyalnak, hiszen az illegális bevándorlók a nyugat-balkáni útvonalon keresztül érik el Észak-Európát.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint idén eddig százezer bevándorló érkezett Európába, tavaly pedig több mint egymillióan érkeztek a kontinensre.