Már az ókorban is bundáztak

A források szerint a megvesztegetett fiatal birkózó is saját vereségére fogadott.

Balogh Roland
2016. 02. 13. 20:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az ókori római időkben is bundáztak meg sporteseményeket, hogy így nyerészkedjenek a fogadásokon – derült ki egy egyiptomi papiruszból, amelynek fordítását a brit The Times napilap is közölte. Az ógörög szöveg szerint a meccsfixálás 267-ben, Gallienus császár uralkodása idején (253–268) történt, amikor egy, a győzelmeiről híres, így mindenképp favoritnak számító Nikantinusz nevű birkózót egy bűnbanda lefizetett, hogy veszítsen. Az érdekes kordokumentumra azok között a híres papiruszok között bukkantak, amelyet 120 éve találtak a Kairótól mintegy 200 kilométerre délre fekvő, egykor Oxirinkusznak nevezett településen. A szöveget önkéntes kutatók fordították le, mert korábban nagyon lassan ment a források feldolgozása, ám most egy internetes program keretében a munkához csatlakozók is értelmezhetik a szövegeket.

A most publikált forrás szerint a vesztegetők 3807 drachmát – mai értéken nagyjából száz font – adtak a tinédzsernek és az őt menedzselő apának, Aurelius Aquilának. – A vereségnek ráadásul annyira hitelesnek kellett lennie, hogy a bírók se gyanítsanak semmit, különben – ahogy azt a szerződésbe is belefoglalták – Nikantinusz nem kapott volna semmit – mondta a történetet ismertető Dirk Obbink. Az oxfordi egyetem klasszika-filológus professzora szerint amúgy maga a fiatal „vesztes” és apja is arra fogadott, hogy Nikantinusz elbukja a meccset, amelyet a 138. Nagy Antinoeia játékok keretében rendeztek meg.

A fogadási csalás jelenségére már korábbról is ismertünk példát, ahogy arról Dirk Obbink is beszélt, így már Kr. e. 12-ből is, ám azokra csak közvetett bizonyítékok voltak. Ez az első közvetlen forrásutalás a fogadások ilyen jellegű manipulálására. Egyébként a Caesarok élete című művében már Suetonius is megjegyezte Neróval kapcsolatban, hogy a császár képtelen volt veszíteni, s a ló- vagy épp fogatversenyek alkalmával a kedvencein kívül más nemigen nyerhetett. A magát is megmérető és „véletlenül” mindig győztes Nero pedig annyira nem bírt el más győztest magán kívül, hogy a korábbi elsők szobrait is eltüntette a közterekről. Ha hihetünk a forrásoknak, a négy nagy versenykocsi-frakció – kék, zöld, vörös és fehér – közül a zöldekkel szimpatizált. Így nem volt nehéz kitalálniuk a fogadóknak, hogy melyik színű istálló lesz a győztes, ha a császár is kilátogatott a versenyre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.