Angela Merkel a német–izraeli kormánykonzultáció után Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: az uniós csúcson meg kell vizsgálni, hogy érdemes-e haladni tovább az Európai Unió és Törökország közös akcióterve által kijelölt úton a menekülést kiváltó okok kezelése és az illegális migráció visszaszorítása felé, vagy „máris fel kell adni” ezeket a törekvéseket, és le kell zárni a görög–macedón, illetve a görög–bolgár határt, vállalva a Görögországot és az EU egészét, így a schengeni övezetet is terhelő következményeket.
Megjegyezte: „nevetséges” lenne, ha az értekezleten arról tárgyalnának, hogy legális menekültkontingenseket vegyenek át Törökországtól, hiszen a már az EU területén tartózkodó menekültek ügyében tavaly hozott uniós döntés értelmében a tagállamok között elosztandó 160 ezer ember közül még ezret sem sikerült elhelyezni. Kiemelte, hogy menekültkontingensekről csak akkor lehet szó, ha „messzemenően csökken” az illegális migráció.
Korábban írtunk arról, hogy Orbán Viktor leleplezte azt a német–török titkos megállapodást, mely a bevándorlóknak az unió területére szállításáról szól. Ennek lényege az, hogy négy-ötszázezer bevándorolót közvetlenül Törökországból az Európai Unió területére szállítanak, de nemcsak Németországnak kellene befogadnia őket, hanem kötelező erővel szétosztanák őket a tagállamok között.
A Stuttgarter Zeitung című lapban közölt interjúban a német kancellár elutasította a Görögország északi határának lezárásáról szóló elképzeléseket, hangsúlyozva, hogy azok megvalósítása szerinte nem lenne „európai magatartás”, és „nem is oldaná meg a problémáinkat”.
Amint arról korábban beszámoltunk, a visegrádi országok (V4) álláspontja az, hogy a migrációs hullámot ellenőrizni kell, le kell állítani. Orbán Viktor szerint azonban a Törökország és Európa közötti védvonal nem működik, a migránsáradatot eddig nem sikerült megállítani.
Robert Fico szlovák kormányfő szerint Törökország és Görögország nemigen tudja feltartani a migránsok tömegét, ezért az Európai Uniónak úgynevezett B tervet kell kidolgoznia Bulgária és Macedónia határainak megvédésére: „Bíznunk kell abban, hogy az EU és Törökország akcióterve működik, és szeretnénk látni görög kollégáinktól is egy szép meglepetést. De be kell vallanom, hogy meglehetősen kétkedő vagyok” – tette hozzá a szlovák kormányfő a visegrádi országok kormányfőinek találkozóját követő sajtótájékoztatón.