Sheri Pym bíró döntése szerint az Apple-nek el kell juttatnia a nyomozók részére egy különleges alkalmazást, amelyet az egyik megölt terrorista, Syed Rizwan Farook mobiljára töltenének le. Ez megakadályozná, hogy a biztonsági titkosító program az esetleges többszöri sikertelen feltörési kísérlet után letörölje a készülék memóriájában lévő adatokat.
A szövetségi ügyészség korábban arról tájékoztatta a bírót, hogy nem tudnak hozzáférni a Farook által használt telefon adataihoz, mert nem ismerik az ahhoz szükséges kódot.
Tavaly december 2-án a 29 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 esztendős Syed Rizwan Farook támadást hajtott végre a dél-kaliforniai San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén. A két merénylő a vérengzés után a rendőrökkel vívott tűzharcban életét vesztette. Szakértők szerint a merényletet – amelyben tizennégy embert öltek meg és huszonegyet megsebesítettek – az Iszlám Állam terrorszervezet ihlette.
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója közleményben úgy nyilatkozott, hogy a bíróság követelése veszélyezteti a cég ügyfeleinek biztonságát, és „a jelenlegi jogi eseten jóval túlmutató következményekkel járhat”. Hozzátette, a kormányzat azt kéri az Apple-től, hogy saját felhasználói készülékeit törjék fel.
Jonathan Zdziarski törvényszéki szakértő kedden úgy vélekedett, mivel a San Bernardinó-i lövöldözést terrorcselekedetként vizsgálják a hatóságok, a nyomozók a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) és a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) segítségével valószínűleg az Apple beavatkozása nélkül is fel tudják törni a telefont.
Korábban amerikai kormányzati tisztségviselők arra figyelmeztettek, hogy a titkosítóprogramok túlzott használata hátráltathatja a bűnügyi nyomozást és veszélyeztetheti a nemzetbiztonságot. A magánszféra védelmét hirdető aktivisták és szakértők ellenben úgy vélik, ha a kormányzat arra kényszerít amerikai cégeket, hogy kevésbé hatékony titkosítási rendszert használjanak, ez sérülékenyebbé tehetné a magánadatokat a hekkerekkel szemben, alááshatná az internet biztonságát, és versenyelőnyt biztosítana más országok technológiai vállalatainak.
2014 végére mind az Apple, mind a Google megerősítette beépített titkosítóprogramjait a digitális adatvédelem körüli aggodalmak miatt, amelyeket részben az Edward Snowden, az NSA korábbi szerződéses alkalmazottja által 2013-ban kirobbantott adatgyűjtési botrány okozott.