San Bernardino: az Apple segítségére szorulnak

A nyomozók az egyik tettes telefonjának feltörésével foglalatoskodnak.

MTI
2016. 02. 17. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sheri Pym bíró döntése szerint az Apple-nek el kell juttatnia a nyomozók részére egy különleges alkalmazást, amelyet az egyik megölt terrorista, Syed Rizwan Farook mobiljára töltenének le. Ez megakadályozná, hogy a biztonsági titkosító program az esetleges többszöri sikertelen feltörési kísérlet után letörölje a készülék memóriájában lévő adatokat.

A szövetségi ügyészség korábban arról tájékoztatta a bírót, hogy nem tudnak hozzáférni a Farook által használt telefon adataihoz, mert nem ismerik az ahhoz szükséges kódot.

Tavaly december 2-án a 29 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 esztendős Syed Rizwan Farook támadást hajtott végre a dél-kaliforniai San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén. A két merénylő a vérengzés után a rendőrökkel vívott tűzharcban életét vesztette. Szakértők szerint a merényletet – amelyben tizennégy embert öltek meg és huszonegyet megsebesítettek – az Iszlám Állam terrorszervezet ihlette.

Tim Cook, az Apple vezérigazgatója közleményben úgy nyilatkozott, hogy a bíróság követelése veszélyezteti a cég ügyfeleinek biztonságát, és „a jelenlegi jogi eseten jóval túlmutató következményekkel járhat”. Hozzátette, a kormányzat azt kéri az Apple-től, hogy saját felhasználói készülékeit törjék fel.

Jonathan Zdziarski törvényszéki szakértő kedden úgy vélekedett, mivel a San Bernardinó-i lövöldözést terrorcselekedetként vizsgálják a hatóságok, a nyomozók a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) és a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) segítségével valószínűleg az Apple beavatkozása nélkül is fel tudják törni a telefont.

Korábban amerikai kormányzati tisztségviselők arra figyelmeztettek, hogy a titkosítóprogramok túlzott használata hátráltathatja a bűnügyi nyomozást és veszélyeztetheti a nemzetbiztonságot. A magánszféra védelmét hirdető aktivisták és szakértők ellenben úgy vélik, ha a kormányzat arra kényszerít amerikai cégeket, hogy kevésbé hatékony titkosítási rendszert használjanak, ez sérülékenyebbé tehetné a magánadatokat a hekkerekkel szemben, alááshatná az internet biztonságát, és versenyelőnyt biztosítana más országok technológiai vállalatainak.

2014 végére mind az Apple, mind a Google megerősítette beépített titkosítóprogramjait a digitális adatvédelem körüli aggodalmak miatt, amelyeket részben az Edward Snowden, az NSA korábbi szerződéses alkalmazottja által 2013-ban kirobbantott adatgyűjtési botrány okozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.