„Senki nem emlékszik arra, ki lett a második” – idézte Twitter-üzenetében Donald Trump a huszadik század első felének legendás golfjátékosát, Walter Hagent. Igaz, nem most, hanem 2014 júniusában. Lehet persze, most is így gondolja, hiszen úgy tesz, mintha a hétfői, az elnökjelölő szezont indító iowai jelölőgyűlésen nem is veszített volna a republikánusok versenyében.
Pedig igen, a társadalmi kérdésekben (is) konzervatív Ted Cruz jócskán rávert a hétfőn tartott iowai caucuson Trump eredményére, ami az elemzők szerint elég súlyos vereség a republikánusok extravagáns jelöltaspiránsának. Annál is inkább, mivel Marco Rubio floridai szenátor csak kis híján csúszott le a második helyről, végig Trump sarkában volt.
Adele szóvivője hétfőn közleményt adott ki, miszerint a brit énekes senkinek sem adott rá engedélyt, hogy a zenéjét politikai kampánycélokra használja fel. Donald Trump ugyanis az előadó 2011-es Rolling in the Deep című számát használta fel iowai gyűlésein, az ugyancsak az elnökségért induló republikánus politikus, Mike Huckabee pedig a múlt héten a YouTube-on tett közzé egy paródiát Adele 2015 című lemezének egyik számáról, a Hellóról. A szóvivő arra nem tért ki, hogy Adele jogi lépéseket is tesz-e zenéi engedély nélküli felhasználása miatt.
Ősszel az R.E.M. rockegyüttes szólította fel Trump csapatát, hogy ne játsszák gyűléseiken az It’s the End of the World című sikerszámukat. (MTI)
Trump, aki annyi mindenkit nevezett vesztesnek („loser”) kampánya során, most veszített. Érdekesség: ha beütik a böngészőbe, hogy loser.com, vajon kinek a Wikipédia-oldalára jutnak? Apró fricska ez az internet egyik legeredetibb troll oldalától. (A loser.com mindig más és más személy oldalára mutat attól függően, éppen kit tartanak a legnagyobb vesztesnek a szerkesztők.)
Az eredmény némi meglepetésre ad okot, hiszen a regionális véleményvezér lap, a Des Moines Register és a Bloomberg közös, legmegbízhatóbbnak tartott kutatása azt jósolta, Trump öt százalékkal veri majd Ted Cruzt. Ez nem jött be, no de az iowai jelölőgyűlés az a hely, ahol az előzetes számítások könnyen felborulhatnak.
Az Egyesült Államokban a republikánusok és a demokraták is az egyes államokban tartott jelölőgyűléseken döntik el, ki legyen pártjuk hivatalos elnökjelöltje. Az iowai caucus a jelölőgyűlések sorában az első, ahol a politikusok a valóságban is tesztelhetik az addig csak közvélemény-kutatások során beállított erősorrendet. Épp ezért ez a jelölőgyűlés sok mindent eldönthet: az esélytelenebbnek tűnő jelöltek hirtelen lendületet kaphatnak, az esélyesekről kiderülhet, hogy esélytelenek, és ez meghatározhatja a további szereplésüket is.
Az iowai jelölőgyűlés az amerikai demokrácia talán legkülönlegesebb intézménye: 1972 óta hagyományosan az első a jelölőgyűlések sorában. A republikánusok és demokraták eljárásrendje eltér egymástól az iowai jelölőgyűlésen, annyi mindenesetre mindkettőre igaz: meglehetősen bonyolult szavazásról van szó, amely azt hivatott biztosítani, hogy az esemény ne csak az első szembesülés legyen a valósággal az aspiránsok számára, hanem – az alapító atyák szellemiségét idézve – a részvételi demokrácia igazi ünnepe is.
Az ügymenet annyira bonyolult és egyedi, hogy nem vállalkozunk itt ismertetni, az beszédes, hogy hétfő éjszaka több olyan Twitter-üzenet is napvilágot látott, amelyben arról számolnak be a szemtanúk, hogy a szavazás menetét igazából a szervezőként tevékenykedő és a szavazókat segítő egyetemi hallgatók sem mindenhol értették. Jellemző, hogy az egyik körzetben, ahol a demokrata Sanders kampánycsapata a túl szoros eredmény miatt próbálta vitatni az eredményt, a reklamációra reagálva a körzet hívta a Demokrata Párt forróvonalát, mi a teendő: a központ pénzfeldobást javasolt.
„Köszönöm, szeretlek titeket!” – húzta széles mosolyra a száját Donald Trump, amikor megjelent az iowai jelölőgyűlés éjszakáján, miután kiderült, hogy nem ő lett a győztes a republikánus versenyben. Mindenkinek gratulált a republikánus táborban, még az elnökjelöltségért folytatott küzdelemből éppen kiszálló Mike Huckabee arkansas-i exkormányzónak is.
Trump nem zavartatta magát. „Előre megmondták nekem a kampányszakemberek, hogy Iowában nem végezhetek az első tíz között, így hát több mint elégedett vagyok a második hellyel. Örülünk annak, ahogyan a dolgok alakultak – fogalmazott a feleségével és gyermekeivel megjelenő New York-i nagyvállalkozó. – Azt hiszem, sokszor jövök még ide, lehet, hogy veszek magamnak egy farmot Iowában.” További terveiről azonban egyetlen szót sem ejtett.
„Ma éjjel Iowa kinyilvánította a világnak: közeledik a reggel” – szólt híveihez Ted Cruz texasi szenátor győzelmi beszédében az ilyenkor megszokott pátosszal. Cruz győzelmét az egyszerű konzervatív szavazók sikerének állította be, amely kijelentés jól illeszkedik üzenetéhez: ő az igazi konzervatív Amerika letéteményese, ő az igazi konzervatív jelölt „a média”, a lobbisták jelöltjével szemben.
A többi republikánus elnökjelölt-aspiráns – az említett Rubión kívül – meglehetősen rosszul teljesített, a voksoknak csak alig néhány százalékát gyűjtötték be.
A Demokrata Párt két elnökjelölt-aspiránsa között öldöklő küzdelem volt. Hillary Clinton győzelmét jelezték az első részeredmények, de miközben folytatódott a megyékben a szavazatszámlálás, egyre kisebb, pusztán néhány tized százalékos lett a különbség Clinton és Sanders között. Ez annak is tulajdonítható, hogy rég nem látott mértékben jelentek meg szavazók a jelölőgyűlés helyiségeiben, rengeteg fiatal voksolt, és a fiatalok elsöprő többsége Sanderst támogatta.
Az eredmények 99,94 százalékos feldolgozottsága mellett 49,9 százalékot szerzett Clinton a 49,5 százalékkal második Sanders előtt. Erre szokták az amerikai kommentátorok azt mondani: „too close to call”, azaz még mindig túl szoros az eredmény ahhoz, hogy a győztest kihirdessék. Clintonék ugyanakkor már bejelentették győzelmüket, de ez nem a hivatalos végeredmény, egyelőre csak a volt külügyminiszter tekinti magát a megmérettetés nyertesének.
Több más mérvadó sajtóorgánum mellett az AP hírügynökség magyar idő szerint reggel 8 óra után úgy döntött: egyelőre nem hirdet győztest a demokraták közötti versenyben a túl szoros eredmények miatt.
Az iowai Demokrata Párt magyar idő szerint kedd késő délután jelentette be, hogy a küzdelemből Clinton került ki győztesen.
A közösségi médiában Bernie Sanders tekinthető a megméretés egyértelmű győztesének: míg Hillary Clintonról 52 ezerszer tettek említést a Twitteren, a 74 éves vermonti szenátor neve több mint 77 ezer alkalommal szerepelt a mikroblogoldalon – írja az MTI a közösségi médiát figyelő Brandwatch elemzőcégre hivatkozva. Sandersnek a hétfői verseny során bármely más jelöltnél több – szám szerint 15 695 – új követője lett a Facebook közösségi oldalon, amivel a republikánusok legesélyesebb indulójának számító Donald Trumpot is fölényesen verte. Utóbbihoz ugyanis „csupán” 10 704 új felhasználó csatlakozott. Ebben a versenyben Hillary Clinton a harmadik helyet foglalta el 6210 új követővel.
Sanders a kifejezetten a fiatal korosztályt megcélzó közösségi médiumokban is jól szerepelt: a különösen az Y generáció (az 1980 és 1999 között születettek nemzedéke) körében népszerű Yik Yak okostelefonos alkalmazáson az iowai jelölőgyűlések alatt ugyanis a demokrata jelöltekről szóló bejegyzések 60 százalékában szerepelt a neve.
Bár a közösségi médiában mutatkozó jelenlét mértéke nem szükségszerűen köszön vissza a szavazatok számában, azt alapvetően jól mutatja, hogy milyen szintű érdeklődés övezi az egyes jelölteket.