A mamutok kiállnak az Apple mellett, a franciák is léptek

Az óriáscégek a vállalat oldalán, a francia képviselők pedig – indirekt módon – a kormányén foglaltak állást.

MTI
2016. 03. 04. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritkán tapasztalható egységben álltak ki az amerikai internetes óriáscégek az Apple mellett a vállalat és a washingtoni kormány vitájában, amelynek középpontjában a San Bernardinóban lezajlott terrortámadás egyik elkövetőjének iPhone-ján tárolt adatokhoz való hozzáférés áll. Még az Apple vetélytársai is támogatásukról biztosították a kormánnyal vitában álló céget, és közös jogi beadvánnyal fordultak csütörtökön egy szövetségi bírósághoz, hogy az Apple-t támogassa a vitában a hatóságokkal szemben. A közös beadványt egyebek között a Google, a Facebook, a Microsoft, az AT&T, a Mozilla, a Snapchat, a WhatsApp és még számos internetes cég részéről írták alá. A félvezetőket gyártó Intel önállóan nyújtott be keresetet az Apple védelmében, a Cisco Systems pedig közölte, a tárgyaláson szólal fel az Apple mellett.

Ezzel párhuzamosan ugyanilyen jellegű jogi keresetet adott be a San Bernardinóban elkövetett terrortámadás áldozatainak hat családtagja, de beadványukban ők a kormány mellé álltak. Álláspontjuk szerint az amerikai hatóságok végrehajtási végzése indokolt, és „a magánadatok védelmét senki nem élvezheti azért, hogy bűnt kövessen el”. A dokumentumban a családtagok arra emlékeztettek, hogy az Apple „rutinszerűen változtat a rendszerein”, hogy megfeleljen a kínai hatóságok előírásainak.

A vita az Apple és a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) között azután robbant ki, hogy Sheri Pym kaliforniai bíró február 16-án hozott döntésében utasította az Apple-t, hogy egy különleges alkalmazással segítse hozzá a nyomozókat a decemberi lövöldözés egyik merénylője, Syed Rizwan Farook mobiltelefonjában lévő adatok eléréséhez. A férfi a nejével ölt meg tizennégy embert San Bernardinóban.

Az Apple megtagadta az utasítás teljesítését, azzal érvelve, hogy egy ilyen lépés veszélyes jogi precedenst teremtene, amely veszélybe sodorná több százmillió iPhone-felhasználó adatainak biztonságát. Tim Cook, a társaság vezetője azt kérte a bíróságtól, hogy vonja vissza a keresetet. Azóta a vita csak tovább mélyült, és immár arról szól, hol húzódik az a határ, ahonnan fontosabbnak tekinthetők a nemzetbiztonsági szempontok a személyes adatok védelménél.

Az ügynek mindenesetre már most van következménye: első olvasatban megszavazták a francia képviselők csütörtökön azt a törvénymódosítást, amely büntetést szab ki azokra az okostelefon-gyártókra, amelyek megtagadják, hogy együttműködjenek az igazságszolgáltatással terrorizmussal összefüggő ügyekben. Ezzel az intézkedéssel a fentebbi esethez hasonló ügyek kibontakozásának akarják elejét venni.

A törvénymódosítást egy büntetőjogi reformcsomag keretében Francois Hollande elnök szocialista kormányával szembemenve fogadta el első olvasatban a törvényhozás, de egyáltalán nem biztos, hogy a következő, maratoni parlamenti vitát is sikerrel átvészeli az intézkedés.

A jobboldali ellenzék által benyújtott, vitatott javaslat szerint azt a magánszervezetet, amely terrorcselekmények felderítése esetén megtagadja az olyan adatoknak az igazságügyi szervekkel való megadását, amelyeket általa fejlesztett titkosítási rendszer véd, öt év börtönnel és 350 ezer eurós pénzbírsággal sújthatnák.

A törvénycsomag elfogadása tenné lehetővé a május végéig érvényben lévő szükségállapot feloldását. A szükségállapotot azután vezették be Franciaországban, hogy november 13-án Párizsban nyolc helyszínen elkövetett merényletekben 130-an haltak meg, és több százan megsebesültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.