A modernizációra fókuszál Kazahsztán

Az olajdollárok eltűnése közepette keresi a kiutat a gazdasági válságból a választásokra készülő Asztana.

Stier Gábor
2016. 03. 16. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Válságok sora sújtja a világot. Melyek érintik ezek közül a leginkább Kazahsztánt? A biztonsági, a politikai, avagy a gazdasági kihívások jelenleg az elsődlegesek?
– Mind gazdasági, mind pedig geopolitikai értelemben rendkívül bonyolult a helyzet a világban, s ezek a kihívások az elmúlt évtizedekben lezajlott, meglehetősen ellentmondásos megítélésű globalizáció miatt immár kivétel nélkül mindenkit érintenek. Ez a folyamat egyrészről kiélezte a már meglévő ellentmondásokat, másrészt újakat is létrehozott. Ezek a kihívások mindenekelőtt a világ fejlődésében megjelent új jelenségekkel függenek össze, amelyek felbolygatták a mai világrend keretei között létező társadalmi, politikai, gazdasági egyensúlyt, valamint a civilizációk között fennálló viszonyokat. Az ENSZ közgyűlésének 70. ülésszakán felszólalva Nurszultan Nazarbajev a gazdasági válság, a szegénység, az írástudatlanság és a munkanélküliség következtében megjelenő és felerősödő terrorizmust, az államok szétesését és a migrációt nevezte meg a modern világ előtt álló legfőbb kihívások között. Teljesen természetes, hogy a globális veszélyek közül minden régióra és országra is más és más hat erőteljesebben. A kazah gazdaság teljesítményét például mindenekelőtt az energiahordozók árának szintje befolyásolja, így az olaj árának zuhanása a gazdaság szerkezetéből adódóan Oroszországgal és több közép-ázsiai országgal egyetemben sokkolta. Közép-Ázsiát emellett életbevágóan érinti a víztartalékok apadása. Globális mértékben a vízfogyasztás 2030-ra az előrejelzések szerint 40 százalékkal növekszik. A fogyasztás 70 százaléka már jelenleg is a mezőgazdaságra esik, és ez a Világbank prognózisa alapján a népesség növekedése és az étkezési szokások változása következtében ezen időszakban 50 százalékkal megugrik. A Nemzetközi Energiaügynökség emellett úgy számol, hogy a termelés és a villanyáram-szükségletek bővülése miatt 2035-re 85 százalékkal emeli a vízfogyasztást. Ebből is látszik, hogy régiónként és országonként más súllyal jelentkeznek a globális kihívások, amelyekben közös, hogy így vagy úgy, de lényegében mindegyik hatással van a gazdaságra.

– A kihívásokra adott egyfajta válasz a parlamenti választások előre hozása, amellyel a remények szerint továbbra is biztosított lesz a politikai stabilitás
– A választások előbbre hozása objektív szükségszerűség. A világban egy ideje már gyülekeznek a válságjelenségek, amelyek már az egész rendszerre kihatnak. Ennek fényében különösen fontos, hogy a gyakorlatba ültessük át az államfőnek az ENSZ-közgyűlés tavaly őszszel előterjesztett javaslatait. A felálló új kormánynak így mindenekelőtt a gazdaság modernizációjára kell koncentrálnia.

– Elemzők szerint a választások a politikai berendezkedés és az intézményrendszer átalakításának első lépéseként is értelmezhetők. Egyetért ezzel?
– Úgy gondolom, a hatalmi berendezkedés Kazahsztánban optimális, így radikális rendszerszintű átalakításokra nem számítok.

– Ahogy a szakértők fogalmaznak, Kazahsztán a modernizáció újabb szakaszába lépett. Melyek ennek a legfontosabb feladatai? Segíthetnek-e a választások a gazdasági gondok megoldásában? Létezik-e a válság leküzdésének kazah receptje?
– A válaszom egyértelmű igen. Mint már említettem, a globális válság immár rendszerszintű, mindent átfogó. Így lényegében a pénzpiactól az energetikain és a nyersanyagokén át az élelmiszerekéig az összes piac instabil. Mindenhol lassul a növekedés, eltűntek az olajdollárok. Emellett a globális gazdaság politikai nyomás alatt is áll, a vezető hatalmak szankciókat vezettek be egymással szemben, megnőtt köztük a bizalmatlanság. A Közel- és Közép-Kelet, Észak- és Közép-Afrika destabilizálódása nagyarányú népvándorlást generált. Hatalmas kihívás a terrorizmus. Sok helyen erősödik a külső beavatkozás, gyengül a szuverenitás. A globális és a regionális központok között egyaránt éleződik gazdasági verseny. E realitások között minden állam saját utakat keres, így a kazah elnök is évtizedekre előre kijelölte a fejlődés irányait. Most a válságkezelés és a strukturális átalakítás öt kiemelt területére kell koncentrálni. Mindenekelőtt stabilizálni kell az ország pénzügyi rendszerét, optimalizálni, a lehetőségekhez szabni a költségvetést. Elengedhetetlen a versenyképesség növelése, ennek érdekében fel kell szabadítani a belső tartalékokat, s erősíteni a belső versenyt. Új befektetési politikára is szükség van. Biztosítani kell a következő évtizedre a GDP évi ötszázalékos folyamatos növekedését, a 2015-ösnek legalább duplájára kell megemelni a feldolgozott termékek exportját, így el kell érni az évi 30 milliárd dolláros szintet. Évente minimum 10 milliárd dollárt kell befektetni a gazdaságba, és meg kell kétszerezni a munka termelékenységét. Emellett innovatívabbnak kell lenni ahhoz, hogy a jövőt megalapozzuk. Meg kell újítani a szociális politikát is, hogy az új körülmények között is biztosítani lehessen az élet színvonalának és minőségének emelkedését.

– Befolyásolja-e a válság Kazahsztán külpolitikáját?
– A külpolitikai irányvonal nem függ a globális pénzügyi és gazdasági válságtól, így a prioritások is változatlanok maradnak. Ugyanakkor természetes, hogy a gazdaságpolitikához hasonlóan a külpolitikát is igazítani kell a változó kihívásokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.