A szíriai állami televízió egy katonai forrásra hivatkozva közölte, hogy a kormányerők „átvették a teljes irányítást Palmüra felett”.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, kiterjedt szíriai aktivistahálózattal rendelkező emigráns szervezet megerősítette, hogy a városból az IÁ erőinek nagy része kivonult. Hozzátette, hogy a város keleti részén még fegyverropogás hallatszott vasárnap reggel.
Rámi Abder-Rahmán, az OSDH igazgatója közölte: az Iszlám Állam mintegy 400 fegyverese halt meg a Palmüráért vívott harcban. Véleménye szerint a kormányerők győzelmével az iszlamisták eddigi legnagyobb vereségüket szenvedték el, amióta 2014-ben kikiáltották kalifátusukat. Hozzátette, hogy a kormányerők mintegy 180 fős veszteséget szenvedtek a többhetes harcokban.
Az ókori romvárosáról ismert, stratégiai fekvésű Palmürát tavaly májusban foglalta el az IÁ. A szíriai kormányerők az orosz légierő és más szövetséges milíciák segítségével március elején indították meg offenzívájukat a település visszafoglalására. Pénteken mi is megírtuk, hogy a kormányerők egy nagyobb milícia és a Hezbollah segítségével elfoglalták a város melletti citadellát, és tovább nyomultak előre. Az ostrom alig két nap alatt lezajlott. A város elfoglalása megnyithatja az utat az alig száz kilométerre fekvő Rakka felé, amely az Iszlám Állam szíriai fővárosa. Az előrelépés azért is fontos, mert Palmürából fontos autópálya vezet a nyugaton fekvő Deir-ez-Zór várost körülvevő, nagyrészt az IÁ által uralt régióba, amelybe az Irakkal közös fontosabb határátkelők is tartoznak.
A palmürai csata kulturális szempontból is kiemelt fontosságú, hiszen az IÁ komoly pusztítást vitt véghez az elmúlt hónapokban az ENSZ-világörökség részét képező szíriai romvárosban. Erről itt írtunk bővebben.
A szíriai hadsereg Palmüra visszafoglalását bejelentő közleményében hozzátette, a katonaság folytatja hadműveleteit az IÁ, az al-Kaidához köthető an-Núszra Front és „más terrorista csoportok” ellen. Aszad kormánya minden fegyveres szervezetet terrorista csoportnak tekint.
A TASZSZ orosz hírügynökség egy katonai forrására hivatkozva közölte, a kormányerők a győzelem biztosítása után tovább nyomultak a Palmürától délnyugatra fekvő el-Karjatein irányába. A forrás közlése szerint el-Karjateinben is megerősítették állásaikat a terroristák.
A damaszkuszi kormány vasárnap bejelentette azt is, hogy a dzsihadisták kiűzését követően helyreállítják a részben elpusztított romvárost. „Az elpusztított templomokat olyan módon építjük újjá, hogy megmaradjon történelmi identitásuk” – mondta Mamún Abdel Karim, a szíriai múzeum és régészeti hivatal vezetője. Az újjáépítéshez a romváros eredeti kőanyagát, illetve a közelben lévő kőfejtőkből származó anyagot akarnak felhasználni.