Ellophatták egy belga atomerőmű őrének belépőkártyáját

Két nappal Brüsszel után történt az eset, a férfit megölték. Volt dolgozók csatlakoztak az IÁ-hoz.

Földi Bence
2016. 03. 26. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Charleroi városában megölték egy belga atomerőmű egyik biztonsági őrét – írja a La Derniere Heure című belga lap online kiadása. A bűntény körülményei egyelőre nem ismeretesek, ám a lap úgy tudja, elvitték az őr belépőkártyáját is.

Az eset ráadásul nem is most, hanem még csütörtökön történt. A lap szerint az őrt és kutyáját csütörtök kora este lőtték le ismeretlenek. A hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket: letiltották a belépőkártyáját – írja a brit The Daily Telegraph. Egyelőre vizsgálják, azért ölték-e meg a férfit, hogy kártyájával később bejuthassanak az erőműbe.

Amint arról a lap beszámolt korábban, a belga nukleáris kutatási program vezetőjét lehallgatták és lefilmezték az El-Bakraoui testvérek, akik a brüsszeli merényletekben robbantották fel magukat a hét elején. Amikor ez február közepén kiderült, Jan Jambon belügyminiszter nem rendelte el az atomlétesítmények fokozottabb védelmét, de két héttel később már kivezényelte a katonákat az atomerőművekhez: plusz 140 ember védte az öt létesítményt.

A hatóságok kérésére, biztonsági megfontolásokból a szervezők lemondták szombaton a másnapra tervezett brüsszeli demonstrációt, amelyen a hét eleji merényletek áldozatai iránti szolidaritásból tartottak volna meg, dacolva a félelemmel. A szervezők közleményükben tudatták, hogy a polgárok biztonsága a legfontosabb, ezért a hatóságokkal egyetértve későbbre halasztják a felvonulást, és arra kérik a polgárokat, hogy ne jöjjenek vasárnap délután Brüsszelbe. Jan Jambon belga belügyminiszter és Yvan Mayeur brüsszeli polgármester korábban arra kérték az ország polgárait, hogy biztonsági megfontolásokból ne vegyenek részt a rendezvényen. Azt kérték, hogy néhány héttel halasszák el „félelem elleni” mottóval meghirdetett felvonulást, amely a főváros szívében lévő tőzsdepalotától indult volna.

A belga hatóságok korábban már közölték, hogy vizsgálataik szerint a terroristák a nukleáris létesítményeket is potenciális célpontként kezelik. A brüsszeli robbantásokat követően két erőművet is kiürítettek.

Pénteken közölt terjedelmes írást a The New York Times arról, hogy a belga hatóságok attól félnek, könnyen sebezhetőek az atomerőműveik. Egy átfogó vizsgálatot követően tizenegy embertől vonták vissza a belépőkártyáját Belgium-szerte.

A cikk szerint 2012-ben a doeli atomerőmű (itt ölték meg az őrt is) két dolgozója elhagyta az országot, Szíriába utazott és csatlakozott a dzsihadistákhoz. A hatóságok azt feltételezik, hogy az egykori dolgozók tudásukat át is adták az Iszlám Államnak. Itt olyan csapatban dolgoztak, amely tele volt belgiumi harcosokkal, köztük Abdelhamid Abaaouddal, a tavaly novemberi párizsi merényletek értelmi szerzőjével. A görögök egyébként szombaton közölték: Abaaoud athéni lakásában már tavaly januárban találtak olyan dokumentumokat, amelyek egy a belga reptér elleni merényletre utaltak.

A New York Times úgy tudja, a két munkás egyike meghalt Szíriában, ám másikukat 2014-ben börtönbe zárták terrorizmussal kapcsolatos vádak miatt. Ám egy évvel később kiengedték. Abban a reaktorban, ahol a két ember dolgozott, 2014-ben ismeretlen tettes eltekert egy kart, és elfolyatott 65 ezer liter olajat, amely a turbinák működését segíti. A tett miatt majdnem túlmelegedett a reaktor, be is kellett zárni öt hónapra. A nyomozók még mindig nem tudják, hogy az eseménynek köze volt-e a két terroristához.

Belgium rendelkezik alacsonyan dúsított urániummal (amellyel három erőműve működik) és magasan dúsított urániummal is (ezt kísérleti atomlétesítményükben használják orvosi izotópok előállítására) – utóbbit az Egyesült Államoktól veszik. Ez az, amire a terroristáknak fájhat a foga, ugyanis atomfegyvert is ebből lehet előállítani. Ugyan szakértők szerint egy esetleges magasan dúsított uránium rablásába a munkát végző terroristák a magas sugárzás miatt belehalnának, mielőtt elérnék az urániumot, ez valószínűleg nem tántorítaná el az Iszlám Államot attól, hogy megpróbáljon szert tenni atomfegyver-alapanyagra.

Szakértők arra is figyelmeztetnek – írja a New York Times –, hogy ha valahogy mégis képes lenne magasan dúsított urániumot szerezni a terrorszervezet, fel tudna fogadni olyan tudósokat, akik építhetnek egy primitív szerkezetet, amely atomfegyverként is szolgálhatna.

Magyarország brüsszeli nagykövetsége Facebookon közölte: nincs nukleáris riasztás az országban, holott több magyar sajtótermék is erről számolt be (mi nem). A terrorfenyegetettség továbbra is hármas szinten van, az ügyészség szerint pedig nincs összefüggés a biztonsági őr halála és a terrorcselekmények között. Azt írják, hogy az ügyészség szerint a belépőkártya is megvan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.