Első az érdek, a vallás csak utána jön

Nem kötnek bele komolyan Iránba a szaúdiak a szakértő szerint. Közvetlen konfrontációra most semmi esély.

Ruzsbaczky Zoltán
2016. 03. 05. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szunnita–síita szembenállás legutóbbi fordulója a héten jött el, amikor a szunnita országokból álló Öböl Menti Együttműködési Tanács terrorszervezetté nyilvánította a síita libanoni Hezbollahot, ami ellen Irán, a Hezbollah legnagyobb támogatója és Szaúd-Arábia legnagyobb ellenfele persze egyből fel is szólalt.

A Hezbollah főleg azzal „húzta ki a gyufát”, hogy az Aszad-rezsim oldalán – és Oroszország, valamint Irán mellett – avatkozott bele a szíriai háborúba, keresztbe téve ezzel a mérsékelt lázadókat támogató Öböl menti szunnita országok, így Szaúd-Arábia érdekeinek. A Hezbollah a szíriai háborúban már több mint kétezer embert veszített el.

„Az, hogy a Hezbollahot az Öböl Menti Együttműködési Tanács a terrorszervezetek listájára helyezte, papíron lehetővé tette, hogy legitim módon szálljanak szembe a libanoni szervezet erőivel, akár fegyveresen is” – közölte Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora, Közel-Kelet-szakértő, hozzátéve: erre nincs valódi esély, ugyanis Szíriában a síita–alavita–orosz koalíció erősebb pozícióban van most. Éppen ezért nem valószínű, hogy a törékeny szíriai tűzszünetet a szunniták megbolygatnák a Hezbollah elleni fegyveres fellépéssel. Fontos megemlíteni, hogy ugyan Szíriában a lakosság nagyobbik része szunnita, a központi hatalom az alavita Bassár el-Aszad kormányának kezében van, aki a síita Irán egyik leghűbb szövetségese.

A Hezbollah egyébként saját bevallása szerint Szíriában a helyi alaviták, síiták és más kisebbségek védelmére lépett be a háborúba, csakhogy szunnita oldalon ezt sokan úgy értékelik, hogy a Szíria lakosságának mintegy 74 százalékát kitevő helyi szunniták ellen vonulnak.

A szíriai kisebbségek (ide tartoznak egyébként a keresztények is) körében viszont a Hezbollah kifejezetten népszerűnek számít, ezek a vallási csoportok ugyanis félnek a lakosság csaknem háromnegyedét kitevő szunniták bosszújától.

A szakértő szerint ugyanakkor ebben a konfliktusban nem is annyira a vallás játszik főszerepet: az Öböl mentiek, közülük is a legbefolyásosabb Szaúd-Arábia, azért tették feketelistára a Hezbollahot, mert a politikai érdekei ezt kívánták. A dúsgazdag olajmonarchia legnagyobb régióbeli ellenfele, Irán ugyanis rendkívül megerősödött az utóbbi időben, a Hezbollah pedig Irán szövetségese, az ő hátráltatásukkal lényegében Iránt is akadályozni akarják. Ebből a szempontból másodlagos a síita–szunnita felekezeti szembenállás.

Nem csak a szíriai háború terhelte meg a Hezbollah és a szunniták viszonyát: Szaúd-Arábia az év elején kivégzett egy síita hitszónokot, amire válaszul felháborodott iráni tüntetők megtámadták Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségét. Ezután Rijád és több szövetségese megszakította diplomáciai kapcsolatait Iránnal, azóta pedig szinte folyamatos a nyilatkozatháború. Nemrégiben ráadásul a libanoni–szaúdi viszony is elmérgesedett, Rijád felmondta ugyanis azt a megállapodást, melynek értelmében hárommilliárd dollár értékben fegyvereket szállított volna a libanoni hadseregnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.