Európa korábban nagyobb terrorhullámmal is megbirkózott

Az iszlamista terrorizmus nagy veszély, de a számokból kiderül: Európában volt már ennél sokkal rosszabb.

RZ
2016. 03. 24. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi negyvenöt évből egyértelműen 1988 lett a legvéresebb Nyugat-Európában, amikor nagyjából 430-an haltak meg különféle terrortámadásokban. Ebben az évben történt a lockerbie-i tragédia: a London és New York közötti Pan Am repülőjárat elleni támadásban összesen 270-en haltak meg. Kétséget kizáróan máig nem derült ki, hogy kik álltak a merénylet mögött, mivel több csoport is magára vállalta a támadást. A legvalószínűbb, hogy az Iszlám Forradalom Őrei nevű szervezet akciója volt, akik a líbiai Tripoli és Bengázi amerikai bombázást akarták megbosszulni.

Összeállításunkból kiderül: különösen véres volt az 1972-es, 1974-es és 1980-as év. 1972-ben a Fekete Szeptember elnevezésű palesztin terrorszervezet a müncheni olimpiára érkező izraeli csapat 11 sportolóját ejtette túszul. A balul sikerült rendőri akcióban az összes túsz, öt terrorista és egy rendőr is életét veszítette.

1980-ból a bolognai mészárlást emeltük ki: augusztus másodikán a neofasiszta Nuclei Armati Rivoluzionari nevű csoport – amely mindig is tagadta, hogy köze lenne az ügyhöz – robbantott bombát a város központi pályaudvarán, 85 ember halálát okozva ezzel.

A századforduló utáni, legvéresebb nyugat-európai terrorcselekmények ismertek: ilyen volt a madridi merénylet, a londoni robbantások, Anders Breivik norvégiai mészárlása és a tavalyi két, Párizsban elkövetett merényletsorozat. A napokban pedig újabb súlyos támadás rázta meg Európát, Brüsszelben ugyanis előbb a repülőtéren, majd egy forgalmas metróállomáson követtek el öngyilkos merényletet. (Ezek áldozatai nem szerepelnek a 2015 végéig számot vető összesítésben.)

Viszonylag könnyű megmagyarázni, miért volt régen sokkal több halálos áldozata a terrorizmusnak Európában. Aktívak voltak ugyanis egyrészről a szeparatista szervezetek, mint például az Ír Köztársasági Hadsereg és a baszk ETA, másrészt a különféle ideológia mentén szerveződött csoportok, mint a német Vörös Hadsereg Frakció vagy az olasz Vörös Brigádok, a terrorizmus pedig része volt a hidegháborús arzenálnak, hiszen egynémely csoportot Moszkva aktívan támogatott.

Napjainkban ugyanakkor – értelemszerűen Breivik mészárlását leszámítva – nagyrészt a radikális iszlamizmusra vezethetők vissza az európai támadások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.