Ez maradt Palmürából

Ugyan az ókori romok többségét nem érte kár, több épületet is lerombolt az Iszlám Állam.

MNO
2016. 03. 29. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mérföldkő – így nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök és Haszan Róháni iráni elnök, hogy a Sivatagi Sólymok – azaz a szír kormányerők és szövetségeseik – visszafoglalták Palmürát az Iszlám Állam dzsihadistáitól.

A vasárnapi eseményt követően hétfőn elkezdődött az ókori romváros állapotának felmérése. Elsőre ugyan óriásinak tűnt az Iszlám Állam pusztítása, ám később kiderült: az épületmaradványok túlnyomó többsége nem károsodott.

„A legrosszabbra számítottunk a felszabadítási harcok miatt, de a rémálom mostanra véget ért. Palmüra összességében jó állapotban van” – mondta a szír régészeti hivatal vezetője, Mamun Abdulkarim. A The New York Times szerint hozzátette: „Szerintem a Daesh megértette, hogy ha folytatják az épületek lerombolását, a helyi közösség megtámadhatja őket.”

Ugyanő kijelentette azt is, hogy ha az UNESCO jóváhagyását megkapják, öt éven belül helyreállítják a terrorszervezet okozta károkat a helyszínen. Abdulkarim emellett felszólította a világ múzeumait, hogy nyújtsanak segítséget a helyreállításhoz.

Bél temploma, az Iszlám Állam elött és után. A csúszka mozgatásával tudja megnézni a pusztítás hatását.

A felhíváshoz csatlakozott a szentpétervári Ermitázs – írja az RT a Rosszija-24 csatornára hivatkozva. A múzeum igazgatója, Mihail Pjotrovszkij a csatornának adott interjújában kijelentette: Leningrád-Szentpétervár újjáépítése során szerzett tapasztalataikat kívánják megosztani a szíriai régészekkel. Az orosz hadsereg – a szíriai rezsim szövetségese – pedig a terület aknamentesítésében nyújt segítséget.

A Damaszkusztól 205 kilométerre keletre fekvő Palmürát (arab nevén Tadmur) az Iszlám Állam harcosai 2015 májusában foglalták el, és nem sokkal később kivégezték azt az archeológust, aki negyven éve felügyelte a város értékes romjait.

Műholdfelvételeken is látszik a pusztítás.

A terrorszervezet (iszlámból eredeztethető) világnézete szerint az ókori műemlékek a bálványimádás kellékei, ezért bűnös dolgok. A megszállás tíz hónapja alatt a dzsihadisták két kétezer éves templomot, egy diadalívet és több toronysírt is megsemmisítettek Palmürában, hatalmas nemzetközi felháborodást kiváltva ezzel.

Szíriának egyébként nagy szüksége van a romokra a turizmus szempontjából – már ha egyszer végre helyreáll a rend. A 2011-ben kezdődött szíriai polgárháborút megelőzően ugyanis évente több mint 150 ezer turista kereste fel a romvárost.

Jöhetnek a robotok?

Kulturális szervezetek elkezdtek azon dolgozni, hogy különböző romok háromdimenziós modelljeit megalkossák, majd ezekből hű replikát készítsenek – írja a The New York Times. Egy robot például elkezdte elkészíteni egy, a dzsihadisták által lerombolt római diadalív hű mását. A 12 tonnás replikát először a londoni Trafalgar téren, majd New Yorkban fogják kiállítani a tervek szerint, ám a palmürai pusztítást látva azt remélik, munkájukat a hivatalos helyreállítás során is hasznosítják majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.