Ezrek tüntettek Brazíliában az elnök és elődje ellen

Hiába keveredett korrupciós botrányba Lula, Rousseff kinevezte miniszterré.

MTI
2016. 03. 17. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az O Globo című brazil napilap az internetes oldalán arról számolt be, hogy helyi idő szerint szerda este az ország tizennyolc szövetségi államában – benne a legnépesebb városban, Sao Paulóban –, valamint a fővárosban is voltak tüntetések. Brazíliavárosban a rendőrség könnygázt vetett be a randalírozó demonstrálók ellen.

Az emberek azután vonultak az utcára, hogy a korrupciós ügyben eljáró Sérgio Moro vizsgálóbíró szerdán engedélyezte számos lehallgatott telefonbeszélgetés nyilvánosságra hozatalát. Nyilvánossá vált egyebek között annak a beszélgetésnek a felvétele is, amelyben Rousseff közli Lulával, hogy előkészítette kabinetfőnöki kinevezését, amellyel „szükség esetén” élhet. A demonstrálók szerint a hangfelvétel alapján beigazolódott az a gyanú, hogy a volt elnököt csak azért állították a kabinetiroda élére, hogy megvédjék őt a büntetőeljárástól és az esetleges letartóztatástól.

Az egykori elnököt szerdán nevezték ki a kabinetiroda miniszteri rangú vezetőjévé, s ebben a minőségében kizárólag a legfelsőbb bíróság járhat el ellene. Rousseff visszautasította a Lula kinevezésével kapcsolatos vádakat. Az elnöki hivatal szerda este kiadott közleményében intézkedéseket helyezett kilátásba a vizsgálóbíró ellen „a törvény és az alkotmány nyílt megsértése” miatt. A hivatal azt is világossá tette, hogy Lula az eredeti terveknek megfelelően csütörtök reggel leteszi a hivatali esküt.

Luiz Inácio Lula da Silvát március 4-én őrizetbe vették, a rendőrség szerint ugyanis bizonyítékok vannak arra, hogy bűncselekményekkel segítették finanszírozni pártja, a Brazil Munkapárt (PTB) kampányait és kiadásait. A volt elnökkel szemben az a gyanú, hogy vesztegetési ügyletekből húzott hasznot a részben állami tulajdonban lévő Petrobras olajipari óriásvállalat révén, s így pénzhez és luxusingatlanokhoz jutott.

Egyes értesülések szerint azért nevezték ki Lulát a kabinetiroda élére, hogy megvédje a bukástól Rousseffet, akire hónapok óta óriási nyomás nehezedik a megvesztegetési ügy miatt. A 2003 és 2010 között, a brazil gazdasági fellendülés idején hatalmon lévő vezető mintegy negyvenmillió embert emelt ki a szegénységből, és továbbra is az ország egyik legbefolyásosabb politikusának számít.

A nyári olimpiai játékok megrendezésére készülő Brazíliában az elmúlt hét végén több mint hárommillióan vonultak utcára az elnök elleni tiltakozásul. Dilma Rousseff mandátuma 2018-ban jár le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.