Felemás a terrorkészültség a környékünkön

Magyarország után két másik szomszédunk is emelte a terrorkészültséget, de mi a helyzet a többiekkel?

Földi Bence
2016. 03. 23. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország kedden – a régióban elsőként – emelte meg a terrorkészültségi szintet: a négyfokozatú skálából a második legmagasabbra. Ennek nyomán a nyugati nagyvárosokhoz hasonlóan Budapestet is ellepték a fegyveresek. De mekkorának érzékelik a veszélyt szomszédaink? Ennek próbáltunk utánajárni.

Szlovákiában négyfokozatú skála van érvényben az AFP hírügynökség szerint, ezek közül a legalsó, első szinten állt a terrorkészültség. A brüsszeli robbantásokat követően Robert Fico miniszterelnök a TASR hírügynökség jelentése szerint azt mondta, összeülnek a különböző belbiztonsági szervek, és megtárgyalják, hogy kell-e emelni a készültségen. „Magyarország már emelte a terrorkészültségi szintet, miközben a biztonsági tanácsokat összehívták Csehországban és Lengyelországban” – mondta Fico. Az MTI szerdán a SITA hírügynökség nyomán megírta: Robert Kalinák belügyminiszter végül elrendelte a terrorfenyegetettség szintjének emelését. A második fokozat a gyakorlatban azt az állapotot jelzi, hogy az országban a terrorcselekmény elkövetésének veszélye kevéssé valószínű, de nem lehet kizárni. A TASR egyébként kiemelte, hogy a terrorkészültségi skála bevezetése óta soha nem emeltek szintet Szlovákiában, még a tavaly novemberi, párizsi terrortámadást követően sem.

Ukrajna ugyan az AFP összesítésében nem szerepelt, de rátaláltunk egy idén február 18-i rendelet angol fordítására. Ebben négyfokú, színkódokkal ellátott skáláról írnak, ám arról nem, milyen szinten áll a terrorkészültség. Hozzá kell tenni: az ukrán hatóságok az orosz szeparatistákat is terroristának nevezik, így az ő készültségük kissé más megítélés alá eshet. A brüsszeli eseményekkel kapcsolatban megtaláltuk az Interfax hírügynökség egy hírét, amelyben az ukrán hatóságok közölték, hogy az ország reptereinek biztonsági szintje minden követelménynek megfelel.

Romániában 2004-ben vezették be az ötfokozatú, színekkel jelzett terrorkészültségi skálát. Ezen alulról a második, azaz kék fokozat van érvényben jelenleg – írja a román rendőrség honlapja. Érdekesség, hogy a skála bevezetése óta mindössze egyszer emelték a készültséget: 2008-ban, amikor NATO-csúcsot tartottak Bukarestben. Az Agerpress hírügynökség jelentése szerint a brüsszeli robbantások ellenére sem emelik a készültséget a kék fokozatról, amely szerint alacsony a kockázata egy terrortámadásnak Romániában.

Ugyan azt nem találtuk meg, hány fokozatú a skála déli szomszédunknál, Szerbiában (az AFP összesítésében szintén nem szerepelt), ám Aleksandar Vucic szerb kormányfő Brüsszel utáni, keddi reakcióira rábukkantunk. A miniszterelnök szerint a biztonsági szintet már emelték a közelmúltban az árvizek és a migránskrízis miatt. „Ebben a pillanatban nincs okunk a félelemre” – jelentette ki, hozzátéve: a biztonsági szolgálatok „valószínűleg” összeülnek Belgrádban.

Horvátországban négyfokozatú a skála, ezen a második legmagasabb, hármas szintre emelték a terrorkészültséget a brüsszeli eseményeket követően. Mladen Pemper, a horvát rendőrség terrorellenes részlegének vezetője rendelte el a szintemelést. Állítása szerint a helyzet stabil Horvátországban, de elővigyázatosságból döntöttek így. A rendőri jelenlét megnő a határokon és a határátkelőknél. Egyébként ezen a szinten volt a készültség a párizsi terrortámadást követően is.

Szlovéniában maradt a terrorkészültség (hogy hány fokú skálán, azt nem találtuk meg), ugyanakkor az STA hírügynökség nyomán a kínai Hszinhua beszámolt arról, hogy a helyzet fokozódik. Marjan Fank rendőrségi vezető kedden azt mondta, embereket fognak megfigyelni, jobban ellenőrzik a határátkelőket és a reptereket, valamint felkészültek arra, hogy a terrorellenes intézkedésekben elmenjenek „a maximumig”. Ugyanakkor Fank elismerte: teljes biztonság nem létezik. A szlovén miniszterelnök, Miro Cerar is elismerte az STA-nak, hogy „jelenleg nincs ok a terrorkészültségi szint megemelésére”.

Ausztriáról sem találtunk különösebb információkat, annyi azonban tény, hogy a bécsi repülőtéren szigorítottak a biztonsági intézkedéseken. A The Local osztrák kiadása azt írja, hogy a rendőrség segítségével a korábbiaknál is komolyabb ellenőrzéseket végeznek a reptéren, és folyamatosan egyeztetnek a helyi biztonsági szolgálatokkal.

Összességében tehát azt látjuk, hogy Magyarországon kívül egy-egy migrációs útvonalon fekvő és azon kívül eső ország emelte a készültségi szintet (Horvátország és Szlovákia), míg a többi országban szintemelés nélkül növelték a rendőri jelenlétet a határátkelőkön, reptereken. Egyedül Románia – amelynek négy állampolgára is megsérült a brüsszeli támadásban, köztük egy gyermek – nem zavartatja magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.