Hiú ábránd a balkáni útvonal lezárása

Míg a politikusok örömittasan nyilatkoznak, a szakértő óvatosságra int: új utakon jöhetnek a migránsok.

Majláth Ronald
2016. 03. 14. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki figyelemmel kísérte a héten a politikusok nyilatkozatait, könnyen gondolhatja azt, hogy a migrációs válság immáron megoldódott. Miután kedd hajnalban az európai vezetők azt közölték, hogy Ankarával megállapodtak a majdani egyezség alapvetéseiről, David Cameron brit miniszterelnök kifejezetten pozitívan nyilatkozott: véleménye szerint a tervezet alapjául szolgálhat egy olyan megállapodásnak, amellyel sikerül lezárni a Balkánon keresztülvezető migránsútvonalat.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök sem titkolta optimizmusát: a kormányfő szerint eredményre vezetett a magyar–osztrák–szlovén–horvát fellépés, a Brüsszelben elfogadott uniós megállapodás szövege kimondja: egy korszak befejeződött, a Nyugat-Balkánon keresztülvezető migrációs útvonalakat mostantól lezárták.

Csütörtökön pedig az EU soros elnöki tisztét betöltő Hollandia menekültügyekben illetékes államtitkára, Klaas Dijkhoff jelentette ki, hogy véget ért a menekültáradat a nyugat-balkáni útvonalon. Ugyan Szlovénia és Szerbia bejelentette, hogy szigorúbb feltételekkel enged csak be a területére migránsokat, szerdán pedig Macedónia zárta le „teljesen” a határait, az eddigi tapasztalatok alapján a menekültek mindig megtalálták a járható útvonalakat.

Portálunk az optimista politikusi nyilatkozatok kapcsán felkereste Bali Lórántot, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Balkán-szakértőjét, aki kijelentette: „a nyugat-balkáni útvonalat lezárni elvileg le lehet, gyakorlatilag azonban korlátozott sikerrel lehet megtenni”.

A szakértő szerint a macedón határzár egyelőre stabilnak tűnik, de az eredményességének megítélése még korai, hiszen nagyon rövid ideje áll csak fenn. Ugyanakkor új alternatívaként felmerülhet a macedón–albán, illetve a macedón–koszovói–albán útvonal is. Ezek az országok kétséges, hogy mennyire szeretnék feltartóztatni a menekülthullámot, illetve mennyire lennének erre képesek. Koszovó egy folyamatos gazdasági és politikai válsággal küzdő fiatal állam, amely valószínűleg nem lenne célországa a migránsoknak, így azok csak tovább szeretnének utazni rajta. Azonban kérdéses, hogy egy esetleges migránsáradat mekkora gazdasági és politikai nyomást helyezne a fiatal államra, amelynek akár a nemzetközi helyzetét is destabilizálná a válság.

További nehézség, hogy Koszovó jelenleg hűvös kapcsolatokat ápol a volt „anyaállamával”, Szerbiával: még a napi kommunikáció is akadozik a belügyi egységek között egyes esetekben. Albánia helyzete hasonló: az ország számára egy több ezres napi migránstömeg szintén destabilizáló tényező lenne, az infrastruktúrájuk pedig még a menekültek továbbítását sem bírná – hangsúlyozta a szakember.

Kérdésünkre, hogy milyen eszközöket vethetnek be a jövőben azok az országok, amelyek lezárnák az illegális migránsok előtt a határaikat, Bali Lóránt elmondta: a határok technikai lezárásánál a már ismert drótakadályok lesznek továbbra is a legjellemzőbbek, ugyanis ezeket a legkönnyebb és a leggyorsabb telepíteni, viszonylag olcsók és könnyen javíthatók is.

Azonban a hegyvidéki térségek ellenőrzése továbbra is nagyon nehéz lesz: a helyileg szerveződő embercsempészek itt tudják a legjobban kamatoztatni a helyismeretüket. A hatóságoknak így itt lesz a szükségük a legnagyobb csapaterőre és felszereltségre.

A szakember szerint amennyiben mégsem sikerülne lezárni a nyugat-balkáni útvonalat, hazánk esetében a migránsok kelet felől igyekeznének megkerülni a kerítést, vagyis a román–magyar határ lesz az elsők között a legveszélyeztetettebb. Bali Lóránt úgy látja, hogy ha ezt a szakaszt sikerülne lezárni, akkor a „szokásos” pontoknál alakulhatnak ki válsággócok. Ugyanis ez a térség továbbra is órák alatt elérhető arról az útvonalról, amelyet a migránsok az eddigi útvonal alternatívájaként használnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.