Vlaho Orepic belügyminiszter kedden este a RTL kereskedelmi televízió Direktno című műsorában arról beszélt, hogy a szlovén intézkedések tükrében éjféltől Horvátországba is csak érvényes dokumentumokkal és vízummal lehet belépni.
Horvátország nem tagja a schengeni övezetnek, és bár csatlakozása folyamatban van, gyakorlatilag nincs különbség a horvát vagy a szerb eljárás között – hangsúlyozta. Orepic kiemelte: Zágráb felkészült minden eshetőségre, és a tényleges helyzet alapján fog intézkedni.
Kedd hajnal óta egyetlen migráns sem lépett be Szerbiába, és Szerbiából sem lépett át Horvátországba, valamint Macedóniából is hétfőn indult el az utolsó vonat Szerbia felé 437 bevándorlóval – számolt be a térség sajtója szerdán. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szerbiai képviselete szerint ugyanakkor Szerbiában közel 1000-en, Macedóniában pedig mintegy 1500-an vannak még, akik ezekben az országokban rekedhetnek az új tiltások miatt.
Szlovénia kedden közölte, hogy éjféltől ismét szigorít az illegális bevándorlók beengedésének szabályain, és csak azokat a migránsokat engedi be területére, akik érvényes útlevéllel és vízummal rendelkeznek vagy menedéket kérnének Szlovéniában.
A horvát belügy adatai szerint az elmúlt két napban egyetlen migráns sem érkezett az országba. A bródi (Slavonski Brod) tranzitállomáson jelenleg 380, Közel-Keletről érkezett bevándorló tartózkodik, őket a szlovén hatóságok toloncolták vissza Horvátországba. Szlovénia eddig 662 illegális bevándorlót küldött vissza Horvátországba, Zágráb közülük 342-t toloncolt vissza Szerbiába.
Szeptember közepe, a magyar–szerb zöldhatár lezárása óta közel 660 ezer illegális bevándorló lépte át a szerb–horvát határt, közülük március 4-éig hivatalosan 39-en kértek menedékjogot Horvátországban. A hatóságok eddig még egyet sem hagytak jóvá.