Káosz felé sodródik Brazília

A korrupció és a gazdasági válság miatt társadalmi robbanás következhet.

2016. 03. 19. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a vizsgálóbizottság által elképzelt – a kormányzó Munkáspárt szempontjából pedig a legrosszabb – forgatókönyv valósul meg, akkor megismétlődhet a brazil történelem hasonló eseménye, ugyanis 1992 decemberében az akkori államfőnek, az 1989 és 1992 között hivatalban lévő Fernando Color de Mellónak le kellett mondania hivataláról. Tavaly decemberben a 2014 végén csak szoros küzdelemben újraválasztott Dilma még elkerülte ezt a vizsgálóbizottságot, de a jelek szerint csak alig több mint három hónapra. A helyzet főleg azért mérgesedett el, mert a brazil gazdaság nem teljesít jól, és a pénzpiacok a több mint két éve szaporodó korrupciós botrányok miatt fokozatosan megvonják bizalmukat és pénzüket a dél-amerikai országóriástól. A három legnagyobb hitelminősítő már bóvli kategóriába sorolta a brazil adósságpapírokat. Húsz éve hiába fékezték meg a vágtató inflációt, az új saját pénz, a reál értéke erősen gyengül, és a már 204 millió lakosú Brazília képtelen kihasználni, hogy a néhai venezuelai államfő, Hugo Chávez 2013-ban bekövetkezett halála után átvegye a térségi vezető szerepet a szomszédtól. Erre éppen volna is esélye, mert hiába Venezueláé a világ egyik legnagyobb szénhidrogén-készlete, a nyersolaj árának tartós mélyrepülése miatt Chávez hazájában lassan a kubai szocializmus mindennapjait idéző, hiánygazdálkodásra jellemző állapotok uralkodnak.

Brazíliában részben a tőkekivonás, a növekvő munkanélküliség, az infláció következményei miatt egyre elégedetlenebb az a negyvenmilliós új középosztály, amelyik tíz éve még nyomorban élt, és Lula szociális intézkedéseinek révén javult jelentősen az élete, ám most nehezen viseli helyzetének újabb romlását. Erre utal a Datafolha közvélemény-kutató intézet hét eleji gyors felmérése: a vasárnapi, mintegy négymilliós országos tüntetések résztvevőinek kétharmada tehetősebb lakos volt. Az utcai összecsapásoknak egyre nő az esélyük, mert két hete lebegteti az ügyészség a kormányzó Munkáspártot alapító és nagyon népszerű Lula elleni előzetes letartóztatást korrupció és pénzmosás gyanúja miatt.

Dilma kockázatos lépéssel próbálta megmenteni elődjét és mentorát, amikor felajánlotta neki a csúcsminiszteri posztot. Pozícióját csak negyven percig élvezhette, mert a hatóság felfüggesztette hivatalából. A fiaskó is olajat öntött a tűzre, és igazi csoda lesz, ha a riói olimpia idején még mindig Dilma Rousseffnek hívják Brazília első emberét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.