Kerry népirtással vádolja az Iszlám Államot

Mint mondta, a szervezet emberiesség elleni bűncselekményekért és etnikai tisztogatásért felelős.

MNO
2016. 03. 17. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

John Kerry amerikai külügyminiszter emellett azt mondta: az IÁ emberiesség elleni bűncselekményekért és etnikai tisztogatásért felelős – írja a BBC. A szervezetet azzal vádolják, hogy tömeggyilkosságokat követett el az ellenőrzése alá vont területeken Szíriában és Irakban.

A bűncselekmények megnevezése fontos, de még lényegesebb megállítani őket – hangsúlyozta John Kerry, és hozzátette: döntését a külügyi tárca, a hírszerző szolgálat és más források által az elmúlt hónapokban összegyűjtött beszámolók alapján hozta meg.

Tény, hogy azért ölik meg a keresztényeket, mert keresztények, a jazidiket, mert jazidik, a síitákat pedig mert síiták – emelte ki. Azonban az érintett területekhez való hozzáférés hiánya miatt nehéz minderről teljes képet kapni, és az USA határozottan támogatja a bizonyítékok gyűjtésére irányuló erőfeszítéseket – tette hozzá.

A népirtás fogalmát az ENSZ-egyezményben úgy határozzák meg, mint olyan cselekedeteket, melyeket valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport teljes vagy részleges kiirtása szándékával követnek el.

Az amerikai kongresszus alsóháza egyhangúlag elfogadta azt a kétpárti határozatot, amely népirtásnak minősíti az Iszlám Állam által a keresztények, jazidik, kurdok és más kisebbségek elleni szisztematikus irtóhadjáratot Irakban és Szíriában – jelentette az amerikai sajtó helyi idő szerint kedden.

A határozat felszólít minden kormányt, köztük az Egyesült Államokét is, hogy „az Iszlám Állam atrocitásait nevezze jogos nevén: háborús bűnöknek, emberiesség ellen elkövetett bűnöknek, népirtásnak” – írta az MTI.

Azzal, hogy a külügyminiszter népirtásnak minősítette az Iszlám Állam cselekedeteit, Washington nem kötelezte el magát a szélsőséges csoport elleni további fellépésre, és a szervezet tagjai elleni jogi lépések sem várhatóak – mondta a külügyi tárca egyik tisztségviselője.

A lépés inkább szimbolikus jelentőségű, és néhány törvényhozónak és keresztény csoportnak a külügyi tárcára gyakorolt nyomásának eredménye. Közülük néhányan úgy vélik, a külügyi tárca állásfoglalásának az IÁ elleni további intézkedéseket kellene maga után vonnia. Menekültek érdekeit védő csoportok pedig úgy nyilatkoztak, hogy a kijelentést követően az Egyesült Államoknak több menekültet kellene befogadnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.