A korábbiaktól eltérően egyre komolyabban fellép Törökország azokkal a személyekkel szemben, akik innen akarnak beszivárogni Szíriába és Irakba, hogy csatlakozzanak az Iszlám Állam nevű radikális iszlamista terrorszervezethez. A közelmúltban titkos megfigyelőcsapatokat telepítettek a török hatóságok a repterekre, miközben kerítést húztak a szíriai határ bizonyos szakaszaira, és pluszforrást biztosítottak kémeiknek arra, hogy lehallgassák az országba érkezettek és a potenciális iszlám államosok közötti kommunikációt – írja beszámolójában a The Washington Post.
Törökország szorosabbra fűzte a szálakat az amerikai CIA-vel is, utóbbi vezetője többször is járt Ankarában a közelmúltban – legutóbb januárban, amikor terrorellenes intézkedésekről egyeztetett. A CIA és a török titkosszolgálat állítólag közös támaszpontot működtet a szíriai határ közelében, a CIA ráadásul drónokkal figyeli a szíriai oldalt.
Az amerikai hatóságok szerint a törökök egyre határozottabb fellépése hatékony: az Iszlám Állam külföldre irányuló toborzóakcióját sikerült visszavetni, egyharmadával kevesebb harcos érkezik, hogy csatlakozzon a terroristákhoz. Igaz, ezzel összefügg az is, hogy csökkent az IÁ területe a különféle erők légi csapásai és a kurd fegyveresek szárazföldi előrenyomulása miatt.
Obamáék szerint a törökök erélyesebb fellépése annak elismerése is egyben, hogy az Iszlám Állam komoly veszélyt jelent. Korábban úgy viselkedtek, hogy ha nem beszélnek a problémáról, az nem is létezik – mondta a washingtoni lapnak egy vezető amerikai tisztségviselő. Szerinte akkor változott meg a törökök hozzáállása, amikor Dél-Törökországban, Ankarában és Isztambulban is öngyilkos merényletek történtek. (A Washington Post cikke nem ejt ugyan szót róla, de érdemes megemlíteni, hogy egyesek szerint Recep Tayyip Erdogan fia olajüzleteket bonyolít le az Iszlám Állammal.)
A törökök is elismerik, hogy nem a kurdok, hanem a Daesh – az elnevezésről bővebben itt olvashat – jelenti a fő veszélyt országukra. Sikeres fellépésüket segítette, hogy olyan terroristákat fogtak el, akik telefonszámokat adtak át a hatóságoknak – ezt már egy török titkosszolgálati munkatárs mondta a lapnak. Nemcsak az USA-ból, hanem a Charlie Hebdo elleni támadást követően Európából is kaptak adatokat potenciális terroristákról.
A törökök által összeállított, terrorizmusgyanú miatt keresett személyek listáján is megszaporodtak a nevek: 2014-ben még 5000 embert köröztek, a múlt év végén viszont már 37 ezer embert, akik 126 országból származtak. Olyan személyek szerepelnek a listán, akikről azt gyanítják, hogy csatlakozni akarnak az Iszlám Államhoz – 123 amerikai polgár is a feltartóztatandók között van.
A szíriai polgárháború 2011-es kezdete óta 3200 embert deportáltak ilyen indokokkal, további háromezren pedig arra várnak, hogy hazaküldjék őket. Ám összesen 35 ezer külföldi csatlakozott az Iszlám Államhoz az elmúlt években, közülük 6600-an nyugati országokból érkezhettek. Az összlétszám nagy része Törökországon keresztül surranhatott be Szíriába, ám az erélyesebb fellépés miatt egyre kevesebben jutnak át a török szűrőn.