Kövér László már Namíbiában tárgyalt

Bár nem tudni, mit segíthet a szubszaharai kapcsolat, úgy tűnik, most az afrikai nyitás következik.

MTI
2016. 03. 16. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar Országgyűlés és a magyar kormány határozott szándéka a kétoldalú kapcsolatok széles körű fejlesztése Namíbiával, a szubszaharai térségnek a demokratikus változások szempontjából modellértékű államával – fogalmazott tárgyalásain Kövér László.

A két ország kapcsolatrendszeréről szólva a közleményben kiemelték, hogy 1990 fontos év mindkét országnak: ez az esztendő a magyarországi rendszerváltás és a namíbiai függetlenség éve. A függetlenségért és a szabadságért folytatott harc mindkét nemzet életében hasonló fontossággal és nemzeteken átnyúló jelentőséggel bír.

Magyarország és Namíbia 2015-ben ünnepelte a diplomáciai kapcsolatok felvételének 25. évfordulóját. A hagyományosan baráti együttműködés méltó kifejezője, hogy a Stipendium Hungaricum magyar állami ösztöndíjprogramban ebben az évben tíz ösztöndíjas diák kezdte meg tanulmányait magyarországi felsőfokú oktatási intézményekben – tették hozzá a közleményben.

A 2015-ben meghirdetett déli nyitás politikája részeként Magyarország kiemelt figyelmet szentel a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének az afrikai kontinens, különösen a szubszaharai térség fejlődő államaival. A vitás kérdésektől mentes kétoldalú kapcsolatok a térség országaival szilárd kereteket és biztos alapot nyújtanak a kétoldalú együttműködések fejlesztéséhez, spektrumának szélesítéséhez – állapították meg a közleményben.

A tárgyaló felek egyöntetűen a kapcsolatok szorosabbra fűzése mellett foglaltak állást, amihez mind a házelnök mostani namíbiai látogatása, mind Hage Geingob államfő várható ez évi magyarországi látogatása is hozzájárul a közlemény szerint.

Rögzítették, hogy a legmagasabb szintű találkozók mellett a parlamenti képviselők és a szakbizottságok találkozói is elősegíthetik az együttműködést. Elsődleges törekvés a gazdasági-kereskedelmi, a tudományos, az oktatási és a kulturális kapcsolatok fejlesztése. „Gazdasági-kereskedelmi együttműködésünk egyelőre elmarad ugyan az abban rejlő lehetőségektől, azonban bízunk abban, hogy közös erőfeszítések nyomán ez a kedvezőtlen trend megfordítható, és sikerül kihasználni azokat a lehetőségeket is, amelyeket a dél-afrikai ország kínál a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak” – fogalmazott a házelnök.

Elmondta, hogy Magyarország kész a magyar innovációk és technológiai szaktudás átadására a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vízgazdálkodás, valamint a szakemberképzés területén is, ami egyik elengedhetetlen feltétele a fenntartható fejlődésnek, a munkanélküliség csökkentésének, az ifjabb nemzedékek felemelésének.

A közösen képviselt demokratikus értékek és alapelvek alapján Magyarország meg kívánja erősíteni együttműködését a nemzetközi szervezetekben is Namíbiával, illetve egyeztetni a fontosabb globális ügyekben.

Magyarország nemzeti ünnepe alkalmából Kövér Lászlót és a magyar delegációt Peter Katjavivi házelnök a namíbiai nemzetgyűlés nevében a plenáris ülésén köszöntötte.

Az Országgyűlés elnöke magyarországi látogatásra hívta meg a namíbiai nemzetgyűlés elnökét, amit Peter Katjavivi elfogadott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.