Majdnem négy órán át vallatták az egykori brazil államfőt

Lula szerint nincs mitől félnie.

MTI
2016. 03. 04. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kikérdezést követően a volt elnök elhagyhatta a rendőrséget. Az ügyben illetékes ügyész úgy nyilatkozott, hogy a vizsgálat jelenlegi szakaszában nem gyűlt össze elegendő bizonyíték Lula fogva tartásának elrendeléséhez.

A hatóságok tudatták: óvintézkedésként állították elő bejelentés nélkül a volt elnököt, megelőzendő a tiltakozásokat. A brazil rendőrség szerint bizonyíték van arra, hogy bűncselekményekkel segítették finanszírozni a volt elnök Brazil Munkáspártjának (PTB) kampányait és kiadásait. Lula pedig vesztegetési ügyletekből húzott hasznot a Petrobras állami olajcég révén, pénzhez és luxusingatlanokhoz jutott. A rendőrség tájékoztatása szerint Silva amellett, hogy pártvezérként tevékenykedett, végső soron részese volt azoknak a döntéseknek a meghozatalában, hogy ki töltheti be az igazgatói székeket a Petrobrasnál, ugyanakkor egyik fő haszonélvezője is volt ezeknek a bűncselekményeknek. Bizonyíték van arra, hogy a bűntények révén ő és pártjának kincstára is anyagi haszonhoz jutott.

Lula a pártja székházában, a hívei előtt nyilatkozva kijelentette: a rendőri eljárás csak arra szolgált, hogy látványosságot nyújtson a médiának, és nincs mitől félnie. Mint mondta, ha a bíró vagy az ügyészség ki akarta volna hallgatni, egyszerűen beidézhette volna, ő soha nem tagadta meg a vallomástételt. Emlékeztetett rá, hogy korábban többször is önként tanúskodott az ügyben. Szerinte a rendőrségi fellépésnek világos politikai indítéka van. „Most veszélyes dologgá vált Lula barátjának lenni, mert bűnösnek kell beállítani a Munkáspártot, és mert Lula visszatérhet a kormány élére. A brazil elit kényelmetlenül érzi magát a szegények megsegítésére tett erőfeszítései miatt” – érvelt.

Dilma Rousseff jelenlegi államfő elítélte Lula őrizetbe vételét, de hozzátette, hogy a vizsgálatot le kell folytatni, és a bűnösöket meg kell büntetni. Egy nyilatkozatban leszögezte, hogy kormánya garantálja a korrupció ügyében nyomozó intézmények függetlenségét.

A hatóságok házkutatást tartottak a Silva tulajdonában álló ingatlanokban, illetve az Instituto Lula nevű civil szervezet helyiségeiben is. A hatóságok tájékoztatása szerint 30 millió real (körülbelül 2,2 milliárd forint) kifizetését vizsgálják, amelyet a politikus és az Instituto Lula beszédekért és adományként kapott nagy építési vállalkozásoktól, melyek kulcsszerepet játszanak a korrupciós botrányban. Emellett azt is vizsgálják, politikai haszonért cserébe nyújtott szívesség volt-e, hogy Lula több ingatlanát is felújították.

A szervezet pénteki közleménye szerint Lula előállítása önkényes, törvénytelen és indokolatlan volt, támadás a brazil jogállamiság és társadalom ellen. Egy csütörtöki közleményében az alapítvány még arról számolt be, hogy Lula sosem követett el törvénytelenséget.

A volt elnök Sao Pauló-i háza előtt pénteken az egykori elnök támogatói csaptak össze rivális aktivistákkal és rendőrségi erőkkel. A televízióban megjelent felvételeken azt lehetett látni, hogy a hatóságok gumibotokkal szorítottak vissza néhány tüntetőt a ház előtti utcán.

A hatósági közlemény szerint eddig 33 házkutatási és 11 letartóztatási parancsot hajtottak végre az Autómosó fedőnevű művelet keretében. Az elmúlt héten feladta magát a brazil hatóságoknak Joao Santana, Lula és Dilma Rousseff jelenlegi államfő választási kampányainak főnöke, miután az ország történetének egyik legnagyobb korrupciós botrányának keretében letartóztatási parancsot adtak ki ellene is.

Luiz Inácio Lula da Silva egykori brazil államfő előállítása a Petrobrasszal kapcsolatos korrupciós vizsgálatok egyik fő fejleménye. Lula 2003 és 2010 között volt elnök, vagyis amikor a dél-amerikai állam ügyészsége szerint az állítólagos vesztegetési esetek többsége történt az állami olajvállalatnál. A korrupciós botrányok középpontjában a Petrobras állami olajcég és több tucat – egyes hírek szerint 62 – politikus áll, legnagyobbrészt a PTB tagjai, hivatalban lévő és volt honatyák, pártvezetők és kormányzók. Az ügyészség szerint dollármilliárdokat sikkasztottak el a legnagyobb brazil vállalaton keresztül, kenőpénzzel szerzett megrendelésekkel és más módszerekkel. A korrupciós hálózat felgöngyölítése hónapok óta folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.