Donald Trump a San Bernardinó-i mészárlást követően december elején kijelentette: figyeltetni kéne a mecseteket, regisztrálni kellene az amerikai muszlimokat, és nem lenne szabad többet beengedni közülük az Egyesült Államokba, amíg nem tisztázódik, hogy mi folyik az országban. Nemcsak a muszlim bevándorlókra, hanem a diák- és turistavízummal érkező iszlám hitűekre is gondolt – és ezzel sokak felháborodását kiváltotta. Ezzel kapcsolatban korábban itt írtunk bővebben.
A michigani Hamtramckben járunk, az Egyesült Államok első olyan városában, ahol a városi tanácsban muszlimok kerültek többségbe (hatból négy emberről beszélünk), ők irányítják a települést a tavaly novemberi választás óta – írja riportjában a tekintélyes Politico. Hamtramck az elmúlt pár hónapban a republikánusok egyik célpontjává vált, mivel szerintük a város az első jele annak, hogy iszlamizálódik majd Amerika, és miként vezetik be majd sok helyütt a saría törvénykezést.
Ám a michigani előválasztás előestéjén a városban senki nem érezte, hogy a közeljövőben egy kalifátus központjává válhatna a város (az előválasztást végül Donald Trump simán megnyerte Michigan államban). Ugyanekkor zenei fesztivál is kezdődött a városban, ahol egyébként egy ukrán bevándorló, Dmytro Szylak úgy kicsinosította most eladóvá vált házát, hogy azt Hamtramck Disneylandnek nevezik a helyiek.
Hamtramck igazi kékgalléros település, Detroit külvárosaként őket is sújtja a válság: a lakosság 49 százaléka él a szegénységi küszöb alatt. A város a 21. században már másodszor van állami gondnokság alatt, egy kormányzó által kinevezett ámeneti tanácsadó testület felügyeli működését. A lakosság saját pénzből intéz olyan kis infrastrukturális beruházásokat – például járdafelújítás –, amelyeket a városnak kéne – így a szavazók többségét nem érdekli, hogy a városi tanács muszlim többségű. Az sokkal inkább foglalkoztatja őket, hogy az emberek nem takarítják fel a kutyáik ürülékét – kisváros kisvárosi gondokkal, ahogy a Politico írja.
Ráadásul Hamtramck lakosságának negyven százaléka külföldi születésű, 53 százaléka fehér és 65 százaléka nem angolul beszél otthon. A jegyző a szavazásokról lengyelül, arabul, bosnyákul, albánul, bengáliul és ukránul is kiküldi – az angol mellett – a különböző információkat. Az iskolákban 27 nyelven beszélnek, és biztonságosabb, mint Detroit más külvárosai. 6-800 illegális bevándorló is él itt a Politico szerint, ám ők nem arabok, hanem kelet-európaiak, főként ukrán ortodoxok – a 20. század elején és azóta bevándorolt lengyelek a 2008-as válság következtében az Európai Unióba távoztak. Az itteni muszlimok sem alkotnak homogén csoportot: a városi tanácsban bangladesiek és jemeniek ülnek, akik többnyire másképp látják a világot. A legnagyobb veszély nem az iszlamizálódás, hanem a dzsentrifikáció: a városba költözők közül sokan a hipszter kultúrából érkeznek Hamtramckbe.
A helyiek közül nem mindenki elégedett Trump előretörésével. „Hihetetlen, hogy Donald Trump idáig eljutott” – mondta egy afroamerikai meleg lapszerkesztő, Aaron Foley a Politicónak. „Olyan, mintha egy rossz álom lenne, amiből még mindig nem ébredtünk fel. ( ) Feldühít, hogy olyan becsmérlő kijelentéseket tett, nemcsak a muszlimokról, hanem mindenki másról is” – folytatta Foley. Egy Royal Kabob nevű étterem bangladesi pincére, Lukman Shah pedig azt mondta a lapnak, hogy Trump
„előhozza a rasszizmust, ami a déli emberekben lakozik. ( ) Nem tartom veszélyesnek. Minden elnökjelölti vitát megnézek, még a republikánusokéit is. Nem hiszem, hogy végig bírni fogja”
– tette hozzá Shah. A pár tömbnyire fekvő Polish Marketben (ahol minden lengyel import a lakosság 12 százalékát kitevő lengyelek miatt) dolgozó Natalia Kaszowicz sem lelkesedik Trumpért. „Abszurd dolgokat mond, el sem tudom hinni, miért akarják sokan, hogy ő legyen az elnökünk. ( ) Trump esetleges elnöksége megijeszt: olyan elnök válna belőle, aki a harmadik világháborút is kirobbantaná” – mondta a lapnak Kaszowicz, aki hozzátette: nem örül, hogy a média a muszlim többségű városi tanácsra figyel. „Hamtramck nem rasszista hely” – jelentette ki. Egy iraki férfi, Amuar Bassm azzal kezdi, hogy ő keresztény. Reméli, hogy az emberek inkább tanulnak, mintsem csak hallgassanak Trumpra. „Nem így csinálják az amerikaiak”, nem hisznek el mindent a politikusaiknak – mondta, majd amikor Bernie Sandersre terelődött a szó, azt mondta: nem hiszi, hogy végig tudja csinálni a kampányt, mert
„a zsidókat még mindig nem szeretik kifejezetten ebben az országban”.
Egy hanganyagokat árusító bolt zenész eladója, Richard Wohlfeil csak forgatta a szemét, amikor a muszlim többségű városi tanácsról kérdezték. „Ez olyan, mintha lengyel többségű lenne. Nem vezették be a saríát” – mondta Wohlfeil, aki szerint Trump „a bolygó legnagyobb ganajtúrója”, aki soha nem tett jót senkivel. „Ez az ember sosem fogja figyelembe venni a munkásosztály érdekeit” – tette hozzá. Egy bárban futott bele a Politico riportere az afroamerikai Eric Bradley-be, aki szerint van miért félni Trumptól.
„Látni, hogy Donald Trump pénisszel kapcsolatos kijelentést tett egy tévévitában Örülök, hogy Kanada közel van”
– mondta Bradley. Barátja, a kanadai születésű Regan Watson viszont nem tervez hazaköltözni, szeret Hamtramckben élni. Egy kávézóban hidzsábot viselő nőt is talált az újságíró, a biológiát és pszcichológiát tanuló Michelle Iqbal azt emelte ki, hogy „vallási doktrínákat gyakorolni kormányon alkotmányellenes, szóval, őőő, nem látom, hogy itt efféle történne.” Hozzátette: olyankor senki nem aggódik, ha keresztény többségű egy városi tanács. „De ha valaki nem fehér Ebből is látszik, mennyit kell még dolgozni azon Amerikában manapság, hogy nőjön a tolerancia és az elfogadás” – jelentette ki Iqbal. Saad Almasmari jemeni származású városi tanácsi tag kiemelte: ő elsősorban amerikai és csak másodsorban muszlim. Nem érti, miért beszélnek még mindig olyan sokat Hamtramck városi tanácsáról, hiszen politikai választás zajlott novemberben, nem vallási. Ő mindenkit képvisel, célja, hogy több forrást hozzon a városba. Szerinte ha van valaki, aki „az amerikai értékek és az amerikai álom ellen van”, az nem a hamtramcki városi tanács, hanem Trump. Hozzátette:
„Ez az ország az eltérő vallási hátterű bevándorlók révén épült fel.”
A The Daily Beast azért talált Trump-támogató szavazót is Hamtramckben. Denny Gajowiak egykori tengerészgyalogos és gépész büszkén szavazott az előválasztáson a republikánus ingatlanmágnásra. „Nem öltözik úgy, mint egy politikus, nem is cselekszik úgy, mint egy politikus. ( ) Talán ez jó dolog, talán olyan emberre van szükségünk, aki egy kicsit kemény és szétrúg pár valagat” – indokolta döntését Gajowiak.