Tizenöt évet kapott a költő, de elengedik

Adzsámit egy verséért tartóztatták le, amelyben bírálta a rendszert.

MTI
2016. 03. 16. 22:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adzsámit, eredeti nevén Ibn al-Dzíbet 2011. november 16-án tartóztatták le egy verséért, amelyben bírálta a rendszert és védelmébe vette a számos arab országban rendszerváltozást elindító „arab tavaszt”. Egy évvel később első fokon életfogytiglanra ítélték az emírt érő kritikáért, „az állami jelképek elleni támadásért és a hatalom megdöntésére irányuló lázításért”, majd 2013-ban 15 évnyi börtönre enyhítették büntetését.

A költemény bírálja a katari uralkodót, tiszteleg a tunéziai forradalom előtt, és kifejezi azt a reményt, hogy a változás elér más arab országokat is. Egyik sora szerint „mi mind Tunézia vagyunk egy elnyomó elittel szemben”.

Jogvédő csoportok széles körben elítélték és képmutatónak minősítették Katart a költő bebörtönzéséért, az aprócska Perzsa-öböl menti ország ugyanis igyekezett az arab világon végigsöprő tiltakozáshullám támogatójaként beállítani magát, főként nagy befolyású műholdas hírtévéje, az al-Dzsazíra révén.

Egyelőre nem világos, Tamím bin Hamad ász-Száni sejk, a katari emír miért részesítette kegyelemben Adzsámit. A Reuters brit hírügynökség mindenesetre megjegyezte, néhány napon belül két nemzetközi konferenciát is rendeznek a szólásszabadságról a dúsgazdag öbölállamban.

A Perzsa-öböl menti országokhoz hasonlóan a kevesebb mint kétmillió lakosú Katarban is erőteljesen korlátozzák a szólásszabadságot, a sajtóorgánumok gyakran alkalmaznak öncenzúrát, és nincs szervezett politikai ellenzék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.