Trump megint nyert, pánikolhat a republikánus pártelit

A demokratáknál Hillary Clinton lehet a nagy győztese a szuperkeddnek.

FB
2016. 03. 02. 6:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte teljes egészében az előrejelzések váltak valóra: mind Clinton, mind Trump jelentős győzelmet aratott – írja az MTI. A demokrata volt külügyminiszter hét helyen – Alabamában, Amerikai Szamoán, Arkansasben, Georgiában, Massachusettsben, Tennesseeben, Texasban és Virginiában – számíthat a delegáltak többségére a nem végleges adatok szerint. Több helyen jelentős fölénnyel nyert: Alabamában 80 százalékos, Georgiában 72 százalékos, Virginiában 64 százalékos támogatottságnak örvendhetett.

Ellenfele, a magát demokratikus szocialistának valló Bernie Sanders négy államban nyert, Vermontban – amelynek ő az egyik szenátora –, Oklahomában, Coloradóban és Minnesotában. Szűkebb hazájában a választók 86 százaléka szavazott Sandersre.

A Republikánus Pártnál három komoly szereplő van: Donald Trump milliárdos ingatlanmágnás Ted Cruz texasi és Marco Rubio floridai szenátor között. A szuperkedden Donald Trump aratta a legtöbb győzelmet. Ted Cruz texasi szenátor csupán két államban nyert – Oklahomában és Texasban –, ám Georgiában, Vermontban, Virginiában, Alabamában, Massachusettsben, Tennesseeben és Arkansasben (azaz hét szövetségi államban) Donald Trumpé lett a győzelem (sőt Alaszkában is ő vezet, de ott cikkünk megjelenésekor még alacsony a feldolgozottság).

A nap vesztese egyértelműen Marco Rubio floridai szenátor lett, akiről eddig úgy tűnt, hogy a pártelit Trump elleni megoldása lehet. Felsorakozott mögötte mindenki, aki mozgósítható volt: a választási küzdelemből már korábban kilépő Jeb Bush anyagi támogatói, a nagy energetikai és olajvállalatok is. Rubio emellett a napokban többször is agresszív támadást indított Trump ellen, ám mindezek ellenére csupán egyetlen államban tudott nyerni: Minnesotában.

Mindkét párt jelölőgyűlést tartott egyébként Coloradóban és Minnesotában, a republikánusok Alaszkában és Wyomingban is.

Rubio gyenge szereplése miatt egyre valószínűbbnek látszik, hogy a novemberi választáson Clinton és Trump csaphat majd össze – a RealClearPolitics közvélemény-kutatási összesítője szerint egyébként ilyen párosításban Clinton három százalékkal vezet. Egyesek – köztük Tom DeLay korábbi alsóházi republikánus vezető – szerint Trump sikere a Republikánus Párt szakadásához is vezetne, több republikánus politikus is jelezte, hogy ő nem az egykori Ku-Klux-Klan vezér által támogatott Donald Trump, hanem Abraham Lincoln pártjában akar politizálni, így ha Trump nyer, lelép.

Nem csoda, hogy a republikánusok keresik a megoldást, és egyelőre úgy tűnik, hogy nem Rubio az. Marad tehát a félig-meddig radikális Tea Párttal jó viszonyt ápoló, Trumphoz hasonlóan demagóg és populista Ted Cruz. Rush Limbaugh közismert jobboldali rádiós és Lindsey Graham dél-karolinai szenátor (aki decemberben szállt ki az elnökjelöltségért vívott versenyből) is felvetette a szuperkedd után, hogy Ted Cruzt kellene támogatni.

„Tudják, hogy Ted Cruz egyáltalán nem a kedvencem. Ám olyan helyzetben vagyunk, hogy körülötte kell csoportosulnunk, mert ez az egyetlen módja Donald Trump megállításának, és még így sem biztos, hogy bejön”

jelentette ki a The Hill szerint Lindsey Graham.

A republikánusoknál még két érdekes esemény történt az éjjel: egyrészt a visszavonult szívsebész, Ben Carson – aki negyedik–ötödik lett minden szuperkeddi helyszínen – felvetette, hogy a republikánus jelöltaspiránsoknak találkozniuk kéne. Szerinte a kampány nem civilizált – ezzel arra célzott, hogy Rubio utalást tett Trump szerszámának méretére is egy minapi beszédében –, és erről beszélgetne el ellenfeleivel a párt csütörtöki detroiti elnökjelölti vitája előtt.

A másik meglepő esemény Donald Trump Florida államban tartott győzelmi beszéde során történt. Az éllovas Trumpot ugyanis korábbi ellenfele, Chris Christie New Jersey-i kormányzó is támogatja, ő is ott volt a beszéd során Trump mögött, és egészen furcsa arckifejezésekkel vétette észre magát, egyből beindítva a mémgyárat. Nem ez az első vicces jelenetük együtt: múlt héten Trump videón is hallható módon küldte haza Christie-t. Aki egyébként korábban azt mondta, soha nem támogatná Trumpot, végül mégis megtette, ezért pedig hat New Jersey-ben működő napilap lemondatná.

Győzelmi beszédében, majd utána újságírói kérdésekre adott válaszában Donald Trump a többi között új munkahelyek teremtését, a Kínába és Indiába „kiszervezett” munkahelyek visszatelepítését, infrastrukturális beruházásokat ígért, és több lehetőséget az amerikaiaknak. „Ismét naggyá tesszük Amerikát!” – ismételte el mindig hangoztatott szlogenjét. Győzelmi beszédében Hillary Clinton is több lehetőséget ígért honfitársainak, külön kiemelve az afroamerikai közösségeket.

Friss felmérések szerint Hillary Clintonnak változatlanul nagyon erős a támogatottsága az afroamerikai közösség és a nők körében, Bernie Sanders pedig továbbra is elsősorban a fiatal nemzedékek körében népszerű. Donald Trump népszerűségének és támogatottságának elemzése még várat magára, hiszen az alacsonyabb iskolázottságú és a magasan képzett amerikaiak körében egyaránt győzelmet aratott. Ami pedig az MTI szerint sokakat meglepett: a szuperkeddi voksolásokon az evangéliumi keresztények táborából is sokan szavaztak rá.

A szuperkedden a demokrata elnökjelölt-aspiránsok a jelöltség megszerzéséhez szükséges támogatás legfeljebb valamivel több mint harmadát söpörhetik be, a republikánus párt esetében viszont a küldöttek csaknem felének szavazata eldől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.