Példátlan méreteket öltött és kihívást intézett a civilizáció ellen Putyin szerint a nemzetközi terrorizmus. Az ezzel szembeni hatékony fellépéshez a nemzetközi közösség összehangolt, energikus fellépésére van szükség, és ennek megteremtésére irányul az orosz kezdeményezés.
Mint rámutatott, az orosz légierő szíriai bevetése hozzájárult ahhoz, hogy az arab országban áttörés következzen be a terrorizmus elleni küzdelemben, és létrejöjjenek a konfliktus rendezéséről folytatott párbeszéd feltételei. A nagyszabású konferencián felszólaló orosz külügyminiszter megengedhetetlennek nevezte, hogy a terroristákat eszközként használják fel politikai célok elérésére.
Szergej Lavrov szerint el kell ismerni a népek jogát saját sorsuk meghatározásához, és nem szabad kívülről értékeket rájuk erőltetni. Valerij Geraszimov vezérkari főnök hangsúlyozta, a nemzetközi terrorizmusra megelőző csapást kell mérni, és meg kell akadályozni ideológiájának terjedését.
Felhívta rá a figyelmet, hogy Líbia Moammer Kadhafi diktátor hatalmának 2011-es megdöntése után központosított államként gyakorlatilag megszűnt létezni, és az Iszlám Állam (IÁ), valamint terrorszervezetek bázisává vált. Álláspontja szerint Szíriában líbiai mintára szervezett kísérlet történt a törvényes hatalom megdöntésére.
Eközben Moszkva abban bízik, hogy május tizedike környékén folytatódnak Genfben a szíriai rendezésnek szentelt tárgyalások, amelyek április 18-án szakadtak meg, miután a szíriai ellenzék egy részét tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) felfüggesztette a részvételét, tiltakozva a kormányerőknek az ország északi részén folytatott előrenyomulása ellen. Ám nemcsak a diplomácia frontján, hanem a szíriai terepen is élénk a mozgás.
Minden jel arra mutat, hogy a konfliktus fő nemzetközi szereplői a harci cselekmények kiterjesztésére készülnek. A Pentagon már a napokban jelezte, hogy Aszadhoz hű egységeket és haditechnikát csoportosítanak át az alapvetően a terrorista an-Nuszra Front által ellenőrzött Aleppó közelébe.
Orosz tüzérségi ütegek is erősítik őket, a különleges egységek pedig szorosan együttműködnek a kormánycsapatokkal és a Hezbollah katonáival. Mindez újabb nagyszabású akció előkészítésére utal, amely akkor veheti kezdetét, ha végleg összeomlanak a genfi tárgyalások. A részleges csapatkivonással taktikát váltó Moszkva tehát még mindig a diplomáciai rendezést erősítené, közben azonban a másik vasat is a tűzben tartja.
De taktikát váltott az Egyesült Államok is. Washington igyekszik visszavenni a kezdeményezést a folyamatokat alapvetően irányító, a mostani bejelentéssel is a ritmust meghatározó Moszkvától. Így előbb befolyási zónákra tett javaslatot, ezzel párhuzamosan pedig további 250 tagú speciális egység Szíriába vezénylésével a saját koalíciója által támogatott erőket igyekszik felkészíteni az elkövetkező harcokra.
Így tehát tart még ugyan a tűzszünet, ám közben mindenki a háború folytatására készül.