„Nagyon óvatosan mondom, hogy túlestünk a menekültválság csúcsán” – mondta a német belügyi tárca vezetője.
Maiziere nyilatkozata egy nappal azt megelőzően jelent meg a sajtóban, hogy a Brüsszel és Ankara között, a menekültáradat mérséklésére kötött megállapodás értelmében
megindul a migránsok visszatoloncolása Görögországból Törökországba.
Az Európai Unió és Törökország között március 18-án megkötött, az Európába tartó menekültáradat megállítását célzó megállapodás értelmében hétfőn elvileg megkezdődik az Égei-tengeren a görög szigetekre március 20. óta érkezett, a görög hatóságok által elutasított menedékkérők és a menedékjogi kérelem benyújtásától elzárkózó illegális határátlépők visszaküldése Törökországba.
A megegyezés értelmében az európai uniós tagországok ezért cserébe a tehermegosztás jegyében – egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig – legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.
Bono, a U2 ír rockegyüttes énekese Törökországot méltatta egy Ahmet Davutoglu török miniszterelnök internetes oldalára vasárnap feltöltött videofelvétel tanúsága szerint. Bono és Davutoglu a miniszterelnök felesége társaságában vasárnap Ankarában találkozott. A beszélgetésen a zenész kifejtette, mély benyomást tett rá a török nép nagylelkűsége, amelyet kivételesnek és elegánsnak nevezett. „Az évek óta tartó (szíriai) konfliktust követően az embereket még mindig szívesen fogadják minden városban és faluban” – fejtette ki Bono.
A miniszter elmondta, hogy márciusban naponta átlagosan 140 menedékkérő érkezett Németországba, ami „drasztikus” csökkenés az utóbbi hónapokhoz képest, ugyanakkor a válság rendezéséhez több lépés hátravan még. Ezek közé tartozik az EU–Törökország megállapodás végrehajtása, és megoldások kidolgozása arra az esetre, ha más irányba terelődik a menekülthullám, például Líbia felől érkezik és Olaszországban éri el az EU-t.
Amennyiben ezen az útvonalon ismét több ember érkezik, hasonló megoldásokat kell keresni, mint Törökország esetében, és tárgyalni kell majd az észak-afrikai államokkal. Elképzelhető például észak-afrikai befogadóközpontok létrehozása, ahová vissza lehet szállítani a Földközi-tengeren Olaszországba átkelő menedékkérőket, cserébe pedig az emberiesség jegyében át lehetne venni menekülteket az érintett észak-afrikai országból – fejtette ki Thomas de Maiziere, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.
Hasonlóan nyilatkozott a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) egyik tekintélyes politikusa, Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke is, aki a Bild am Sonntag című német vasárnapi lapban közölt interjúban kiemelte, hogy szerinte az idén az enyhülés szakasza következik a menekültválságban.
„Eléggé biztos vagyok abban, hogy 2016-ban nem érzünk majd akkora nyomást, mint tavaly” – mondta az EP elnöke.
Arra a kérdésre, hogy az esetleg Észak-Afrika felől meginduló hullám miatt nem fenyeget-e az a veszély, hogy Dél-Tirolban a görögországi Idomenit idéző állapotok alakulnak ki, elmondta, hogy az olasz kormány már kiépítette az uniós menedékkérő-regisztrációs központokat – hot spotokat – az ország déli határainál, és jól felkészült egy ilyen helyzet kezelésére.
Ugyanakkor nem valószínű, hogy nagyon sok ember érkezik Észak-Afrika felől, mert a menekültválságban egyszerre több kedvező fejlemény tapasztalható. Így a fegyvernyugvás Szíriában már több mint két hete tart, ami minden eddiginél hosszabb idő, az Iszlám Állam dzsihadista szervezet pedig egyre inkább visszaszorul. Továbbá a februárban tartott londoni adományozói konferencia révén összegyűlő támogatásokkal jelentősen javul majd a Libanonban és Jordániában élő menekültek helyzete, és menekült-visszafogadási egyezmények lépnek életbe a térség országaival. Mindennek következtében a menekülthullám az idén csillapodik – mondta Martin Schulz.