Visszafoglalták a lázadók Adván és Szahám al-Dzsólán városát az Iszlám Államtól (IÁ) – számolt be a legújabb szíriai harctéri fejleményekről az Al Mashdar. A két település azonban nem akárhol helyezkedik el: nyugatról az Izrael által megszállt Golán-fennsík, délről pedig Jordánia határolja.
Az IÁ-nak ráadásul innen nincs semmiféle összeköttetése a központi területeivel, így a dzsihadisták most vagy megadják magukat a lázadóknak, vagy pedig meghalnak. Ugyanis Izrael és Jordánia szigorúan ellenőrzi a határait, így lényegében a terroristáknak esélytelen lesz elmenekülniük a sorsuk elől.
Hogyan alakult ki olyan helyzet, hogy megjelentek az IÁ harcosai Izrael határán? A híradásból kiderül, hogy a visszafoglaló hadműveletet az an-Núszra Front, az Iszlám Front, az Ahrar al-Sham és a Szabad Szír Hadsereg hajtotta végre a Jarmúk Mártírok Brigádja és az Iszlám Muthanna Mozgalommal szemben, akikkel valaha egy oldalon harcoltak. Azonban 2014-ben a két utóbbi szervezet hűségesküt tett az IÁ-nak, így az általuk elfoglalt területek gyakorlatilag a terrorkalifátushoz kerültek.
Most azonban, mikor a szír kormányerők és a lázadók között – az életbe léptetett tűzszünet miatt – jelentősen csökkent az összecsapások száma, a lázadók is akcióba tudtak lépni ezen a területen. Így ha a következő célpontjukat, Taszílt is elfoglalják, azzal nekiszorítják őket az izraeli és jordániai határhoz.
Az izraeli oldalon viszont már korábban is számítottak arra, hogy veszélyt jelenthet az országra a két dzsihadista szervezet megjelenése. Az Izraeli Védelmi Erők Északi parancsnoksága már a múlt évben figyelmeztetett arra, hogy a Jarmúk Mártírok Brigádja terrortámadást hajthat végre Izrael ellen. Ezért jelentős biztonsági intézkedéseket hoztak, további blokkokat építettek a határ mentén, páncélos egységeket állomásoztatnak a térségben, és további biztonsági kamerákat helyeztek üzembe.
De Jordánia sem várja ölbe tett kézzel a dzsihadisták érkezését. Mint ismert, a múlt évben II. Abdalláh király bosszút fogadott azért, mert az IÁ élve égetett el egy fiatal jordániai pilótát. A megölésével a dzsihadisták feltehetőleg azt akarták elérni, hogy az Egyesült Államok szoros szövetségesének számító ammáni kormány lépjen ki a nemzetközi koalícióból. Jordánia nem ingott meg, és folytatta a terroristák bombázását.
Emellett Washington az elmúlt hónapokban megnövelte katonai segélyeit Jordániának, legutóbb Blackhawk harci helikoptereket adtak át a jordániai légierőnek a határ védelmének megerősítésére. Most ezek várják a lázadók elől menekülő dzsihadistákat.