Iránban ritka az efféle erőszakos megnyilvánulás a két politikai tábor képviselői részéről, ez is arra a felfokozott feszültségre mutat, amely az iszlám köztársaság parlamentjének ellenőrzéséért folytatott küzdelmet jellemzi. Huszein Zolfagari iráni belügyminiszter-helyettes közölte: a rendőrség eljárást indított az ügyben.
Pénteken zajlott le az iráni parlamenti választások második fordulója, amelyben a 290 tagú törvényhozás 68, még betöltetlen képviselői helyéről döntött 17 millió választásra jogosult iráni állampolgár.
A Hasszán Rohani iráni elnököt támogató mérsékelt és reformer erők remélik, hogy a második forduló a február 26-i elsőhöz hasonló sikert fog hozni nekik. Ezúttal 21 tartomány 55 választókerületében voksoltak, egyebek mellett olyan nagyvárosokban, mint Tebriz, Siráz vagy Ahváz.
A belügyminisztérium mind az 55 választókerületben két órával meghosszabbította a szavazóhelyiségek nyitva tartását. Az első részeredmények szombaton késő este várhatók.
A különböző irányultságú iráni sajtóorgánumok egybehangzó, de hivatalosnak nem tekinthető összesítései szerint a Hasszán Rohani iráni elnököt támogató mérsékelt és reformer erők nyerték meg a parlamenti választás második fordulóját is.
A második fordulóban a 290 tagú parlament 69 mandátumának sorsa dől el. A konzervatívokhoz közeli Fars hírügynökség szerint a reformerek és a mérsékeltek legalább 33-at szereztek, míg a konzervatívok 21-et. Az ugyancsak a konzervatívokhoz húzó Tasznim hírportál szerint 35 képviselői helyre tettek szert Rohani szövetségesei.
A február 26-án tartott első fordulóban a 290 parlamenti helyből 103-at szereztek meg a konzervatívok és szövetségeseik, 95-öt pedig a reformer és a mérsékelt erők, míg 14 mandátum függetlenek kezébe került. Megválasztottak továbbá négy, a reformerek által támogatott mérsékelt konzervatív jelöltet, és mandátumhoz jutott a vallási kisebbségek öt képviselője is, utóbbiak általában nem kötődnek egyik politikai táborhoz sem. A maradék 69 mandátumból pénteken csak 68-ról döntöttek, mivel érvénytelenítették a szavazást az egyik választókerületben, ahol emiatt később lesz részleges választás.
Az ultrakonzervatívok az első fordulóban vereséget szenvedtek, és a szombati híradásokból ítélve a másodikban is. Úgy tűnik, hogy a következő törvényhozás többségében a Rohani-párti reformer és mérsékelt képviselőkből, valamint az elnök Nyugat felé nyitó politikáját esetlegesen támogató mérsékelt és pragmatikus konzervatívokból fog állni. Ezt azonban csak a hivatalos végeredmények, például a független képviselők számának ismeretében lehet majd biztosan tudni.